Arkivfoto: Ida Lindkvist

Oro inom Elevhälsan när politikerna sparar

Personalen i avdelningen Elevhälsan, skriver nu i ett öppet brev till politikerna, att man oroas för de konsekvenser som medföljer politikernas beslut att göra stora besparingar inom Barn- och Utbildningsförvaltningen under kommande år. Elevhälsan, som bland annat består av skolläkare, kuratorer, psykologer, specialpedagoger med flera, menar att risken är att alla barn kommer att drabbas av detta beslut.
Läs vidare för att komma till Elevhälsans öppna brev.

Öppet brev till Lindesbergs politiker utifrån rådande sparkrav och dess negativa konsekvenser för barnens hälsa och skolresultat.

Kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun beslutade 10 juni 2019 att Barn- och Utbildningsförvaltningen skall spara drygt 20 miljoner kronor under år 2020. Utifrån detta skriver vi i Elevhälsoenheten nu ett öppet brev till politikerna med vår oro för framtiden.

Forskning visar samstämmigt att barn som mår bra presterar bättre i skolan och barn som presterar bra i skolan mår bättre.

Elevhälsans uppdrag är att bidra till att alla barn får förutsättningar för maximal kunskapsutveckling.
Detta sker genom riktat arbete för att:
• främja alla elevers lärande, utveckling och hälsa
• förebygga ohälsa och inlärningssvårigheter
• bidra till att skapa miljöer som främjar lärande, utveckling och hälsa.

Den enskilt största friskfaktorn för ett bra liv är att gå ut skolan med godkända betyg. Detta har man tidigare tagit fasta på i vår kommun och prioriterat insatser som vi vet främjar måluppfyllelsen och den psykosociala hälsan. Till exempel har förskolan haft tillgång till socionom och leg. psykolog för att tidigt uppmärksamma frisk- och riskfaktorer samt ge stöd. Kommunen har också under flera år strävat efter att personaltätheten skall matcha rekommenderat elevantal per yrkeskategori i Elevhälsan. Ett arbete som är i ett tidigt skede och behöver fortsätta för att kunna skörda vinsten.

Tyvärr ser vi nu en vändning i denna satsning!

Kommer mitt barn att drabbas? Vi i Elevhälsan ser en risk att alla barn i förskolan och skolan kommer att drabbas. Resultatet av nerdragningarna kommer konkret innebära att Elevhälsan får minskade resurser. När nerdragningar sker finns risken att Elevhälsan i Lindesbergs kommun endast kommer kunna fokusera på de barn som har det svårast, istället för att rikta insatser till gruppen som helhet.

Då sparkravet innefattar hela skolans verksamhet, med minskade resurser även där, ökar sannolikt risken att fler elever blir i behov av åtgärdande insatser från Elevhälsan. Minskade resurser påverkar därmed möjligheten att arbeta främjande och förebyggande för ALLA elever.

Sparkravet kommer dessutom innebära att socionom och leg. psykolog inte längre kommer att finnas tillgängliga för förskolorna. Vi i Elevhälsan kommer då inte ha möjlighet att upptäcka, stödja och följa våra barn under deras fem första år inom kommunens verksamheter. Fram tills nu har detta varit en av Elevhälsoenhetens största satsningar på främjande och förebyggande arbete.

Således – Alla barn drabbas!

Kortsiktiga lösningar genom besparingar inom skolan kommer på lång sikt generera ekonomiskt kostsamma insatser för samhället. Psykosocial ohälsa kostar samhället mycket pengar – det vet vi!

Är detta det samhället vi vill ha?!

Med detta sagt vill vi i Elevhälsan även tydliggöra att vi kommer fortsätta göra allt vi kan för att barnen i Lindesbergs kommun ska vara trygga och få en bra skolgång. Vi brinner för vårt arbete och vill fortsätta göra det bästa för våra barn!

För mer information:
https://www.uppdragpsykiskhalsa.se/assets/uploads/2016/03/vagledning-for-elevhalsan.pdf
https://www.skolverket.se/publikationsserier/ovriga-trycksaker/2004/tank-langsiktigt

Leg. psykolog

Loo Sahlin
Lina Ringnander
Teodor Ek
Magnus Arlemon

Socionom / kurator

Ida Svebeus
Ida Jonsson
Emmy Heiniemi
Tova Heiniemi
Åsa Nielsen
Tina Oxvold
Maie Arvidsson

Skolsköterska

Maria Rönnbacka
Emma Elvenäs
Anna Lennhammar
Elisabeth Klingberg
Caroline Lind
Rosa Engholm
Karin Gryth
Ditte Hedlund Tammi
Jonny Björkman
Ann-Marie Naulén-Lundin
Helene Åhlund-Pervanic

Leg. logoped

Marie Karlsson
Skolläkare
Kristoffer Sjölin

Publicerad 7 augusti 2019 klockan 16:20

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig ...
16 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-20 20:15