I skinnjacka trädde den rödhåriga lindesbergaren ut på Idolscenen och tog, som vanligt, över stället. Juryns ord efter Martins framträdande var möjligen inte övervägande positiv, men vad gör det när rösterna från folket, vars hjärtan han vunnit, haglar in och skickar honom vidare till ännu en vecka.
Som Martin själv sa i programmet lämnade han i den här fredagsfinalen flanellskjortan bakom sig och bytte ut den mot svart skinnpaj.
– Ikväll ska jag försöka vara mjukare i kroppen, mindre skogshuggare och mer vattnig, sa Almgren.
Westlifes ”When you’re looking like that” omvandlade Martin till sin egen, vilket för honom inte verkar så svårt med tanke på den röstkapacitet och musikalitet som han besitter. Vid låtens slut belönas han med publikens jubel, innan det blir dags för juryn att fälla sin dom.
– Du bara ångar på som en älg, man kan inte annat än älska dig, sa Bagge med ett varmt leende.
Bard däremot sågade Martin från topp till tå.
– Det här är totalt amatörmässigt, det här vill jag inte se. Du mördade låten, det fanns inte något hjärta i det alls, brölade Bard missnöjt och buades samtidigt ut av publiken.
– Alexander är verkligen på dåligt humör. Det här var inte riktigt din genre men du mördar den röstmässigt, berömde Laila Bagge.
När Per Lernström kör sitt eftersnack med Martin håller Idolen med om att det inte riktigt var hans tema den här veckan.
– När jag fick veta att det var det här temat kände jag att jag måste göra min egen grej av det. Och då kan det bli så att vissa inte förstår det…
När omröstningen avslutades och artisterna som skulle ta sig vidare till nästa vecka var redo att presenteras var det inget snack om saken. Självklart får vi se Martin även nästa vecka!
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.