”Ska jag vara orolig för vad mitt barn kan råka ut för?”
– Ja det finns skäl att vara orolig, säger polis och fältarbetare i Lindesberg. Vi vet att det är en ganska stor grupp som använder narkotika och mörkertalet är stort. På tisdag kväll möter de föräldrar.
Det är ungdomspolisen Henrik Andersson och fältkuratorn Claes Lamourin som på tisdag kväll har en föräldraföreläsning på församlingshemmet i Lindesberg, som anordnas av projektet Föräldrar emellan. Det är föräldrar som vill veta vad som händer, när deras ungdomar är ute, vad polis och socialtjänst gör och vad föräldrarna själva kan göra.
– Det här är ett viktigt möte, för det är två saker som är avgörande för att de unga ska må bra – engagerade föräldrar och att det går bra i skolan, säger Henrik Andersson och Claes Lamourin.
De kommer att ge information om hur det ser ut bland ungdomarna i Lindesberg och föräldrarna får konkreta tips vad de kan göra. De två känner till ganska många som använder cannabis, ecstasy, morfinpreparat eller alkohol och de tror att mörkertalet är stort, att många fler har provat. Om det fanns fler poliser, så skulle de också kunna upptäcka fler ungdomar som använder narkotika, menar de.
– Det som oroar är att kulturen bland ungdomar är proliberal. De är inte så oroliga om de vet att en kompis röker hasch, säger Henrik Andersson.
Claes Lamourin menar att vem som helst kan börja missbruka droger. Här finns ungdomar som inte har stöd hemma, även de som är högpresterande i skolan, som har bra fritidssysselsättningar. En av anledningarna till att ungdomar använder droger är att de självmedicinerar för att de mår dåligt.
– På de flesta ungdomsfester som vi besöker förekommer narkotika – cannabis, säger Henrik Andersson och han menar att föräldrar bör engagera sig mer i barnens liv – att de har en bra dialog, att de vet vad barnen gör, vilka de träffar.
– Vi måste lära oss att vara vuxna och inte ”vara kompisar”, säger han och tycker att unga under 18 år också får acceptera att föräldrarna har koll på vad barnen möter på nätet. Föräldrar bör titta i telefonen – som ett skydd för barnen. Här förekommer kränkningar, hot, sexuella inviter eller övergrepp – och försäljning av nätdroger.
Föräldrar emellan – föreläsning
”Ska man vara orolig för sitt barn?”
Tisdag 9 april kl 18.30 – 20.30
Församlingshemmet, Lindesberg
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.