Det gamla bingohuset i centrala Lindesberg, kommer eventuellt att göras om till ett kontorshotell istället för bostadshus som var den ursprungliga planen.
För knappt två år sedan såldes det föreningsägda bingohuset till Egeryds Fastigheter. Fastighetsbolagets planer var att bygga om huset till ett bostadshus med 2-3 lägenheter i. Den planen har dock lagts åt sidan med anledning av ett annat behov i Lindesbergs centrum: kontorslokaler.
Sedan en tid tillbaka har man skissat på ett förslag som innebär att bingohuset görs om till ett kontorshotell med plats för 10 företagare som behöver ett mindre kontor för sin verksamhet.
-Vi har faktiskt fått en hel del förfrågningar från företagare som inte behöver så väldigt stort utrymme och man vill gärna vara i centrum också, säger Martin Andersson på Egeryds.
Han menar att behovet och efterfrågan är tillräckligt för att det skulle vara mer intressant att anpassa huset efter detta än en ombyggnad för att endast få loss ett fåtal lägenheter.
-Det här projektet är inte lika kostsamt och kan dessutom genomföras på ganska kort varsel. Det är något helt annat att bygga om för lägenheter och i detta fallet får vi inte fram så många lägenheter på den aktuella ytan, kommenterar han.
Det planerade kontorshotellet kommer ha totalt 10 kontorsrum á ca 10 kvm samt ett konferensrum och pentry. Om projektet får klartecken vid nästa avstämning, senare denna månad, så kommer man troligtvis kunna öppna kontorshotellet redan i höst.
Hänvisning vid intresseanmälan: Martin Andersson, tel 019-18 18 56
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.