På söndag drar hockeysäsongen igång på riktigt och Lindlövens första match sker på utsocknes isar i Dalarna. Det blir en tuff uppgift att börja borta och mot ett lag som Borlänge – men nygamle tränaren Tomas Östlund har gott om förtroende för sitt lag och självförtroendet är därför på topp.-Vi åker upp med huvudet högt och kommer hem med tre poäng, säger Östlund.
Lindlöven spelar i en ny gruppserie i år och det innebär bara fördelar för laget. Nu slipper man nämligen de tidigare långresorna. Lagen i den nya serien är mer närbelägna vilket alltså innebär färre timmar i bussen och mer energi över till spelet.
-Det är inte helt lätt att fara iväg sent på eftermiddagen en onsdag, när spelarna går direkt från sina ordinarie arbeten, och ska sitta i flera timmar på bussen för en bortamatch. De kortare resorna kommer att ge mer krut åt spelet på isen istället, konstaterar, Östlund.
Med ny serie kommer alltså nya lag kriga i toppstriden. Lindlöventränaren siar om en toppfyraklunga om följande lag: Arboga, Borlänge, Enköping och… Ja, Lindlöven så klart.
-Vi har ju mött lagen tidigare i olika sammanhang och visat att vi mäter oss bra mot dessa. Ibland vinst – ibland inte. I år är vi starka, det känns mycket bra och traditionellt bra lag som t ex Borlänge och Enköping kommer att få det tufft, säger han med övertygelse i tonfallet.
Lindlöven har en rad nya spelare. En ganska så lång rad, faktiskt.
-Ja, det är ett tiotal nya i laget. Vi har ju dessutom nyligen fått hem Daniel Wallén, som slutade i Löven för att spela för Skövde IK men vantrivdes och först tänkte lägga av med hockeyn – men tack och lov kom tillbaka med nya tag och i vår klubb. Han kommer att bli en mycket viktig kugge även denna säsong.
Sammy is back som målvakt
Tomas Östlund har satt in Sammy Gustavsson som förstamålvakt igen. Sammy, som tidigare visat hög klass och inte sällan varit tryggheten själv, är Östlunds självklara val av en mycket enkel anledning.
-Han har visat för oss varför just han ska vara vår förstamålvakt. Valet var alltså inte särskilt svårt när han visat vad han verkligen går för. Han kommer att bli tät.
Fotnot: Följande lag spelar i samma grupp som Löven.
Arboga IK
Borlänge HF
Bålsta HC
Enköpings SK
Eskilstuna Linden Hockey
Hedemora SK
Surahammars IF
Tierp HK
Valbo HC
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.