Under vecka 16 vaccinerar Region Örebro län med totalt 15 700 doser vaccin. Nu kan personer som är födda år 1956 och tidigare boka tid för vaccination, då åldersgränsen nu gäller födelseår, och inte födelsedag som tidigare.
Under vecka 16 kommer Region Örebro län att vaccinera med 15 700 doser vaccin på de fem vaccinationsmottagningarna. Vaccinet fördelas både till dem som får första och andra sprutan.
Personer som är födda år 1956 och tidigare är nu i den prioriterade grupp som erbjuds vaccin och kan boka tid. Åldersindelningen är justerad och går nu efter födelseår, detta efter ett nationellt förtydligande från Folkhälsomyndigheten. Den äldre gruppen ska främst boka tid via webbplatsen 1177.se där ingen inloggning behövs och en närstående kan hjälpa till med bokningen.
– Nu har vaccinleveranserna flutit på i några veckor, vi har kunnat hålla ett relativt högt tempo och gått neråt i åldrarna i en bra takt. Men leveranserna framåt är fortfarande osäkra och vi planerar just nu en kalendervecka i taget. Det innebär att vi lägger in tider i bokningen för ett par dagar framåt, det går inte att boka tid längre fram än så, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län, i ett pressmeddelande.
Region Örebro län inväntar mer information om hur personer som är yngre än 65 år och som har fått en första dos av Astra Zenecas vaccin ska fortsätta vaccineras. De i den gruppen som har inbokade tider för dos två de närmaste veckorna avbokas i väntan på besked.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 16 är:
Du som är född 1956 eller tidigare.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som arbetar i hemsjukvård eller i hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS, har boendestöd eller personlig assistans.
Du som arbetar på särskilda boenden, som boendestödjare eller som personlig assistent.
I Örebro län har 63 410 personer fått sin första dos vaccin och 23 981 personer den andra. Det innebär 25,96 respektive 9,81 procent av länets befolkning. Siffrorna kommer att justeras upp eftersom den vaccinering som kommunerna gör rapporteras in i efterhand.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.