En person som arbetar på ett asylboende i Frövi, skall under torsdagen ha blivit hotad och ofredad av fyra personer som bor där. Upprinnelsen skall enligt polisuppgift ha varit en datorstöld som personalen upptäckte.
En person ur personalen på Båtshagen, blev bestulen på sin dator. Datorn hittades senare under dagen i ett rum där flera personer bor. Det var när man konfronterade de boende som situationen blev hotfull.
– Flera personer skall ha hotat personalen verbalt, kommenterar poliskommissarie Christina Hahne.
Enligt uppgift rör det sig om fyra personer som är misstänkta för brottet. Under samma dag skall samma personal ha blivit utsatt för ytterligare ett liknande angrepp, då man utöver hot även skall ha ofredat personalen.
Totalt tre anmälningar har upprättats med anledning av händelserna.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.