Om Lindesberg Arenas restaurang och bowling skall kunna fungera optimalt, krävs en ombyggnad och anpassning av lokalerna. Detta konstaterar fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB som nu ritar på ett förslag som skall ge optimala förhållanden för den aktör som vill kliva in och driva den här delen av arenan.
I september kommer kommunfullmäktige fatta det slutgiltiga beslutet i frågan om kommunen skall förvärva driftbolaget från Egeryds Fastigheter och lägga samman arenans drift med badhusets. I Moderbolagets förslag framgår det att man är beredd att betala maximalt tre miljoner kronor för driftbolaget.
Kommunledningsstaben uppger att totalkostnaden för driften av anläggningarna uppgår till 16,7 miljoner kronor årligen. Kommunchef Christer Lenke berättar att tidigarelagd budget inte täcker denna kostnad, varför man skjuter till 2,6 miljoner kronor till nästa års budget.
-Dessa 16,7 miljoner kronor kommer då att täcka upp alla kostnader, poängterar kommunchef Christer Lenke.
Hittills har det varit väldigt mycket fokus på kostnaderna och att komma till rätta med dessa. Dock får ej glömmas bort att arenan också har en kommersiell del. Samtidigt som en lösning arbetats fram i driftfrågan har Tredingen Utveckling AB arbetat på en lösning som ger bättre förutsättningar att bedriva en lönsam restaurang och bowling.
TUABs VD Roger Sixtensson uppger att man har för avsikt att bygga om nuvarande koncept.
-Oavsett vem som skall driva det här, så måste vi göra vissa justeringar av lokalerna först. Det handlar om att knyta ihop restaurang med bowling så att det blir enhetligt, berättar Sixtensson.
Det är tidigare personal som påpekat bristerna i lokalernas nuvarande form. Ombyggnaden handlar i detalj om att flytta restaurangens nuvarande disk till den nuvarande skiljeväggen mot bowlinghallen. Ett problem som uppstår när lokalerna går samman med varandra är bland annat ljudnivån.
-Men sådant kan lösas. Vi tittar på en rad tänkbara åtgärder för att ljudet från bowlingen inte skall störa gästerna i restaurangen, säger Roger Sixtensson.
Andra faktorer att ta hänsyn till är brandsäkerhet och luftfuktighet. I bowlingen finns nämligen en anläggning som skall se till att banorna hela tiden håller rätt fuktighetsgrad för att bibehålla utlovad livslängd.
-Om det är öppet mellan restaurang och bowling så är risken att matgästerna får sitta i hög luftfuktighet och det kanske inte är så skönt. En idé vi tittar på är att ha en inglasad disk istället, men det är för tidigt att säga exakt vilken lösning vi går på i slutändan, berättar Sixtensson.
En annan del i ombyggnadsplanen är att skapa en ny entré till den här delen av arenan. Denna entré är då tänkt att öppnas mot Strandpromenaden. Syftet är att skapa en tydligare gräns mellan den här delen av arenan och den s k ”skoldelen”. Därmed hoppas man att alkoholtillståndet kan skrivas om eftersom det har begränsat verksamheten kraftigt – och inte kan konkurrera med motsvarigheten i Örebro.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.