Peter Bernövall är operafantast och ser fram emot lördagens opera på bio. Foto: Lotta Persdotter Andersson
Peter älskar opera – även på bio
– Det är dramatisk musik som man kan känna igen i filmmusik och handlingen utspelas i en sagovärld – likt Sagan om ringen, Game of Thrones – som även barn och ungdomar känner till. Musiken är fantastisk, den griper mig i själen, säger Peter Bernövall.
Operafantasten och kyrkans man Peter Bernövall pratar om Valkyrian – som sänds live från Metropolitan i New York till bl.a. Lindesberg på lördag 30 mars. Den här operan – tillsammans med de övriga tre som ingår i Richard Wagners Nibelungens ring – har snart 200 år på nacken och har naturligtvis tolkats och omstöpts flera gånger för att passa in i tiden, men Peter Bernövall tycker att Valkyrian är bäst i sin ursprungliga version, och han ser fram emot att uppleva den i Metropolitans uppsättning.
– Jag förväntar mig en klassisk uppsättning och just Valkyrian är höjdpunkten av de fyra i Ringen. Guden Wotan (Oden) måste straffa sin älsklingsdotter Brünnhilde, för att hon svikit honom.
Det är magnifik scenografi i Valkyrian. Foto: Ken Howard / Metropolitan Opera
Kärlek, makt, girighet, avundsjuka, förtryck av kvinnor, incest… Ja, det är ingredienser i många operor. Här i Richard Wagners opera är handlingen maxad och den har ett tonspråk, med tonsprång och helt andra klanger, som när den kom på 1800-talet, sågs som revolutionär och som fortsätter att påverka senare musik.
– Redan i ouvertyren blir man fängslad. Det är bara att ge sig hän, säger Peter Bernövall, om penningbegäret, kampen om guldet som leder till undergången (Ragnarök).
Kyrkomannen Peter Bernövall (han sjunger i kyrkokören, är ordförande i kyrkorådet i Nora och deltar i det centrala kyrkomötet), tidigare lärare och kulturchef, är en inbiten opera-älskare.
Han har upplevt 300 föreställningar som getts live från olika scener, 150 olika pjäser av 75 tonsättare. Han var tonåring, när han 1963 såg Madame Butterfly på IOGT-lokalen i Nora (idag Nora Teater). Föräldrarna hade innan dess tagit med honom på operetter.
Men nej – han har inte varit på Metropolitan Opera i New York, men väl tre gånger i det operahus i tyska Bayreuth som blev Richard Wagners hemmascen. Första gången fick han stå tio år i kö för att få biljett.
Kommer han till Lindesberg på lördag för att se Valkyrian? Som tidigare medlem i Wagnersällskapet kommer han naturligtvis att avnjuta 5 timmar och 20 minuter (inkl. 2 pauser). Oklart om det blir i Lindesberg eller Kumla dock.
Fotnot: Ska man se samtliga fyra pjäser i Nibelungens ring tar det 14 – 16 timmar
Opera på bio – Valkyrian av Richard Wagner
Lindesbergs Filmstudio / Lindesbergs Bio
Lördag 30 mars kl 17.00 OBS tiden!
Vuxen 250:-, ungdom under 26 år 180:- . I priset ingår dryck och kaka.
Beräknad längd: 5 tim 20 min inkl. 2 pauser
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...