På söndag drar hockeysäsongen igång på riktigt och Lindlövens första match sker på utsocknes isar i Dalarna. Det blir en tuff uppgift att börja borta och mot ett lag som Borlänge – men nygamle tränaren Tomas Östlund har gott om förtroende för sitt lag och självförtroendet är därför på topp.-Vi åker upp med huvudet högt och kommer hem med tre poäng, säger Östlund.
Lindlöven spelar i en ny gruppserie i år och det innebär bara fördelar för laget. Nu slipper man nämligen de tidigare långresorna. Lagen i den nya serien är mer närbelägna vilket alltså innebär färre timmar i bussen och mer energi över till spelet.
-Det är inte helt lätt att fara iväg sent på eftermiddagen en onsdag, när spelarna går direkt från sina ordinarie arbeten, och ska sitta i flera timmar på bussen för en bortamatch. De kortare resorna kommer att ge mer krut åt spelet på isen istället, konstaterar, Östlund.
Med ny serie kommer alltså nya lag kriga i toppstriden. Lindlöventränaren siar om en toppfyraklunga om följande lag: Arboga, Borlänge, Enköping och… Ja, Lindlöven så klart.
-Vi har ju mött lagen tidigare i olika sammanhang och visat att vi mäter oss bra mot dessa. Ibland vinst – ibland inte. I år är vi starka, det känns mycket bra och traditionellt bra lag som t ex Borlänge och Enköping kommer att få det tufft, säger han med övertygelse i tonfallet.
Lindlöven har en rad nya spelare. En ganska så lång rad, faktiskt.
-Ja, det är ett tiotal nya i laget. Vi har ju dessutom nyligen fått hem Daniel Wallén, som slutade i Löven för att spela för Skövde IK men vantrivdes och först tänkte lägga av med hockeyn – men tack och lov kom tillbaka med nya tag och i vår klubb. Han kommer att bli en mycket viktig kugge även denna säsong.
Sammy is back som målvakt
Tomas Östlund har satt in Sammy Gustavsson som förstamålvakt igen. Sammy, som tidigare visat hög klass och inte sällan varit tryggheten själv, är Östlunds självklara val av en mycket enkel anledning.
-Han har visat för oss varför just han ska vara vår förstamålvakt. Valet var alltså inte särskilt svårt när han visat vad han verkligen går för. Han kommer att bli tät.
Fotnot: Följande lag spelar i samma grupp som Löven.
Arboga IK
Borlänge HF
Bålsta HC
Enköpings SK
Eskilstuna Linden Hockey
Hedemora SK
Surahammars IF
Tierp HK
Valbo HC
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.