På söndag drar hockeysäsongen igång på riktigt och Lindlövens första match sker på utsocknes isar i Dalarna. Det blir en tuff uppgift att börja borta och mot ett lag som Borlänge – men nygamle tränaren Tomas Östlund har gott om förtroende för sitt lag och självförtroendet är därför på topp.-Vi åker upp med huvudet högt och kommer hem med tre poäng, säger Östlund.
Lindlöven spelar i en ny gruppserie i år och det innebär bara fördelar för laget. Nu slipper man nämligen de tidigare långresorna. Lagen i den nya serien är mer närbelägna vilket alltså innebär färre timmar i bussen och mer energi över till spelet.
-Det är inte helt lätt att fara iväg sent på eftermiddagen en onsdag, när spelarna går direkt från sina ordinarie arbeten, och ska sitta i flera timmar på bussen för en bortamatch. De kortare resorna kommer att ge mer krut åt spelet på isen istället, konstaterar, Östlund.
Med ny serie kommer alltså nya lag kriga i toppstriden. Lindlöventränaren siar om en toppfyraklunga om följande lag: Arboga, Borlänge, Enköping och… Ja, Lindlöven så klart.
-Vi har ju mött lagen tidigare i olika sammanhang och visat att vi mäter oss bra mot dessa. Ibland vinst – ibland inte. I år är vi starka, det känns mycket bra och traditionellt bra lag som t ex Borlänge och Enköping kommer att få det tufft, säger han med övertygelse i tonfallet.
Lindlöven har en rad nya spelare. En ganska så lång rad, faktiskt.
-Ja, det är ett tiotal nya i laget. Vi har ju dessutom nyligen fått hem Daniel Wallén, som slutade i Löven för att spela för Skövde IK men vantrivdes och först tänkte lägga av med hockeyn – men tack och lov kom tillbaka med nya tag och i vår klubb. Han kommer att bli en mycket viktig kugge även denna säsong.
Sammy is back som målvakt
Tomas Östlund har satt in Sammy Gustavsson som förstamålvakt igen. Sammy, som tidigare visat hög klass och inte sällan varit tryggheten själv, är Östlunds självklara val av en mycket enkel anledning.
-Han har visat för oss varför just han ska vara vår förstamålvakt. Valet var alltså inte särskilt svårt när han visat vad han verkligen går för. Han kommer att bli tät.
Fotnot: Följande lag spelar i samma grupp som Löven.
Arboga IK
Borlänge HF
Bålsta HC
Enköpings SK
Eskilstuna Linden Hockey
Hedemora SK
Surahammars IF
Tierp HK
Valbo HC
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.