Paolo Roberto har många strängar på sin lyra, han är före detta proffsboxare, skådespelare, tv-kock och programledare för bl a Farmen och Robinson. Men han är också en framgångsrik författare och föreläsare, och utsågs 2013 till årets talare.
Den 16 maj kommer han till Lindesberg för att hålla en föreläsning, och för Energicampens deltagare väntar även ett träningspass.
Nu är det bara ett fåtal dagar kvar tills Energicampen går av stapeln, två veckor med svettiga träningspass, en exklusiv relaxfrukost och en maffig goodiebag utlovas.
– Alla kan vara med, oavsett om man är nybörjare eller van vid träning. Vi kommer testa många olika träningsformer, det kommer finnas fina erbjudanden, mat och dryck och en massa måbragrejer! säger Sandra Gyllstrand vid Energikällan.
Men det stora dragplåstret är nog ändå Paolo Roberto som den 16 maj kommer hålla en föreläsning och även ett träningspass för Energicampens deltagare. Hans omåttligt populära träningsbok ”Träna en kvart om dagen med Paolo Roberto” är en av de mest sålda träningsböckerna i Sverige och den är idag översatt till ett tiotal språk. LindeNytt fick en pratstund med Paolo inför hans kommande Lindesbergsbesök.
– Nu för tiden är det tyvärr sådan otrolig utseendefixering, man hetsar sig för att se så bra ut som möjligt, men det är bara bullshit! Det viktigaste är välmående och det, tillsammans med kost och träning, fokuserar jag på i min föreläsning, berättar han.
– Många tränar idag kroppen i olika delar istället för att se den som ett stort sammanhängande instrument.
Du kan ha en jättestor biceps, men den är ganska värdelös om den inte kan arbeta tillsammans med resten av kroppen, fortsätter Paolo.
– När man ska komma igång och träna gör många misstaget att gå ut för hårt, men istället ska man sänka ribban – ordentligt!
Det handlar om att skapa rutiner, börja med att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så är det en hundraprocentig förbättring mot gårdagen.
Har man suttit stilla bakom ett skrivbord i 10 år och misshandlat sin kropp, eftersom den inte är gjord för att vara stilla, då är det inte rimligt att du ska köra ett riktigt tufft träningspass på en gång.
Har man inte tid att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så har man prioriterat sitt liv extremt fel!
Vuxnas ursäkt att de inte har tid att träna är som barnens ursäkt att hunden åt upp deras läxa, avslutar han med ett skratt.
Mer information om Energicampen och föreläsningen hittar man här
Föreläsningen kan man köpa separat biljett till om man inte är deltagare i Energicampen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.