Efter en sjätte plats i uttagningsloppet så var Ploquepin bäst i Midsommarloppets final. Här stoltserar femåringen med krans och täcke tillsammans med kusk Torbjörn Jansson och skötare Sofia Eriksson. Foto: Timmy Lundegård

Ploquepin skräller till i Midsommarloppet

Årets upplaga av Midsommarloppets final blev ett underhållande lopp att följa, som dessutom slutade med en överraskning. Efter att Värmlandskusken Petter Karlsson hade segrat i både uttagningsloppen, så var det Torbjörn Jansson som fick hämta ut den största segern. Finalsegern kom med Ploquepin, en 23-oddsare som tog sig till finalen genom målfoto i uttagningsloppet.

Midsommar innebär det årliga midsommarloppet ska avgöras på Fornaboda Travbana. Totalt var det 22 hästar som fördelades upp till 11 ekipage i två olika försökslopp, där de sex främsta i varje lopp tog sig till en final senare under tävlingsdagen.

Den Örebrouppväxta kusken, Petter Karlsson, blev snabbt att ta fokuset i årets upplaga då han körde till seger i båda uttagningsloppen. Förutom att han körde till uttagningsseger med fjolårsvinnaren, Lord Horse, så kunde den 32-åriga kusken även segerfira som tränare efter seger med Livingstone. Spets och slut blev segerkonceptet vid båda tillfällena.

Petter Karlsson segrar i det första uttagningsloppet med Livingstone. Foto: Timmy Lundegård

– Han var fin hela vägen och låg fint på bettet. Det var väl i sista sväng som han kände sig lite lat, då blev jag nästan lite orolig men då petade jag lite på honom och då tog han tag i linorna igen. Jag hade nog dessutom lite krafter kvar över mål. Mycket med honom ligger i humöret, han springer inte alltid tills han storknar men han gillar att gå i ledningen, berättade Petter Karlsson efter uttagningssegern med Livingstone.

Eftersom att Petter är tränare till Livingstone så blev han enligt travets regelverk tvungen att köra sin femåring till finalloppet. Magnus Jakobsson ersatte istället Petter bakom den starka fjolårsvinnaren Lord Horse, medan segerkusken fick hoppas att stallets valack klarade av dubbla lopp under dagen.

– Jag har absolut ingen aning om han klarar två lopp under samma dag. Det är ändå en häst som normalt sett inte brukar rusa i loppen. Jag brukar skoja om att han är lite av en myglare, att han har lite krafter kvar, det talar ju för sig. Han tar sig inte i mål på tunga ben men vi får se hur det går.

Ägarna var nöjda efter sin uttagningsseger med Lord Horse. Foto: Timmy Lundegård

Väl till finalen så visade Livingstone att två lopp inte var några större problem. Duon kom till ledningen efter ett halvvarv men fick rejäl press från Bollnäskusken Tomas Pettersson som laddade med allt han hade mot ledande Livingstone. Även om duon stod för en tuff prestation så gynnades de bakre hästarna som kom snabbt på upploppet.

Mot mål såg det ut som att Fornabodas forne kuskchampion Carl-Erik Lindblom skulle plocka hem sin sjätte titel i Midsommarloppet, men så blev det inte.

Torbjörn Jansson hittade ut från sitt invändiga läge, lagom innan mållinjen skulle skäras och avgjorde med den Gävletränade 23-oddsaren Ploquepin. En häst som tidigare under dagen slutade sexa och fick den sista finalplatsen från sitt uttagningslopp på målfoto, där det handlade om hårfina marginaler mellan finaldeltagande och utslagning.

– Det blev ju tyvärr att gå utvändigt ledaren i ett hårt tempo till uttagningsloppet, då ledsnade han mot slutet och gav upp rent mentalt. Nu till finalen kändes han jättefin men det strulade en del under det första varvet och då smög jag ner invändigt. Därifrån kom jag ut fint och kunde följa med i ryggar till upploppet, därifrån kunde han avgöra säkert. Att det blev ett tufft tempo gynnade ju såklart oss där bakom som hade sparade hästar, berättar segerkusken som gav den femåriga vinnaren ett femstjärnigt betyg.

Ploquepin på väg mot seger med en glad Torbjörn Jansson. Foto: Timmy Lundegård

Noterbart är att uttagningsvinnarna Livingstone och Lord Horse slutade trea respektive nia i finalen. Detta var dessutom Torbjörn Janssons första seger i det klassiska loppet.

Midsommartävlingarnas vinnare:
Lopp 1:
Naiade D’Inverne – Carl Johan Jepson (Stefan Melander) – 5,00
Lopp 2: Ola Islet – Tomas Pettersson (Jenny H Åsberg) – 38,70
Lopp 3: Livingstone – Petter Karlsson – 5,49
Lopp 4: Lord Horse – Petter Karlsson (Mats Karlsson) – 5,21
Lopp 5: Baccarat Time – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 11,81
Lopp 6: B.T’s Vencor – Magnus Jakobsson – 4,45
Lopp 7: Patton – Kenneth Haugstad – 10,49
Lopp 8: Azrael R.B. – Mattias Djuse – 1,94
Lopp 9: Ploquepin – Torbjörn Jansson (Fredrik Wallin) – 23,15
Lopp 10: Staro Royal Mark – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 1,63
Lopp 11: Cedric Di Poggio – Marc Elias – 1,49

Publik: 1 481 personer (249 personer fler gästande jämfört med fjolårets midsommardag)

Nästa tävlingsdag: Fredagen 7:e juli med första start kl. 18.30
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 24 juni 2023 klockan 19:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-09-09 21:28