Igår, tisdag, valdes Peter Larsson till ny ordförande för Lindlövens IF.-Det är en kul utmaning i en förening med trevliga människor, kommenterar Peter Larsson.
I sin ungdoms dagar var Peter Larsson mycket aktiv inom sporter som fotboll och basket. Han var även med och drog igång en slalomklubb i mitten av 60-talet, innan han ett par år senare lämnade Lindesberg för studier i Uppsala.
Tillbaka i Lindesberg är Peter Larsson kanske mest känd som ”prästen” men nu har han åtagit sig helt andra uppdrag – som ordförande för hockeyföreningen Lindlövens IF.
-Det känns roligt och det är en kul utmaning. Naturligtvis hoppas jag kunna tillföra en hel del till den etablerade grund som föreningen är uppbyggd på genom åren, förklarar Larsson.
Han talar bland annat om att utveckla ”upplevelsen” för publiken. Det vore trevligt med nya inslag för att skapa mer feststämning vid hemmamatcherna.
-Exakt hur man gör det är något jag får svara på senare, men målsättningen är att höja publiksiffrorna med 50 procent. Det är visserligen hård konkurrens mellan de olika sporterna, i jakt på publik och fans, men jag tror att vi kan nå en 50-procentig ökning bara vi jobbar på rätt sätt, säger Peter Larsson.
Vidare menar han att det måste fokuseras mycket på ekonomi. En sund ekonomi är A och O.
-Som alla andra föreningar måste man hela tiden finna nya vägar att öka intäkterna, kommenterar ordföranden.
Peter Larsson är noga att poängtera att han inte är övermäktig pga sin titel. Han lägger stort förtroende hos övriga styrelsemedlemmar som arbetat under många år för att lyfta föreningen.
-Det finns många duktiga människor med i det arbete som nu väntar, jag ska inte ha äran för allt som sker framöver, säger han.
Närmast väntar en rejäl djupdykning i föreningen för den nye ordföranden.
-Jag måste sätta mig in i allt, läsa på och lära känna alla människor som jag kommer arbeta med, avslutar han.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.