I helgen kolliderade tre bilister med rådjur och under det senaste dygnet har ytterligare tre kollisioner inträffat. Två i trakterna kring Högstaboda och en i Blixterboda. Vid ett av tillfällena var det ett tåg som körde på djuret.
Sedan årsslutet har ovanligt många kollisioner inträffat, menar närpolisen i Lindesberg. Dock finns det inget som tyder på att detta skulle vara en trend. På Grimsö Forskningsstation tycker man det är alldeles för tidigt att tala om att detta skulle vara något ovanligt.
-Det är nog snarare en tillfällighet. Men visst, skulle det fortsätta så här vintern ut så kan man börja diskutera orsakerna, säger man på Grimsö.
Vintrar med mycket snö brukar kunna driva ut vilt till vägarna. Det är helt enkelt lättare för djuren att ta sig fram på plogade vägar än i djup snö. Men eftersom olycksrapporterna duggat tätt sedan snöfattiga november/december är detta ingen förklaring till den plötsliga uppåtkurvan i olycksstatistiken.
Sedan den första november fram till dags datum har 45 viltolyckor rapporterats inom närpolisområdet.
-Det tycker i alla fall jag är ovanligt många, konstaterar Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Tillfällighet eller ej. Faktum kvarstår att många kollisioner inträffar i vårt område, och i kombination med rådande väderomslag och väglag bör trafikanter vara extra uppmärksamma på vägarna.















































