Linde Fornminnes- och Hembygdsförening har en stor och gedigen kunskap om Lindesberg och vår historia. Föreningen bildades ursprungligen redan på 1930-talet, och har sedan dess arbetat med att ta reda på fakta om hur bygden såg ut förr i tiden. På senare år har mycket utav tiden gått till att färdigställa den modell som byggs i skala 1:220 av Lindesbergs tätort under 1920-talet.
Dock bekymras föreningen över det stora kultarv som kommunen besitter, men som i dagsläget dessvärre ligger nedpackat i lådor runt om i olika förråd och källare.
– Det handlar bland annat om textilier, böcker, redskap, möbler och en modell över den gamla gruvan, berättar Ingrid Nordmark och fortsätter:
– Tyvärr har mycket blivit förstört genom åren, sådana här föremål tål inte att flyttas hur mycket som helst.
– Vi skulle hemskt gärna se att Lindesberg fick ett eget Stadsmuseum, där man kunde visa upp vår fina historia för allmänheten, säger Per Ivar Åkerlind.
Idag huserar föreningen i det gamla kulturhuset på Kungsgatan, bredvid Lizas Parfym, men hur framtiden ser ut är ovisst.
De söker nu sponsorer som kan tänka sig att hjälpa till ekonomiskt, då det driftsbidrag man får idag inte ens räcker till elkostnaden.
– Vi jobbar på att få in pengar för att täcka hyreskostnaderna, bland annat har vi programkvällar på biblioteket och har rundvandringar i Munkhyttans skola. Det här är ju sådant som är av intresse, inte bara för de äldre Lindesbergarna, men också för skolelever och turister, avslutar Ingrid.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.