I skinnjacka trädde den rödhåriga lindesbergaren ut på Idolscenen och tog, som vanligt, över stället. Juryns ord efter Martins framträdande var möjligen inte övervägande positiv, men vad gör det när rösterna från folket, vars hjärtan han vunnit, haglar in och skickar honom vidare till ännu en vecka.
Som Martin själv sa i programmet lämnade han i den här fredagsfinalen flanellskjortan bakom sig och bytte ut den mot svart skinnpaj.
– Ikväll ska jag försöka vara mjukare i kroppen, mindre skogshuggare och mer vattnig, sa Almgren.
Westlifes ”When you’re looking like that” omvandlade Martin till sin egen, vilket för honom inte verkar så svårt med tanke på den röstkapacitet och musikalitet som han besitter. Vid låtens slut belönas han med publikens jubel, innan det blir dags för juryn att fälla sin dom.
– Du bara ångar på som en älg, man kan inte annat än älska dig, sa Bagge med ett varmt leende.
Bard däremot sågade Martin från topp till tå.
– Det här är totalt amatörmässigt, det här vill jag inte se. Du mördade låten, det fanns inte något hjärta i det alls, brölade Bard missnöjt och buades samtidigt ut av publiken.
– Alexander är verkligen på dåligt humör. Det här var inte riktigt din genre men du mördar den röstmässigt, berömde Laila Bagge.
När Per Lernström kör sitt eftersnack med Martin håller Idolen med om att det inte riktigt var hans tema den här veckan.
– När jag fick veta att det var det här temat kände jag att jag måste göra min egen grej av det. Och då kan det bli så att vissa inte förstår det…
När omröstningen avslutades och artisterna som skulle ta sig vidare till nästa vecka var redo att presenteras var det inget snack om saken. Självklart får vi se Martin även nästa vecka!
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.