Efter påstått fiffel med kommunlistan och starka personmotsättningar lokalt samt med distriktets ledning hoppade flera styrelsemedlemmar av Sverigedemokraterna i Lindesberg i våras. Enligt Inger Karlsson var det som fick bägaren att rinna över ett listvalmöte på regionnivå. – Distriktets valberedning hade föreslagit sig själva till flera topplaceringar på regionlistan, säger Inger Karlsson. Detta trots att det strider mot våra egna stadgar.
Inger Karlsson, Tommy Söderqvist och Sven-Ove Karlsson har länge varit drivande medlemmar i Sverigedemokraterna i Lindesberg. Enligt dem själva har partiet växt ordentligt denna mandatperiod och efter årsskiftet hade man ca 120 medlemmar. Men efter ett årsmöte i december 2013 förändrades allt.
– Årsmötet beslutade, i enighet, om vilka personer som skulle stå på kommunlistan och deras placering, berättar Tommy Söderqvist. Någon vecka efter detta skickades listan in till distriktet men då hade ordföranden, på eget bevåg, ändrat både namn och placeringar på listan. Detta är ju helt regelvidrigt.
– Vi kunde inte acceptera detta förfaringssätt och både jag och Sven-Ove Karlsson bestämde oss då för att hoppa av kommunlistan, förklarar Inger Karlsson. Förtroendet var förbrukat.
Tidigare ordföranden i Sverigedemokraterna i Lindesberg, Mats Seijboldt, ställer sig helt oförstående till anklagelserna.
– Jag har inte ändrat några listor efterhand, säger Mats Seijboldt till LindeNytt. Det varken kan eller får man göra när ett årsmöte tagit ett beslut. Det är ett missförstånd.
Händelsen utlöste en stor och infekterad konflikt mellan olika ledande personer inom partiet i Lindesberg. Sverigedemokraternas distriktsledning grep in och ett extra årsmöte hölls där en ny kommunlista spikades. En lista som nu hade nya namn och hade minskat från 25 personer ner till 13 personer, enligt Inger Karlsson. Tommy Söderqvists namn fanns inte med på den nya listan,
Men det som fick droppen att urholka stenen för trion var ett distriktsårsmöte där listan för regionfullmäktige skulle fastställas.
– Förutom att det var ett fruktansvärt möte där anklagelser om allt möjligt haglade ned så hade alltså valberedningen föreslagit sig själv till flera topplaceringar på regionlistan, säger Inger Karlsson. Så får man inte göra enligt partiets stadgar. Men distriktet tyckte det var ok och listan röstades igenom.
Alla tre valde att lämna Sverigedemokraterna efter dessa händelser. De påpekar samfällt att det inte är politiken i partiet de vänder sig emot utan hanteringen av valen liksom de personliga motsättningarna. De är också kritiska till distriktsorganisationen. Enligt Inger Karlsson har många medlemmar i Lindesberg nu hoppat av partiet på grund av allt som hänt.
För närvarande sitter Inger och Sven-Ove Karlsson kvar som ”vildar” i kommunfullmäktige i Lindesberg fram till valet 2014. Hur den politiska framtiden ser ut är oklar.
– Vi behöver ta en timeout för tillfället, säger Inger Karlsson. Men flera partier i fullmäktige har erbjudit oss att gå med så vi funderar nu på om vi ska engagera oss i ett nytt parti.
Mats Seijboldt, som nu är vice ordförande i SD Lindesberg, är bedrövad över allt som hänt.
– Inger, Tommy och Sven-Ove har gjort ett fint jobb och är bra människor, säger Mats Seijboldt. Det som har gått fel här är bristen på kommunikation och dialog.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.