Paolo Roberto har många strängar på sin lyra, han är före detta proffsboxare, skådespelare, tv-kock och programledare för bl a Farmen och Robinson. Men han är också en framgångsrik författare och föreläsare, och utsågs 2013 till årets talare.
Den 16 maj kommer han till Lindesberg för att hålla en föreläsning, och för Energicampens deltagare väntar även ett träningspass.
Nu är det bara ett fåtal dagar kvar tills Energicampen går av stapeln, två veckor med svettiga träningspass, en exklusiv relaxfrukost och en maffig goodiebag utlovas.
– Alla kan vara med, oavsett om man är nybörjare eller van vid träning. Vi kommer testa många olika träningsformer, det kommer finnas fina erbjudanden, mat och dryck och en massa måbragrejer! säger Sandra Gyllstrand vid Energikällan.
Men det stora dragplåstret är nog ändå Paolo Roberto som den 16 maj kommer hålla en föreläsning och även ett träningspass för Energicampens deltagare. Hans omåttligt populära träningsbok ”Träna en kvart om dagen med Paolo Roberto” är en av de mest sålda träningsböckerna i Sverige och den är idag översatt till ett tiotal språk. LindeNytt fick en pratstund med Paolo inför hans kommande Lindesbergsbesök.
– Nu för tiden är det tyvärr sådan otrolig utseendefixering, man hetsar sig för att se så bra ut som möjligt, men det är bara bullshit! Det viktigaste är välmående och det, tillsammans med kost och träning, fokuserar jag på i min föreläsning, berättar han.
– Många tränar idag kroppen i olika delar istället för att se den som ett stort sammanhängande instrument.
Du kan ha en jättestor biceps, men den är ganska värdelös om den inte kan arbeta tillsammans med resten av kroppen, fortsätter Paolo.
– När man ska komma igång och träna gör många misstaget att gå ut för hårt, men istället ska man sänka ribban – ordentligt!
Det handlar om att skapa rutiner, börja med att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så är det en hundraprocentig förbättring mot gårdagen.
Har man suttit stilla bakom ett skrivbord i 10 år och misshandlat sin kropp, eftersom den inte är gjord för att vara stilla, då är det inte rimligt att du ska köra ett riktigt tufft träningspass på en gång.
Har man inte tid att göra 10 armhävningar, 10 situps och 10 knäböj så har man prioriterat sitt liv extremt fel!
Vuxnas ursäkt att de inte har tid att träna är som barnens ursäkt att hunden åt upp deras läxa, avslutar han med ett skratt.
Mer information om Energicampen och föreläsningen hittar man här
Föreläsningen kan man köpa separat biljett till om man inte är deltagare i Energicampen.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.