De så kallade passivhusen i Frövi kan snart komma att få en rad syskonfastigheter – i Lindesberg. Libo har fått i uppdrag att fördjupa sig i frågan om bostadsbyggandet i anslutning till Lindessjön där fokus bland annat ligger på Lindesby – och där kan det alltså bli aktuellt med ett ”Fröviprojekt”.-Intresset för de nya fastigheterna i Frövi har varit mycket stort och min uppfattning är att passivhus kommer att vara standard vid nybyggen redan om fem år, säger Libos fastighetschef, Roger Sixtensson.
Uppföljningen av det nya bostadsområdet Lindesby, som presenterades av kommunledningen förra året, blir eventuellt också en direkt uppföljning av passivhusprojektet i Frövi som står helt färdigt i vår. Totalt fyra passivhus har byggts vid Väringens strand sedan byggstarten hösten 2009 och två av husen har redan fyllts med hyresgäster. De resterande två kommer att vara färdiga för inflyttning under mars-april 2011.
Konceptet passivhus bygger på att man håller nere energiförbrukning genom att isolera husen ordentligt och slopar ett traditionellt uppvärmningssystem. I ett passivhus står människor, lampor, TV-apparater och andra ”värmekällor” för uppvärmningen i första hand.
Det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder har fått i uppdrag att bringa klarhet i bostadsbyggandet i tre delprojekt: Lindesby, Strandskolan och Frövi. Senast i höst skall Libo redogöra för politikerna om kostnaderna att bygga enligt de tidigare lagda förslagen.
Beträffande Lindesby finns tre olika förslag presenterat sedan tidigare:
1. 30 st radhus i norra Lindesby.
2. 15 st radhus + 15-tal lägenheter (flerfamiljshus) i samma område som förslag 1.
3. 10 st radhus något längre ned i området.
Libos fastighetschef är övertygad om att Lindesby kommer att få någon form av ”miljöhus”.
-Det kan bli tal om samma modell som i Frövi med så kallade passivhus, men allt handlar om kostnader. Även om det inte skulle bli aktuellt att bygga sådana hus i Lindesby, så blir det med största sannolikhet något liknande, exempelvis lågenergihus, säger Roger Sixtensson.
Lågenergihus är inte lika miljöeffektivt som passivhus men bygger på samma princip: miljövänligt och energisnålt.
Om det blir aktuellt att bygga samma typ av hus i Lindesby som man gjort i Frövi, kommer kostnaderna att bli betydligt lägre. Skälet är att Frövi var ett pilotprojekt och därför krävde att byggherren utbildade sig inom detta.
-Vi hade cirka 10 miljoner kronor i utvecklingskostnader utöver den faktiska byggkostnaden. Det här var ju något helt nytt för oss och vi behövde lära oss allt innan vi kunde sätta spaden i jorden, förklarar Sixtensson.
Fotnot: Samtliga lägenheter i Frövi är uthyrda och ett 20-tal personer står i kö för att få en lägenhet i Libos passivhus. Vad gäller bygget av bostäder i Lindesby och Strandskolan, skall Libo redogöra för politikerna, senast i höst, om det är ekonomiskt genomförbart.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.