Peter Bernövall är operafantast och ser fram emot lördagens opera på bio. Foto: Lotta Persdotter Andersson
Peter älskar opera – även på bio
– Det är dramatisk musik som man kan känna igen i filmmusik och handlingen utspelas i en sagovärld – likt Sagan om ringen, Game of Thrones – som även barn och ungdomar känner till. Musiken är fantastisk, den griper mig i själen, säger Peter Bernövall.
Operafantasten och kyrkans man Peter Bernövall pratar om Valkyrian – som sänds live från Metropolitan i New York till bl.a. Lindesberg på lördag 30 mars. Den här operan – tillsammans med de övriga tre som ingår i Richard Wagners Nibelungens ring – har snart 200 år på nacken och har naturligtvis tolkats och omstöpts flera gånger för att passa in i tiden, men Peter Bernövall tycker att Valkyrian är bäst i sin ursprungliga version, och han ser fram emot att uppleva den i Metropolitans uppsättning.
– Jag förväntar mig en klassisk uppsättning och just Valkyrian är höjdpunkten av de fyra i Ringen. Guden Wotan (Oden) måste straffa sin älsklingsdotter Brünnhilde, för att hon svikit honom.
Det är magnifik scenografi i Valkyrian. Foto: Ken Howard / Metropolitan Opera
Kärlek, makt, girighet, avundsjuka, förtryck av kvinnor, incest… Ja, det är ingredienser i många operor. Här i Richard Wagners opera är handlingen maxad och den har ett tonspråk, med tonsprång och helt andra klanger, som när den kom på 1800-talet, sågs som revolutionär och som fortsätter att påverka senare musik.
– Redan i ouvertyren blir man fängslad. Det är bara att ge sig hän, säger Peter Bernövall, om penningbegäret, kampen om guldet som leder till undergången (Ragnarök).
Kyrkomannen Peter Bernövall (han sjunger i kyrkokören, är ordförande i kyrkorådet i Nora och deltar i det centrala kyrkomötet), tidigare lärare och kulturchef, är en inbiten opera-älskare.
Han har upplevt 300 föreställningar som getts live från olika scener, 150 olika pjäser av 75 tonsättare. Han var tonåring, när han 1963 såg Madame Butterfly på IOGT-lokalen i Nora (idag Nora Teater). Föräldrarna hade innan dess tagit med honom på operetter.
Men nej – han har inte varit på Metropolitan Opera i New York, men väl tre gånger i det operahus i tyska Bayreuth som blev Richard Wagners hemmascen. Första gången fick han stå tio år i kö för att få biljett.
Kommer han till Lindesberg på lördag för att se Valkyrian? Som tidigare medlem i Wagnersällskapet kommer han naturligtvis att avnjuta 5 timmar och 20 minuter (inkl. 2 pauser). Oklart om det blir i Lindesberg eller Kumla dock.
Fotnot: Ska man se samtliga fyra pjäser i Nibelungens ring tar det 14 – 16 timmar
Opera på bio – Valkyrian av Richard Wagner
Lindesbergs Filmstudio / Lindesbergs Bio
Lördag 30 mars kl 17.00 OBS tiden!
Vuxen 250:-, ungdom under 26 år 180:- . I priset ingår dryck och kaka.
Beräknad längd: 5 tim 20 min inkl. 2 pauser
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.