Linde Fornminnes- och Hembygdsförening har en stor och gedigen kunskap om Lindesberg och vår historia. Föreningen bildades ursprungligen redan på 1930-talet, och har sedan dess arbetat med att ta reda på fakta om hur bygden såg ut förr i tiden. På senare år har mycket utav tiden gått till att färdigställa den modell som byggs i skala 1:220 av Lindesbergs tätort under 1920-talet.
Dock bekymras föreningen över det stora kultarv som kommunen besitter, men som i dagsläget dessvärre ligger nedpackat i lådor runt om i olika förråd och källare.
– Det handlar bland annat om textilier, böcker, redskap, möbler och en modell över den gamla gruvan, berättar Ingrid Nordmark och fortsätter:
– Tyvärr har mycket blivit förstört genom åren, sådana här föremål tål inte att flyttas hur mycket som helst.
– Vi skulle hemskt gärna se att Lindesberg fick ett eget Stadsmuseum, där man kunde visa upp vår fina historia för allmänheten, säger Per Ivar Åkerlind.
Idag huserar föreningen i det gamla kulturhuset på Kungsgatan, bredvid Lizas Parfym, men hur framtiden ser ut är ovisst.
De söker nu sponsorer som kan tänka sig att hjälpa till ekonomiskt, då det driftsbidrag man får idag inte ens räcker till elkostnaden.
– Vi jobbar på att få in pengar för att täcka hyreskostnaderna, bland annat har vi programkvällar på biblioteket och har rundvandringar i Munkhyttans skola. Det här är ju sådant som är av intresse, inte bara för de äldre Lindesbergarna, men också för skolelever och turister, avslutar Ingrid.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.