På torsdagseftermiddagen gjordes en omfattande trafikkontroll i Lindesberg. En patrull intog polisens vanliga tillhåll vid Jet-macken i väntan på order från en bil längre söderut som kollar billisterna om bältet sitter där det ska. När LindeNytt kom till platsen var kontrollen bara minuter gammal, men redan hade tre böter skrivits ut.
-Visst finns det människor som blir förbannade, men det är sällsynt och de flesta åker faktiskt iväg med ett leende på läpparna, berättar Hans-Olof Haraldzon som just skrivit klart sin andra bot för dagen.
I regel är det ingen som nekar till brott, sade polisman Börje Östergren just som en tjusig röd Mercedes vinkades in. Den unga mannen i bilen blånekade direkt och menade att han visst hade haft bältet på sig.
Något som två polismän såg att så inte var fallet. Eftersom den unga mannen nu nekade till brott så kommer ärendet att gå vidare till domstol.
–Slöseri med tid och pengar, vi har två poliser som sett att han inte hade bältet på sig så med största sannolikhet kommer han att få betala sina böter trots sitt nekande, konstaterar Hans-Olof Haraldzon.
Sammanlagt skrevs ca: 20 böter ut under den tid polisen gjorde kontrollen. Majoriteten av dessa ramlade in under de första 45 minuterna.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.