Socialnämndens hårt kritiserade beslut att implementera den så kallade ”Heltidsresan” i Lindesbergs kommun har varit föremål för intensiva diskussioner under hösten. Med bakgrund till detta väljer nu den berörda personalen att genomföra en demonstration utanför Kommunhuset på torsdag morgon.
Diskussionerna kring den så kallade Heltidsresans vara eller icke vara har startat en minst sagt het debatt bland den berörda personalen i Lindesbergs kommun. I oktober ordnades ett möte mellan fackförbundet Kommunals medlemmar och Socialnämnden, ett möte som dock inte gav några direkta svar på personalens frågor.
Visionen är att fler anställda skulle få möjlighet att arbeta heltid, men det innebär också en stor förändring i arbetsstruktur, hos bland annat de nattarbetande undersköterskorna som istället för 10 timmars pass, skulle få arbeta 8 timmars vaken natt – för att sedan arbeta in resterande timmar på andra skift. Samtidigt har fackförbundet Kommunal fört diskussioner med arbetsgivaren om arbetstidsförkortning, något som dock inte ska blandas ihop med Heltidsresan.
– De 8 timmarna som kommunen föreslår att vi ska arbeta innebär att vi måste jobba in resterande 2 timmar på något annat skift. En arbetstidsförkortning innebär istället att man behåller samma lön, men att man höjer statusen på yrket, berättar Carina Rehn som är en av de berörda undersköterskorna.
Tidigare under hösten beslutade Kommunfullmäktige om en minskad budgetram för Socialnämnden med 14.2 miljoner år 2020. ”Detta kräver strukturella förändringar i förvaltningen som ger effekt på både kort och lång sikt, men med fortsatt fokus på bibehållen kvalitet till medborgarna”, står att läsa i protokollet från sammanträdet i augusti 2019.
– Man har ju felprioriterat helt, man köper konst för flera miljoner, lägger dyra grästak på byggnader och renoverar om Flugparken. Men det enda svaret som ges är att det är olika budgetar, fast det är ju fortfarande våra skattepengar det handlar om! Det är inte okej att slösa med våra pengar på det viset som man gör i den här kommunen, då ska man inte sitta på sådana positioner! säger Carina och fortsätter:
– Konsekvenserna drabbar ju inte bara oss som jobbar natt, om dagpersonalen måste börja tidigare, ställer det i sin tur krav på att barnomsorgen måste kunna ta emot barn tidigare. Vi är så arga och trötta på att bli behandlade som mindre värda!
På torsdag morgon med start kl 08.00 anordnar man därför en demonstration utanför Kommunhuset i Lindesberg, där man samlas för att visa och uttrycka sitt missnöje över beslutet.
– Man behöver inte vara kommunanställd för att komma, alla som har rösträtt har även rätt att göra sin röst hörd! avslutar Carina.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.