Socialnämndens hårt kritiserade beslut att implementera den så kallade ”Heltidsresan” i Lindesbergs kommun har varit föremål för intensiva diskussioner under hösten. Med bakgrund till detta väljer nu den berörda personalen att genomföra en demonstration utanför Kommunhuset på torsdag morgon.
Diskussionerna kring den så kallade Heltidsresans vara eller icke vara har startat en minst sagt het debatt bland den berörda personalen i Lindesbergs kommun. I oktober ordnades ett möte mellan fackförbundet Kommunals medlemmar och Socialnämnden, ett möte som dock inte gav några direkta svar på personalens frågor.
Visionen är att fler anställda skulle få möjlighet att arbeta heltid, men det innebär också en stor förändring i arbetsstruktur, hos bland annat de nattarbetande undersköterskorna som istället för 10 timmars pass, skulle få arbeta 8 timmars vaken natt – för att sedan arbeta in resterande timmar på andra skift. Samtidigt har fackförbundet Kommunal fört diskussioner med arbetsgivaren om arbetstidsförkortning, något som dock inte ska blandas ihop med Heltidsresan.
– De 8 timmarna som kommunen föreslår att vi ska arbeta innebär att vi måste jobba in resterande 2 timmar på något annat skift. En arbetstidsförkortning innebär istället att man behåller samma lön, men att man höjer statusen på yrket, berättar Carina Rehn som är en av de berörda undersköterskorna.
Tidigare under hösten beslutade Kommunfullmäktige om en minskad budgetram för Socialnämnden med 14.2 miljoner år 2020. ”Detta kräver strukturella förändringar i förvaltningen som ger effekt på både kort och lång sikt, men med fortsatt fokus på bibehållen kvalitet till medborgarna”, står att läsa i protokollet från sammanträdet i augusti 2019.
– Man har ju felprioriterat helt, man köper konst för flera miljoner, lägger dyra grästak på byggnader och renoverar om Flugparken. Men det enda svaret som ges är att det är olika budgetar, fast det är ju fortfarande våra skattepengar det handlar om! Det är inte okej att slösa med våra pengar på det viset som man gör i den här kommunen, då ska man inte sitta på sådana positioner! säger Carina och fortsätter:
– Konsekvenserna drabbar ju inte bara oss som jobbar natt, om dagpersonalen måste börja tidigare, ställer det i sin tur krav på att barnomsorgen måste kunna ta emot barn tidigare. Vi är så arga och trötta på att bli behandlade som mindre värda!
På torsdag morgon med start kl 08.00 anordnar man därför en demonstration utanför Kommunhuset i Lindesberg, där man samlas för att visa och uttrycka sitt missnöje över beslutet.
– Man behöver inte vara kommunanställd för att komma, alla som har rösträtt har även rätt att göra sin röst hörd! avslutar Carina.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.