Om Lindesberg Arenas restaurang och bowling skall kunna fungera optimalt, krävs en ombyggnad och anpassning av lokalerna. Detta konstaterar fastighetsägaren Tredingen Utveckling AB som nu ritar på ett förslag som skall ge optimala förhållanden för den aktör som vill kliva in och driva den här delen av arenan.
I september kommer kommunfullmäktige fatta det slutgiltiga beslutet i frågan om kommunen skall förvärva driftbolaget från Egeryds Fastigheter och lägga samman arenans drift med badhusets. I Moderbolagets förslag framgår det att man är beredd att betala maximalt tre miljoner kronor för driftbolaget.
Kommunledningsstaben uppger att totalkostnaden för driften av anläggningarna uppgår till 16,7 miljoner kronor årligen. Kommunchef Christer Lenke berättar att tidigarelagd budget inte täcker denna kostnad, varför man skjuter till 2,6 miljoner kronor till nästa års budget.
-Dessa 16,7 miljoner kronor kommer då att täcka upp alla kostnader, poängterar kommunchef Christer Lenke.
Hittills har det varit väldigt mycket fokus på kostnaderna och att komma till rätta med dessa. Dock får ej glömmas bort att arenan också har en kommersiell del. Samtidigt som en lösning arbetats fram i driftfrågan har Tredingen Utveckling AB arbetat på en lösning som ger bättre förutsättningar att bedriva en lönsam restaurang och bowling.
TUABs VD Roger Sixtensson uppger att man har för avsikt att bygga om nuvarande koncept.
-Oavsett vem som skall driva det här, så måste vi göra vissa justeringar av lokalerna först. Det handlar om att knyta ihop restaurang med bowling så att det blir enhetligt, berättar Sixtensson.
Det är tidigare personal som påpekat bristerna i lokalernas nuvarande form. Ombyggnaden handlar i detalj om att flytta restaurangens nuvarande disk till den nuvarande skiljeväggen mot bowlinghallen. Ett problem som uppstår när lokalerna går samman med varandra är bland annat ljudnivån.
-Men sådant kan lösas. Vi tittar på en rad tänkbara åtgärder för att ljudet från bowlingen inte skall störa gästerna i restaurangen, säger Roger Sixtensson.
Andra faktorer att ta hänsyn till är brandsäkerhet och luftfuktighet. I bowlingen finns nämligen en anläggning som skall se till att banorna hela tiden håller rätt fuktighetsgrad för att bibehålla utlovad livslängd.
-Om det är öppet mellan restaurang och bowling så är risken att matgästerna får sitta i hög luftfuktighet och det kanske inte är så skönt. En idé vi tittar på är att ha en inglasad disk istället, men det är för tidigt att säga exakt vilken lösning vi går på i slutändan, berättar Sixtensson.
En annan del i ombyggnadsplanen är att skapa en ny entré till den här delen av arenan. Denna entré är då tänkt att öppnas mot Strandpromenaden. Syftet är att skapa en tydligare gräns mellan den här delen av arenan och den s k ”skoldelen”. Därmed hoppas man att alkoholtillståndet kan skrivas om eftersom det har begränsat verksamheten kraftigt – och inte kan konkurrera med motsvarigheten i Örebro.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.