Paolo Roberto har många strängar på sin lyra, han är före detta proffsboxare, skådespelare, tv-kock och programledare för bl a Farmen och Robinson. Men han är också en framgångsrik författare och föreläsare, och utsågs 2013 till årets talare.
Den 16 maj kommer han till Lindesberg för att hålla en föreläsning, och för Energicampens deltagare väntar även ett träningspass.
Nu är det bara ett fåtal dagar kvar tills Energicampen går av stapeln, två veckor med svettiga träningspass, en exklusiv relaxfrukost och en maffig goodiebag utlovas.
– Alla kan vara med, oavsett om man är nybörjare eller van vid träning. Vi kommer testa många olika träningsformer, det kommer finnas fina erbjudanden, mat och dryck och en massa måbragrejer! säger Sandra Gyllstrand vid Energikällan.
Men det stora dragplåstret är nog ändå Paolo Roberto som den 16 maj kommer hålla en föreläsning och även ett träningspass för Energicampens deltagare. Hans omåttligt populära träningsbok ”Träna en kvart om dagen med Paolo Roberto” är en av de mest sålda träningsböckerna i Sverige och den är idag översatt till ett tiotal språk. LindeNytt fick en pratstund med Paolo inför hans kommande Lindesbergsbesök.
– Nu för tiden är det tyvärr sådan otrolig utseendefixering, man hetsar sig för att se så bra ut som möjligt, men det är bara bullshit! Det viktigaste är välmående och det, tillsammans med kost och träning, fokuserar jag på i min föreläsning, berättar han.
– Många tränar idag kroppen i olika delar istället för att se den som ett stort sammanhängande instrument.
Du kan ha en jättestor biceps, men den är ganska värdelös om den inte kan arbeta tillsammans med resten av kroppen, fortsätter Paolo.
– När man ska komma igång och träna gör många misstaget att gå ut för hårt, men istället ska man sänka ribban – ordentligt!
Det handlar om att skapa rutiner, börja med att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så är det en hundraprocentig förbättring mot gårdagen.
Har man suttit stilla bakom ett skrivbord i 10 år och misshandlat sin kropp, eftersom den inte är gjord för att vara stilla, då är det inte rimligt att du ska köra ett riktigt tufft träningspass på en gång.
Har man inte tid att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så har man prioriterat sitt liv extremt fel!
Vuxnas ursäkt att de inte har tid att träna är som barnens ursäkt att hunden åt upp deras läxa, avslutar han med ett skratt.
Mer information om Energicampen och föreläsningen hittar man här
Föreläsningen kan man köpa separat biljett till om man inte är deltagare i Energicampen.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.