Peter Bernövall är operafantast och ser fram emot lördagens opera på bio. Foto: Lotta Persdotter Andersson
Peter älskar opera – även på bio
– Det är dramatisk musik som man kan känna igen i filmmusik och handlingen utspelas i en sagovärld – likt Sagan om ringen, Game of Thrones – som även barn och ungdomar känner till. Musiken är fantastisk, den griper mig i själen, säger Peter Bernövall.
Operafantasten och kyrkans man Peter Bernövall pratar om Valkyrian – som sänds live från Metropolitan i New York till bl.a. Lindesberg på lördag 30 mars. Den här operan – tillsammans med de övriga tre som ingår i Richard Wagners Nibelungens ring – har snart 200 år på nacken och har naturligtvis tolkats och omstöpts flera gånger för att passa in i tiden, men Peter Bernövall tycker att Valkyrian är bäst i sin ursprungliga version, och han ser fram emot att uppleva den i Metropolitans uppsättning.
– Jag förväntar mig en klassisk uppsättning och just Valkyrian är höjdpunkten av de fyra i Ringen. Guden Wotan (Oden) måste straffa sin älsklingsdotter Brünnhilde, för att hon svikit honom.
Det är magnifik scenografi i Valkyrian. Foto: Ken Howard / Metropolitan Opera
Kärlek, makt, girighet, avundsjuka, förtryck av kvinnor, incest… Ja, det är ingredienser i många operor. Här i Richard Wagners opera är handlingen maxad och den har ett tonspråk, med tonsprång och helt andra klanger, som när den kom på 1800-talet, sågs som revolutionär och som fortsätter att påverka senare musik.
– Redan i ouvertyren blir man fängslad. Det är bara att ge sig hän, säger Peter Bernövall, om penningbegäret, kampen om guldet som leder till undergången (Ragnarök).
Kyrkomannen Peter Bernövall (han sjunger i kyrkokören, är ordförande i kyrkorådet i Nora och deltar i det centrala kyrkomötet), tidigare lärare och kulturchef, är en inbiten opera-älskare.
Han har upplevt 300 föreställningar som getts live från olika scener, 150 olika pjäser av 75 tonsättare. Han var tonåring, när han 1963 såg Madame Butterfly på IOGT-lokalen i Nora (idag Nora Teater). Föräldrarna hade innan dess tagit med honom på operetter.
Men nej – han har inte varit på Metropolitan Opera i New York, men väl tre gånger i det operahus i tyska Bayreuth som blev Richard Wagners hemmascen. Första gången fick han stå tio år i kö för att få biljett.
Kommer han till Lindesberg på lördag för att se Valkyrian? Som tidigare medlem i Wagnersällskapet kommer han naturligtvis att avnjuta 5 timmar och 20 minuter (inkl. 2 pauser). Oklart om det blir i Lindesberg eller Kumla dock.
Fotnot: Ska man se samtliga fyra pjäser i Nibelungens ring tar det 14 – 16 timmar
Opera på bio – Valkyrian av Richard Wagner
Lindesbergs Filmstudio / Lindesbergs Bio
Lördag 30 mars kl 17.00 OBS tiden!
Vuxen 250:-, ungdom under 26 år 180:- . I priset ingår dryck och kaka.
Beräknad längd: 5 tim 20 min inkl. 2 pauser
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.