Lindesbergs Turistbåtsförening, som står bakom Turistbåten M/S Råsvalen, är oroliga att båten inom ett par år inte längre kan sjösättas i samband med att iläggningsplatsen vid Tivoliplanen planeras tas bort.
Den nya detaljplanen möjliggör bostadsbygge på Tivoliplanen. Om ett sådant bostadsprojekt blir aktuellt i framtiden, då skall nuvarande iläggningsplats för småbåtar flyttas till en ny sådan ett par hundra meter uppströms – i höjd med viadukten.
Dessa planer har skapat oro hos Lindesbergs Turistbåtsförening, som hävdar att alternativet för dem då blir att sjösätta turistbåten vid badplatsen Sågviken i Guldsmedshyttan. Alternativet är dock inget alternativ, menar föreningen och påpekar att man inte har ekonomi att frakta båten så långt för att sjösätta den, vilket måste göras vartannat år.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, menar dock att förslaget att sjösätta vid Sågviken kommer från tjänstemännen som arbetat med ärendet. Det här är inget som är förankrat i politiken ännu.
– Det är ju inte heller säkert att det blir något bostadsbygge på Tivoliplanen, men om det blir det i framtiden så kommer frågan att aktualiseras och då kommer vi naturligtvis att ta en diskussion om det här, påpekar Gustavsson.
Hon menar att det här är en viktig fråga som måste lösas om det blir som turistbåtsföreningen befarar.
– Självklart måste det lösas om det blir ett problem. Turistbåten är jätteviktig för Lindesberg, föreningen gör mycket gott för turismen, markerar Irja Gustavsson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.