Efter en sjätte plats i uttagningsloppet så var Ploquepin bäst i Midsommarloppets final. Här stoltserar femåringen med krans och täcke tillsammans med kusk Torbjörn Jansson och skötare Sofia Eriksson. Foto: Timmy Lundegård

Ploquepin skräller till i Midsommarloppet

Årets upplaga av Midsommarloppets final blev ett underhållande lopp att följa, som dessutom slutade med en överraskning. Efter att Värmlandskusken Petter Karlsson hade segrat i både uttagningsloppen, så var det Torbjörn Jansson som fick hämta ut den största segern. Finalsegern kom med Ploquepin, en 23-oddsare som tog sig till finalen genom målfoto i uttagningsloppet.

Midsommar innebär det årliga midsommarloppet ska avgöras på Fornaboda Travbana. Totalt var det 22 hästar som fördelades upp till 11 ekipage i två olika försökslopp, där de sex främsta i varje lopp tog sig till en final senare under tävlingsdagen.

Den Örebrouppväxta kusken, Petter Karlsson, blev snabbt att ta fokuset i årets upplaga då han körde till seger i båda uttagningsloppen. Förutom att han körde till uttagningsseger med fjolårsvinnaren, Lord Horse, så kunde den 32-åriga kusken även segerfira som tränare efter seger med Livingstone. Spets och slut blev segerkonceptet vid båda tillfällena.

Petter Karlsson segrar i det första uttagningsloppet med Livingstone. Foto: Timmy Lundegård

– Han var fin hela vägen och låg fint på bettet. Det var väl i sista sväng som han kände sig lite lat, då blev jag nästan lite orolig men då petade jag lite på honom och då tog han tag i linorna igen. Jag hade nog dessutom lite krafter kvar över mål. Mycket med honom ligger i humöret, han springer inte alltid tills han storknar men han gillar att gå i ledningen, berättade Petter Karlsson efter uttagningssegern med Livingstone.

Eftersom att Petter är tränare till Livingstone så blev han enligt travets regelverk tvungen att köra sin femåring till finalloppet. Magnus Jakobsson ersatte istället Petter bakom den starka fjolårsvinnaren Lord Horse, medan segerkusken fick hoppas att stallets valack klarade av dubbla lopp under dagen.

– Jag har absolut ingen aning om han klarar två lopp under samma dag. Det är ändå en häst som normalt sett inte brukar rusa i loppen. Jag brukar skoja om att han är lite av en myglare, att han har lite krafter kvar, det talar ju för sig. Han tar sig inte i mål på tunga ben men vi får se hur det går.

Ägarna var nöjda efter sin uttagningsseger med Lord Horse. Foto: Timmy Lundegård

Väl till finalen så visade Livingstone att två lopp inte var några större problem. Duon kom till ledningen efter ett halvvarv men fick rejäl press från Bollnäskusken Tomas Pettersson som laddade med allt han hade mot ledande Livingstone. Även om duon stod för en tuff prestation så gynnades de bakre hästarna som kom snabbt på upploppet.

Mot mål såg det ut som att Fornabodas forne kuskchampion Carl-Erik Lindblom skulle plocka hem sin sjätte titel i Midsommarloppet, men så blev det inte.

Torbjörn Jansson hittade ut från sitt invändiga läge, lagom innan mållinjen skulle skäras och avgjorde med den Gävletränade 23-oddsaren Ploquepin. En häst som tidigare under dagen slutade sexa och fick den sista finalplatsen från sitt uttagningslopp på målfoto, där det handlade om hårfina marginaler mellan finaldeltagande och utslagning.

– Det blev ju tyvärr att gå utvändigt ledaren i ett hårt tempo till uttagningsloppet, då ledsnade han mot slutet och gav upp rent mentalt. Nu till finalen kändes han jättefin men det strulade en del under det första varvet och då smög jag ner invändigt. Därifrån kom jag ut fint och kunde följa med i ryggar till upploppet, därifrån kunde han avgöra säkert. Att det blev ett tufft tempo gynnade ju såklart oss där bakom som hade sparade hästar, berättar segerkusken som gav den femåriga vinnaren ett femstjärnigt betyg.

Ploquepin på väg mot seger med en glad Torbjörn Jansson. Foto: Timmy Lundegård

Noterbart är att uttagningsvinnarna Livingstone och Lord Horse slutade trea respektive nia i finalen. Detta var dessutom Torbjörn Janssons första seger i det klassiska loppet.

Midsommartävlingarnas vinnare:
Lopp 1:
Naiade D’Inverne – Carl Johan Jepson (Stefan Melander) – 5,00
Lopp 2: Ola Islet – Tomas Pettersson (Jenny H Åsberg) – 38,70
Lopp 3: Livingstone – Petter Karlsson – 5,49
Lopp 4: Lord Horse – Petter Karlsson (Mats Karlsson) – 5,21
Lopp 5: Baccarat Time – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 11,81
Lopp 6: B.T’s Vencor – Magnus Jakobsson – 4,45
Lopp 7: Patton – Kenneth Haugstad – 10,49
Lopp 8: Azrael R.B. – Mattias Djuse – 1,94
Lopp 9: Ploquepin – Torbjörn Jansson (Fredrik Wallin) – 23,15
Lopp 10: Staro Royal Mark – Per Lennartsson (Petri Salmela) – 1,63
Lopp 11: Cedric Di Poggio – Marc Elias – 1,49

Publik: 1 481 personer (249 personer fler gästande jämfört med fjolårets midsommardag)

Nästa tävlingsdag: Fredagen 7:e juli med första start kl. 18.30
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 24 juni 2023 klockan 19:55

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett kärt återseende
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje...
30 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-02-03 18:16