Efter en sjätte plats i uttagningsloppet så var Ploquepin bäst i Midsommarloppets final. Här stoltserar femåringen med krans och täcke tillsammans med kusk Torbjörn Jansson och skötare Sofia Eriksson. Foto: Timmy Lundegård

Ploquepin skräller till i Midsommarloppet

Årets upplaga av Midsommarloppets final blev ett underhållande lopp att följa, som dessutom slutade med en överraskning. Efter att Värmlandskusken Petter Karlsson hade segrat i både uttagningsloppen, så var det Torbjörn Jansson som fick hämta ut den största segern. Finalsegern kom med Ploquepin, en 23-oddsare som tog sig till finalen genom målfoto i uttagningsloppet.

Midsommar innebär det årliga midsommarloppet ska avgöras på Fornaboda Travbana. Totalt var det 22 hästar som fördelades upp till 11 ekipage i två olika försökslopp, där de sex främsta i varje lopp tog sig till en final senare under tävlingsdagen.

Den Örebrouppväxta kusken, Petter Karlsson, blev snabbt att ta fokuset i årets upplaga då han körde till seger i båda uttagningsloppen. Förutom att han körde till uttagningsseger med fjolårsvinnaren, Lord Horse, så kunde den 32-åriga kusken även segerfira som tränare efter seger med Livingstone. Spets och slut blev segerkonceptet vid båda tillfällena.

Petter Karlsson segrar i det första uttagningsloppet med Livingstone. Foto: Timmy Lundegård

– Han var fin hela vägen och låg fint på bettet. Det var väl i sista sväng som han kände sig lite lat, då blev jag nästan lite orolig men då petade jag lite på honom och då tog han tag i linorna igen. Jag hade nog dessutom lite krafter kvar över mål. Mycket med honom ligger i humöret, han springer inte alltid tills han storknar men han gillar att gå i ledningen, berättade Petter Karlsson efter uttagningssegern med Livingstone.

Eftersom att Petter är tränare till Livingstone så blev han enligt travets regelverk tvungen att köra sin femåring till finalloppet. Magnus Jakobsson ersatte istället Petter bakom den starka fjolårsvinnaren Lord Horse, medan segerkusken fick hoppas att stallets valack klarade av dubbla lopp under dagen.

– Jag har absolut ingen aning om han klarar två lopp under samma dag. Det är ändå en häst som normalt sett inte brukar rusa i loppen. Jag brukar skoja om att han är lite av en myglare, att han har lite krafter kvar, det talar ju för sig. Han tar sig inte i mål på tunga ben men vi får se hur det går.

Ägarna var nöjda efter sin uttagningsseger med Lord Horse. Foto: Timmy Lundegård

Väl till finalen så visade Livingstone att två lopp inte var några större problem. Duon kom till ledningen efter ett halvvarv men fick rejäl press från Bollnäskusken Tomas Pettersson som laddade med allt han hade mot ledande Livingstone. Även om duon stod för en tuff prestation så gynnades de bakre hästarna som kom snabbt på upploppet.

Mot mål såg det ut som att Fornabodas forne kuskchampion Carl-Erik Lindblom skulle plocka hem sin sjätte titel i Midsommarloppet, men så blev det inte.

Torbjörn Jansson hittade ut från sitt invändiga läge, lagom innan mållinjen skulle skäras och avgjorde med den Gävletränade 23-oddsaren Ploquepin. En häst som tidigare under dagen slutade sexa och fick den sista finalplatsen från sitt uttagningslopp på målfoto, där det handlade om hårfina marginaler mellan finaldeltagande och utslagning.

– Det blev ju tyvärr att gå utvändigt ledaren i ett hårt tempo till uttagningsloppet, då ledsnade han mot slutet och gav upp rent mentalt. Nu till finalen kändes han jättefin men det strulade en del under det första varvet och då smög jag ner invändigt. Därifrån kom jag ut fint och kunde följa med i ryggar till upploppet, därifrån kunde han avgöra säkert. Att det blev ett tufft tempo gynnade ju såklart oss där bakom som hade sparade hästar, berättar segerkusken som gav den femåriga vinnaren ett femstjärnigt betyg.

Ploquepin på väg mot seger med en glad Torbjörn Jansson. Foto: Timmy Lundegård

Noterbart är att uttagningsvinnarna Livingstone och Lord Horse slutade trea respektive nia i finalen. Detta var dessutom Torbjörn Janssons första seger i det klassiska loppet.

Midsommartävlingarnas vinnare:
Lopp 1:
Naiade D’Inverne – Carl Johan Jepson (Stefan Melander) – 5,00
Lopp 2: Ola Islet – Tomas Pettersson (Jenny H Åsberg) – 38,70
Lopp 3: Livingstone – Petter Karlsson – 5,49
Lopp 4: Lord Horse – Petter Karlsson (Mats Karlsson) – 5,21
Lopp 5: Baccarat Time – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 11,81
Lopp 6: B.T’s Vencor – Magnus Jakobsson – 4,45
Lopp 7: Patton – Kenneth Haugstad – 10,49
Lopp 8: Azrael R.B. – Mattias Djuse – 1,94
Lopp 9: Ploquepin – Torbjörn Jansson (Fredrik Wallin) – 23,15
Lopp 10: Staro Royal Mark – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 1,63
Lopp 11: Cedric Di Poggio – Marc Elias – 1,49

Publik: 1 481 personer (249 personer fler gästande jämfört med fjolårets midsommardag)

Nästa tävlingsdag: Fredagen 7:e juli med första start kl. 18.30
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 24 juni 2023 klockan 19:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten...
2 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten "Hollow". Hos familjen Nydén i...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen...
20 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i ...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-03-06 03:18