På torsdagseftermiddagen gjordes en omfattande trafikkontroll i Lindesberg. En patrull intog polisens vanliga tillhåll vid Jet-macken i väntan på order från en bil längre söderut som kollar billisterna om bältet sitter där det ska. När LindeNytt kom till platsen var kontrollen bara minuter gammal, men redan hade tre böter skrivits ut.
-Visst finns det människor som blir förbannade, men det är sällsynt och de flesta åker faktiskt iväg med ett leende på läpparna, berättar Hans-Olof Haraldzon som just skrivit klart sin andra bot för dagen.
I regel är det ingen som nekar till brott, sade polisman Börje Östergren just som en tjusig röd Mercedes vinkades in. Den unga mannen i bilen blånekade direkt och menade att han visst hade haft bältet på sig.
Något som två polismän såg att så inte var fallet. Eftersom den unga mannen nu nekade till brott så kommer ärendet att gå vidare till domstol.
–Slöseri med tid och pengar, vi har två poliser som sett att han inte hade bältet på sig så med största sannolikhet kommer han att få betala sina böter trots sitt nekande, konstaterar Hans-Olof Haraldzon.
Sammanlagt skrevs ca: 20 böter ut under den tid polisen gjorde kontrollen. Majoriteten av dessa ramlade in under de första 45 minuterna.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.