Palmgrenska Huset (gamla kommunhuset) kan komma att få nya ägare snart. Det står klart efter att arbetsutskottet tog upp ärendet under måndagen. Efter att många intressenter dragit sig ur så fanns endast två parter kvar, de har nu lagt anbud på huset, vilket kan betyda ett ägarbyte ganska snart. Den ena parten är Lindark och den andra består av två personer, Richard Persson och Mats Morén.
De har båda planer på att nyttja huset som bostadshus med ett antal hyreslägenheter. Richard Persson äger redan en hyresfastighet i kvarteret, huset där Handelsbanken har sitt kontor.
Radonhotet är överdrivet
Det har varit mycket skriverier om att yrkesinspektionen har dömt ut huset p g a hög radonhalt. Man har konstaterat att radonhalten var något hög när man gjorde mätningarna, men det är något som lätt kan åtgärdas med ett bra ventilationssystem, enligt Birger Johansson som håller i affären.
Den gamla baracken som tidigare användes av Socialen är redan såld till en firma i Karlskoga. Baracken kommer troligen, redan under april, att flyttas. Enligt uppgift så har den en lång resa framför sig då den ska fraktas till Baltikum, vad den ska användas till där framgår ej.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.