Linde Fornminnes- och Hembygdsförening har en stor och gedigen kunskap om Lindesberg och vår historia. Föreningen bildades ursprungligen redan på 1930-talet, och har sedan dess arbetat med att ta reda på fakta om hur bygden såg ut förr i tiden. På senare år har mycket utav tiden gått till att färdigställa den modell som byggs i skala 1:220 av Lindesbergs tätort under 1920-talet.
Dock bekymras föreningen över det stora kultarv som kommunen besitter, men som i dagsläget dessvärre ligger nedpackat i lådor runt om i olika förråd och källare.
– Det handlar bland annat om textilier, böcker, redskap, möbler och en modell över den gamla gruvan, berättar Ingrid Nordmark och fortsätter:
– Tyvärr har mycket blivit förstört genom åren, sådana här föremål tål inte att flyttas hur mycket som helst.
– Vi skulle hemskt gärna se att Lindesberg fick ett eget Stadsmuseum, där man kunde visa upp vår fina historia för allmänheten, säger Per Ivar Åkerlind.
Idag huserar föreningen i det gamla kulturhuset på Kungsgatan, bredvid Lizas Parfym, men hur framtiden ser ut är ovisst.
De söker nu sponsorer som kan tänka sig att hjälpa till ekonomiskt, då det driftsbidrag man får idag inte ens räcker till elkostnaden.
– Vi jobbar på att få in pengar för att täcka hyreskostnaderna, bland annat har vi programkvällar på biblioteket och har rundvandringar i Munkhyttans skola. Det här är ju sådant som är av intresse, inte bara för de äldre Lindesbergarna, men också för skolelever och turister, avslutar Ingrid.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.