På söndag drar hockeysäsongen igång på riktigt och Lindlövens första match sker på utsocknes isar i Dalarna. Det blir en tuff uppgift att börja borta och mot ett lag som Borlänge – men nygamle tränaren Tomas Östlund har gott om förtroende för sitt lag och självförtroendet är därför på topp.-Vi åker upp med huvudet högt och kommer hem med tre poäng, säger Östlund.
Lindlöven spelar i en ny gruppserie i år och det innebär bara fördelar för laget. Nu slipper man nämligen de tidigare långresorna. Lagen i den nya serien är mer närbelägna vilket alltså innebär färre timmar i bussen och mer energi över till spelet.
-Det är inte helt lätt att fara iväg sent på eftermiddagen en onsdag, när spelarna går direkt från sina ordinarie arbeten, och ska sitta i flera timmar på bussen för en bortamatch. De kortare resorna kommer att ge mer krut åt spelet på isen istället, konstaterar, Östlund.
Med ny serie kommer alltså nya lag kriga i toppstriden. Lindlöventränaren siar om en toppfyraklunga om följande lag: Arboga, Borlänge, Enköping och… Ja, Lindlöven så klart.
-Vi har ju mött lagen tidigare i olika sammanhang och visat att vi mäter oss bra mot dessa. Ibland vinst – ibland inte. I år är vi starka, det känns mycket bra och traditionellt bra lag som t ex Borlänge och Enköping kommer att få det tufft, säger han med övertygelse i tonfallet.
Lindlöven har en rad nya spelare. En ganska så lång rad, faktiskt.
-Ja, det är ett tiotal nya i laget. Vi har ju dessutom nyligen fått hem Daniel Wallén, som slutade i Löven för att spela för Skövde IK men vantrivdes och först tänkte lägga av med hockeyn – men tack och lov kom tillbaka med nya tag och i vår klubb. Han kommer att bli en mycket viktig kugge även denna säsong.
Sammy is back som målvakt
Tomas Östlund har satt in Sammy Gustavsson som förstamålvakt igen. Sammy, som tidigare visat hög klass och inte sällan varit tryggheten själv, är Östlunds självklara val av en mycket enkel anledning.
-Han har visat för oss varför just han ska vara vår förstamålvakt. Valet var alltså inte särskilt svårt när han visat vad han verkligen går för. Han kommer att bli tät.
Fotnot: Följande lag spelar i samma grupp som Löven.
Arboga IK
Borlänge HF
Bålsta HC
Enköpings SK
Eskilstuna Linden Hockey
Hedemora SK
Surahammars IF
Tierp HK
Valbo HC
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.