Peter Bernövall är operafantast och ser fram emot lördagens opera på bio. Foto: Lotta Persdotter Andersson
Peter älskar opera – även på bio
– Det är dramatisk musik som man kan känna igen i filmmusik och handlingen utspelas i en sagovärld – likt Sagan om ringen, Game of Thrones – som även barn och ungdomar känner till. Musiken är fantastisk, den griper mig i själen, säger Peter Bernövall.
Operafantasten och kyrkans man Peter Bernövall pratar om Valkyrian – som sänds live från Metropolitan i New York till bl.a. Lindesberg på lördag 30 mars. Den här operan – tillsammans med de övriga tre som ingår i Richard Wagners Nibelungens ring – har snart 200 år på nacken och har naturligtvis tolkats och omstöpts flera gånger för att passa in i tiden, men Peter Bernövall tycker att Valkyrian är bäst i sin ursprungliga version, och han ser fram emot att uppleva den i Metropolitans uppsättning.
– Jag förväntar mig en klassisk uppsättning och just Valkyrian är höjdpunkten av de fyra i Ringen. Guden Wotan (Oden) måste straffa sin älsklingsdotter Brünnhilde, för att hon svikit honom.
Det är magnifik scenografi i Valkyrian. Foto: Ken Howard / Metropolitan Opera
Kärlek, makt, girighet, avundsjuka, förtryck av kvinnor, incest… Ja, det är ingredienser i många operor. Här i Richard Wagners opera är handlingen maxad och den har ett tonspråk, med tonsprång och helt andra klanger, som när den kom på 1800-talet, sågs som revolutionär och som fortsätter att påverka senare musik.
– Redan i ouvertyren blir man fängslad. Det är bara att ge sig hän, säger Peter Bernövall, om penningbegäret, kampen om guldet som leder till undergången (Ragnarök).
Kyrkomannen Peter Bernövall (han sjunger i kyrkokören, är ordförande i kyrkorådet i Nora och deltar i det centrala kyrkomötet), tidigare lärare och kulturchef, är en inbiten opera-älskare.
Han har upplevt 300 föreställningar som getts live från olika scener, 150 olika pjäser av 75 tonsättare. Han var tonåring, när han 1963 såg Madame Butterfly på IOGT-lokalen i Nora (idag Nora Teater). Föräldrarna hade innan dess tagit med honom på operetter.
Men nej – han har inte varit på Metropolitan Opera i New York, men väl tre gånger i det operahus i tyska Bayreuth som blev Richard Wagners hemmascen. Första gången fick han stå tio år i kö för att få biljett.
Kommer han till Lindesberg på lördag för att se Valkyrian? Som tidigare medlem i Wagnersällskapet kommer han naturligtvis att avnjuta 5 timmar och 20 minuter (inkl. 2 pauser). Oklart om det blir i Lindesberg eller Kumla dock.
Fotnot: Ska man se samtliga fyra pjäser i Nibelungens ring tar det 14 – 16 timmar
Opera på bio – Valkyrian av Richard Wagner
Lindesbergs Filmstudio / Lindesbergs Bio
Lördag 30 mars kl 17.00 OBS tiden!
Vuxen 250:-, ungdom under 26 år 180:- . I priset ingår dryck och kaka.
Beräknad längd: 5 tim 20 min inkl. 2 pauser
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...