Lindesbergs Turistbåtsförening, som står bakom Turistbåten M/S Råsvalen, är oroliga att båten inom ett par år inte längre kan sjösättas i samband med att iläggningsplatsen vid Tivoliplanen planeras tas bort.
Den nya detaljplanen möjliggör bostadsbygge på Tivoliplanen. Om ett sådant bostadsprojekt blir aktuellt i framtiden, då skall nuvarande iläggningsplats för småbåtar flyttas till en ny sådan ett par hundra meter uppströms – i höjd med viadukten.
Dessa planer har skapat oro hos Lindesbergs Turistbåtsförening, som hävdar att alternativet för dem då blir att sjösätta turistbåten vid badplatsen Sågviken i Guldsmedshyttan. Alternativet är dock inget alternativ, menar föreningen och påpekar att man inte har ekonomi att frakta båten så långt för att sjösätta den, vilket måste göras vartannat år.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, menar dock att förslaget att sjösätta vid Sågviken kommer från tjänstemännen som arbetat med ärendet. Det här är inget som är förankrat i politiken ännu.
– Det är ju inte heller säkert att det blir något bostadsbygge på Tivoliplanen, men om det blir det i framtiden så kommer frågan att aktualiseras och då kommer vi naturligtvis att ta en diskussion om det här, påpekar Gustavsson.
Hon menar att det här är en viktig fråga som måste lösas om det blir som turistbåtsföreningen befarar.
– Självklart måste det lösas om det blir ett problem. Turistbåten är jätteviktig för Lindesberg, föreningen gör mycket gott för turismen, markerar Irja Gustavsson.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.