Arkivfoto: Ida Lindkvist

Oro inom Elevhälsan när politikerna sparar

Personalen i avdelningen Elevhälsan, skriver nu i ett öppet brev till politikerna, att man oroas för de konsekvenser som medföljer politikernas beslut att göra stora besparingar inom Barn- och Utbildningsförvaltningen under kommande år. Elevhälsan, som bland annat består av skolläkare, kuratorer, psykologer, specialpedagoger med flera, menar att risken är att alla barn kommer att drabbas av detta beslut.
Läs vidare för att komma till Elevhälsans öppna brev.

Öppet brev till Lindesbergs politiker utifrån rådande sparkrav och dess negativa konsekvenser för barnens hälsa och skolresultat.

Kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun beslutade 10 juni 2019 att Barn- och Utbildningsförvaltningen skall spara drygt 20 miljoner kronor under år 2020. Utifrån detta skriver vi i Elevhälsoenheten nu ett öppet brev till politikerna med vår oro för framtiden.

Forskning visar samstämmigt att barn som mår bra presterar bättre i skolan och barn som presterar bra i skolan mår bättre.

Elevhälsans uppdrag är att bidra till att alla barn får förutsättningar för maximal kunskapsutveckling.
Detta sker genom riktat arbete för att:
• främja alla elevers lärande, utveckling och hälsa
• förebygga ohälsa och inlärningssvårigheter
• bidra till att skapa miljöer som främjar lärande, utveckling och hälsa.

Den enskilt största friskfaktorn för ett bra liv är att gå ut skolan med godkända betyg. Detta har man tidigare tagit fasta på i vår kommun och prioriterat insatser som vi vet främjar måluppfyllelsen och den psykosociala hälsan. Till exempel har förskolan haft tillgång till socionom och leg. psykolog för att tidigt uppmärksamma frisk- och riskfaktorer samt ge stöd. Kommunen har också under flera år strävat efter att personaltätheten skall matcha rekommenderat elevantal per yrkeskategori i Elevhälsan. Ett arbete som är i ett tidigt skede och behöver fortsätta för att kunna skörda vinsten.

Tyvärr ser vi nu en vändning i denna satsning!

Kommer mitt barn att drabbas? Vi i Elevhälsan ser en risk att alla barn i förskolan och skolan kommer att drabbas. Resultatet av nerdragningarna kommer konkret innebära att Elevhälsan får minskade resurser. När nerdragningar sker finns risken att Elevhälsan i Lindesbergs kommun endast kommer kunna fokusera på de barn som har det svårast, istället för att rikta insatser till gruppen som helhet.

Då sparkravet innefattar hela skolans verksamhet, med minskade resurser även där, ökar sannolikt risken att fler elever blir i behov av åtgärdande insatser från Elevhälsan. Minskade resurser påverkar därmed möjligheten att arbeta främjande och förebyggande för ALLA elever.

Sparkravet kommer dessutom innebära att socionom och leg. psykolog inte längre kommer att finnas tillgängliga för förskolorna. Vi i Elevhälsan kommer då inte ha möjlighet att upptäcka, stödja och följa våra barn under deras fem första år inom kommunens verksamheter. Fram tills nu har detta varit en av Elevhälsoenhetens största satsningar på främjande och förebyggande arbete.

Således – Alla barn drabbas!

Kortsiktiga lösningar genom besparingar inom skolan kommer på lång sikt generera ekonomiskt kostsamma insatser för samhället. Psykosocial ohälsa kostar samhället mycket pengar – det vet vi!

Är detta det samhället vi vill ha?!

Med detta sagt vill vi i Elevhälsan även tydliggöra att vi kommer fortsätta göra allt vi kan för att barnen i Lindesbergs kommun ska vara trygga och få en bra skolgång. Vi brinner för vårt arbete och vill fortsätta göra det bästa för våra barn!

För mer information:
https://www.uppdragpsykiskhalsa.se/assets/uploads/2016/03/vagledning-for-elevhalsan.pdf
https://www.skolverket.se/publikationsserier/ovriga-trycksaker/2004/tank-langsiktigt

Leg. psykolog

Loo Sahlin
Lina Ringnander
Teodor Ek
Magnus Arlemon

Socionom / kurator

Ida Svebeus
Ida Jonsson
Emmy Heiniemi
Tova Heiniemi
Åsa Nielsen
Tina Oxvold
Maie Arvidsson

Skolsköterska

Maria Rönnbacka
Emma Elvenäs
Anna Lennhammar
Elisabeth Klingberg
Caroline Lind
Rosa Engholm
Karin Gryth
Ditte Hedlund Tammi
Jonny Björkman
Ann-Marie Naulén-Lundin
Helene Åhlund-Pervanic

Leg. logoped

Marie Karlsson
Skolläkare
Kristoffer Sjölin

Publicerad 7 augusti 2019 klockan 16:20

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela ...
14 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
14 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-08-18 19:24