Efter en sjätte plats i uttagningsloppet så var Ploquepin bäst i Midsommarloppets final. Här stoltserar femåringen med krans och täcke tillsammans med kusk Torbjörn Jansson och skötare Sofia Eriksson. Foto: Timmy Lundegård

Ploquepin skräller till i Midsommarloppet

Årets upplaga av Midsommarloppets final blev ett underhållande lopp att följa, som dessutom slutade med en överraskning. Efter att Värmlandskusken Petter Karlsson hade segrat i både uttagningsloppen, så var det Torbjörn Jansson som fick hämta ut den största segern. Finalsegern kom med Ploquepin, en 23-oddsare som tog sig till finalen genom målfoto i uttagningsloppet.

Midsommar innebär det årliga midsommarloppet ska avgöras på Fornaboda Travbana. Totalt var det 22 hästar som fördelades upp till 11 ekipage i två olika försökslopp, där de sex främsta i varje lopp tog sig till en final senare under tävlingsdagen.

Den Örebrouppväxta kusken, Petter Karlsson, blev snabbt att ta fokuset i årets upplaga då han körde till seger i båda uttagningsloppen. Förutom att han körde till uttagningsseger med fjolårsvinnaren, Lord Horse, så kunde den 32-åriga kusken även segerfira som tränare efter seger med Livingstone. Spets och slut blev segerkonceptet vid båda tillfällena.

Petter Karlsson segrar i det första uttagningsloppet med Livingstone. Foto: Timmy Lundegård

– Han var fin hela vägen och låg fint på bettet. Det var väl i sista sväng som han kände sig lite lat, då blev jag nästan lite orolig men då petade jag lite på honom och då tog han tag i linorna igen. Jag hade nog dessutom lite krafter kvar över mål. Mycket med honom ligger i humöret, han springer inte alltid tills han storknar men han gillar att gå i ledningen, berättade Petter Karlsson efter uttagningssegern med Livingstone.

Eftersom att Petter är tränare till Livingstone så blev han enligt travets regelverk tvungen att köra sin femåring till finalloppet. Magnus Jakobsson ersatte istället Petter bakom den starka fjolårsvinnaren Lord Horse, medan segerkusken fick hoppas att stallets valack klarade av dubbla lopp under dagen.

– Jag har absolut ingen aning om han klarar två lopp under samma dag. Det är ändå en häst som normalt sett inte brukar rusa i loppen. Jag brukar skoja om att han är lite av en myglare, att han har lite krafter kvar, det talar ju för sig. Han tar sig inte i mål på tunga ben men vi får se hur det går.

Ägarna var nöjda efter sin uttagningsseger med Lord Horse. Foto: Timmy Lundegård

Väl till finalen så visade Livingstone att två lopp inte var några större problem. Duon kom till ledningen efter ett halvvarv men fick rejäl press från Bollnäskusken Tomas Pettersson som laddade med allt han hade mot ledande Livingstone. Även om duon stod för en tuff prestation så gynnades de bakre hästarna som kom snabbt på upploppet.

Mot mål såg det ut som att Fornabodas forne kuskchampion Carl-Erik Lindblom skulle plocka hem sin sjätte titel i Midsommarloppet, men så blev det inte.

Torbjörn Jansson hittade ut från sitt invändiga läge, lagom innan mållinjen skulle skäras och avgjorde med den Gävletränade 23-oddsaren Ploquepin. En häst som tidigare under dagen slutade sexa och fick den sista finalplatsen från sitt uttagningslopp på målfoto, där det handlade om hårfina marginaler mellan finaldeltagande och utslagning.

– Det blev ju tyvärr att gå utvändigt ledaren i ett hårt tempo till uttagningsloppet, då ledsnade han mot slutet och gav upp rent mentalt. Nu till finalen kändes han jättefin men det strulade en del under det första varvet och då smög jag ner invändigt. Därifrån kom jag ut fint och kunde följa med i ryggar till upploppet, därifrån kunde han avgöra säkert. Att det blev ett tufft tempo gynnade ju såklart oss där bakom som hade sparade hästar, berättar segerkusken som gav den femåriga vinnaren ett femstjärnigt betyg.

Ploquepin på väg mot seger med en glad Torbjörn Jansson. Foto: Timmy Lundegård

Noterbart är att uttagningsvinnarna Livingstone och Lord Horse slutade trea respektive nia i finalen. Detta var dessutom Torbjörn Janssons första seger i det klassiska loppet.

Midsommartävlingarnas vinnare:
Lopp 1:
Naiade D’Inverne – Carl Johan Jepson (Stefan Melander) – 5,00
Lopp 2: Ola Islet – Tomas Pettersson (Jenny H Åsberg) – 38,70
Lopp 3: Livingstone – Petter Karlsson – 5,49
Lopp 4: Lord Horse – Petter Karlsson (Mats Karlsson) – 5,21
Lopp 5: Baccarat Time – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 11,81
Lopp 6: B.T’s Vencor – Magnus Jakobsson – 4,45
Lopp 7: Patton – Kenneth Haugstad – 10,49
Lopp 8: Azrael R.B. – Mattias Djuse – 1,94
Lopp 9: Ploquepin – Torbjörn Jansson (Fredrik Wallin) – 23,15
Lopp 10: Staro Royal Mark – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 1,63
Lopp 11: Cedric Di Poggio – Marc Elias – 1,49

Publik: 1 481 personer (249 personer fler gästande jämfört med fjolårets midsommardag)

Nästa tävlingsdag: Fredagen 7:e juli med första start kl. 18.30
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 24 juni 2023 klockan 19:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons




Smånissarna Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage julade till det med deras chokladhjul. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.

24 november 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.

21 november 2025 klockan 14:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, ...
20 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan ...
20 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fallen Rocks överlämnades som en gåva till Lindesbergs kommun. Foto: Bergskraft Bergslagen

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.

20 november 2025 klockan 09:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...
14 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-24 16:27