Palmgrenska Huset har fått en ny ägare. På kontraktet står signaturen Per Egeryd, Egeryds Fastigheter AB.
Sedan ett par månader tillbaka har Egeryds haft en önskan att få köpa tomten som ligger bredvid Palmgrenska Huset. Samtidigt har det funnits en spekulant på själva hyresfastigheten. Men när den andra spekulanten drog sig ur så valde Egeryds Fastigheter att ta hela paketet själva: Palmgrenska plus tomten bredvid.
-Vi vill satsa seriöst på bostäder i centrala Lindesberg, därför ser vi det här som en mycket god och nödvändig investering, säger Per.
Fastighetsförvärvet innebär att Egeryds får ett mer enhetligt fastighetsbestånd, man har redan idag fastigheter alldeles intill Palmgrenska. Dessutom vill man bygga nya centrala bostäder på lämplig mark. Nu har man alltså fått utrymme för just en sådan nybyggnation.
-Naturligtvis har vi haft den ambitionen hela tiden, det var ju därför vi först fattade intresse för den här affären, säger han.
Ambitionen är nu att komma igång med bygget av en ny hyresfastighet omkring år 2010-2011. Dessförinnan skall företaget ta itu med pågående och väntande arbeten på övriga fastigheter som förvärvats sedan tidigare.
Företaget räknar med att man får utrymme att bygga en fastighet i storleksordningen 14 lägenheter.
Fotnot: Palmgrenska såldes 2001 till Westervik Kompaniet för 150 000 kr. Mäklaren Thomas Eriksson, Svensk Fastighetsförmedling har haft försäljningsuppdraget båda gångerna.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.