I helgen kolliderade tre bilister med rådjur och under det senaste dygnet har ytterligare tre kollisioner inträffat. Två i trakterna kring Högstaboda och en i Blixterboda. Vid ett av tillfällena var det ett tåg som körde på djuret.
Sedan årsslutet har ovanligt många kollisioner inträffat, menar närpolisen i Lindesberg. Dock finns det inget som tyder på att detta skulle vara en trend. På Grimsö Forskningsstation tycker man det är alldeles för tidigt att tala om att detta skulle vara något ovanligt.
-Det är nog snarare en tillfällighet. Men visst, skulle det fortsätta så här vintern ut så kan man börja diskutera orsakerna, säger man på Grimsö.
Vintrar med mycket snö brukar kunna driva ut vilt till vägarna. Det är helt enkelt lättare för djuren att ta sig fram på plogade vägar än i djup snö. Men eftersom olycksrapporterna duggat tätt sedan snöfattiga november/december är detta ingen förklaring till den plötsliga uppåtkurvan i olycksstatistiken.
Sedan den första november fram till dags datum har 45 viltolyckor rapporterats inom närpolisområdet.
-Det tycker i alla fall jag är ovanligt många, konstaterar Bengt Eriksson vid närpolisen i Lindesberg.
Tillfällighet eller ej. Faktum kvarstår att många kollisioner inträffar i vårt område, och i kombination med rådande väderomslag och väglag bör trafikanter vara extra uppmärksamma på vägarna.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.