På torsdagseftermiddagen gjordes en omfattande trafikkontroll i Lindesberg. En patrull intog polisens vanliga tillhåll vid Jet-macken i väntan på order från en bil längre söderut som kollar billisterna om bältet sitter där det ska. När LindeNytt kom till platsen var kontrollen bara minuter gammal, men redan hade tre böter skrivits ut.
-Visst finns det människor som blir förbannade, men det är sällsynt och de flesta åker faktiskt iväg med ett leende på läpparna, berättar Hans-Olof Haraldzon som just skrivit klart sin andra bot för dagen.
I regel är det ingen som nekar till brott, sade polisman Börje Östergren just som en tjusig röd Mercedes vinkades in. Den unga mannen i bilen blånekade direkt och menade att han visst hade haft bältet på sig.
Något som två polismän såg att så inte var fallet. Eftersom den unga mannen nu nekade till brott så kommer ärendet att gå vidare till domstol.
–Slöseri med tid och pengar, vi har två poliser som sett att han inte hade bältet på sig så med största sannolikhet kommer han att få betala sina böter trots sitt nekande, konstaterar Hans-Olof Haraldzon.
Sammanlagt skrevs ca: 20 böter ut under den tid polisen gjorde kontrollen. Majoriteten av dessa ramlade in under de första 45 minuterna.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.