På söndag drar hockeysäsongen igång på riktigt och Lindlövens första match sker på utsocknes isar i Dalarna. Det blir en tuff uppgift att börja borta och mot ett lag som Borlänge – men nygamle tränaren Tomas Östlund har gott om förtroende för sitt lag och självförtroendet är därför på topp.-Vi åker upp med huvudet högt och kommer hem med tre poäng, säger Östlund.
Lindlöven spelar i en ny gruppserie i år och det innebär bara fördelar för laget. Nu slipper man nämligen de tidigare långresorna. Lagen i den nya serien är mer närbelägna vilket alltså innebär färre timmar i bussen och mer energi över till spelet.
-Det är inte helt lätt att fara iväg sent på eftermiddagen en onsdag, när spelarna går direkt från sina ordinarie arbeten, och ska sitta i flera timmar på bussen för en bortamatch. De kortare resorna kommer att ge mer krut åt spelet på isen istället, konstaterar, Östlund.
Med ny serie kommer alltså nya lag kriga i toppstriden. Lindlöventränaren siar om en toppfyraklunga om följande lag: Arboga, Borlänge, Enköping och… Ja, Lindlöven så klart.
-Vi har ju mött lagen tidigare i olika sammanhang och visat att vi mäter oss bra mot dessa. Ibland vinst – ibland inte. I år är vi starka, det känns mycket bra och traditionellt bra lag som t ex Borlänge och Enköping kommer att få det tufft, säger han med övertygelse i tonfallet.
Lindlöven har en rad nya spelare. En ganska så lång rad, faktiskt.
-Ja, det är ett tiotal nya i laget. Vi har ju dessutom nyligen fått hem Daniel Wallén, som slutade i Löven för att spela för Skövde IK men vantrivdes och först tänkte lägga av med hockeyn – men tack och lov kom tillbaka med nya tag och i vår klubb. Han kommer att bli en mycket viktig kugge även denna säsong.
Sammy is back som målvakt
Tomas Östlund har satt in Sammy Gustavsson som förstamålvakt igen. Sammy, som tidigare visat hög klass och inte sällan varit tryggheten själv, är Östlunds självklara val av en mycket enkel anledning.
-Han har visat för oss varför just han ska vara vår förstamålvakt. Valet var alltså inte särskilt svårt när han visat vad han verkligen går för. Han kommer att bli tät.
Fotnot: Följande lag spelar i samma grupp som Löven.
Arboga IK
Borlänge HF
Bålsta HC
Enköpings SK
Eskilstuna Linden Hockey
Hedemora SK
Surahammars IF
Tierp HK
Valbo HC
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.