Lindesbergs Turistbåtsförening, som står bakom Turistbåten M/S Råsvalen, är oroliga att båten inom ett par år inte längre kan sjösättas i samband med att iläggningsplatsen vid Tivoliplanen planeras tas bort.
Den nya detaljplanen möjliggör bostadsbygge på Tivoliplanen. Om ett sådant bostadsprojekt blir aktuellt i framtiden, då skall nuvarande iläggningsplats för småbåtar flyttas till en ny sådan ett par hundra meter uppströms – i höjd med viadukten.
Dessa planer har skapat oro hos Lindesbergs Turistbåtsförening, som hävdar att alternativet för dem då blir att sjösätta turistbåten vid badplatsen Sågviken i Guldsmedshyttan. Alternativet är dock inget alternativ, menar föreningen och påpekar att man inte har ekonomi att frakta båten så långt för att sjösätta den, vilket måste göras vartannat år.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, menar dock att förslaget att sjösätta vid Sågviken kommer från tjänstemännen som arbetat med ärendet. Det här är inget som är förankrat i politiken ännu.
– Det är ju inte heller säkert att det blir något bostadsbygge på Tivoliplanen, men om det blir det i framtiden så kommer frågan att aktualiseras och då kommer vi naturligtvis att ta en diskussion om det här, påpekar Gustavsson.
Hon menar att det här är en viktig fråga som måste lösas om det blir som turistbåtsföreningen befarar.
– Självklart måste det lösas om det blir ett problem. Turistbåten är jätteviktig för Lindesberg, föreningen gör mycket gott för turismen, markerar Irja Gustavsson.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.