Om Lindesberg Arenas restaurang och bowling skall kunna fungera optimalt, krävs en ombyggnad och anpassning av lokalerna. Detta konstaterar fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB som nu ritar på ett förslag som skall ge optimala förhållanden för den aktör som vill kliva in och driva den här delen av arenan.
I september kommer kommunfullmäktige fatta det slutgiltiga beslutet i frågan om kommunen skall förvärva driftbolaget från Egeryds Fastigheter och lägga samman arenans drift med badhusets. I Moderbolagets förslag framgår det att man är beredd att betala maximalt tre miljoner kronor för driftbolaget.
Kommunledningsstaben uppger att totalkostnaden för driften av anläggningarna uppgår till 16,7 miljoner kronor årligen. Kommunchef Christer Lenke berättar att tidigarelagd budget inte täcker denna kostnad, varför man skjuter till 2,6 miljoner kronor till nästa års budget.
-Dessa 16,7 miljoner kronor kommer då att täcka upp alla kostnader, poängterar kommunchef Christer Lenke.
Hittills har det varit väldigt mycket fokus på kostnaderna och att komma till rätta med dessa. Dock får ej glömmas bort att arenan också har en kommersiell del. Samtidigt som en lösning arbetats fram i driftfrågan har Tredingen Utveckling AB arbetat på en lösning som ger bättre förutsättningar att bedriva en lönsam restaurang och bowling.
TUABs VD Roger Sixtensson uppger att man har för avsikt att bygga om nuvarande koncept.
-Oavsett vem som skall driva det här, så måste vi göra vissa justeringar av lokalerna först. Det handlar om att knyta ihop restaurang med bowling så att det blir enhetligt, berättar Sixtensson.
Det är tidigare personal som påpekat bristerna i lokalernas nuvarande form. Ombyggnaden handlar i detalj om att flytta restaurangens nuvarande disk till den nuvarande skiljeväggen mot bowlinghallen. Ett problem som uppstår när lokalerna går samman med varandra är bland annat ljudnivån.
-Men sådant kan lösas. Vi tittar på en rad tänkbara åtgärder för att ljudet från bowlingen inte skall störa gästerna i restaurangen, säger Roger Sixtensson.
Andra faktorer att ta hänsyn till är brandsäkerhet och luftfuktighet. I bowlingen finns nämligen en anläggning som skall se till att banorna hela tiden håller rätt fuktighetsgrad för att bibehålla utlovad livslängd.
-Om det är öppet mellan restaurang och bowling så är risken att matgästerna får sitta i hög luftfuktighet och det kanske inte är så skönt. En idé vi tittar på är att ha en inglasad disk istället, men det är för tidigt att säga exakt vilken lösning vi går på i slutändan, berättar Sixtensson.
En annan del i ombyggnadsplanen är att skapa en ny entré till den här delen av arenan. Denna entré är då tänkt att öppnas mot Strandpromenaden. Syftet är att skapa en tydligare gräns mellan den här delen av arenan och den s k ”skoldelen”. Därmed hoppas man att alkoholtillståndet kan skrivas om eftersom det har begränsat verksamheten kraftigt – och inte kan konkurrera med motsvarigheten i Örebro.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.