Polisen kommer att ha betydligt fler mannar i tjänst under nyårsnatten jämfört med en vanlig helg. Morgan Beijer, operativ chef i Lindesberg, uppger att resursförstärkningen är motiverad för att finnas tillgänglig för allmänheten vid händelse av exempelvis bråk på grund av överkonsumtion av alkohol.- Vår målsättning är att det alltid skall finnas minst en patrull i varje kommun som snabbt kan ingripa, säger Beijer.
Polisen vill inte redogöra för hur man kommer att arbeta eller fördelar resurserna, men bekräftar att det är en kraftig resursförstärkning som skall hålla ordning i samhället när 2013 blir 2014. I första hand ser man risk för bråk vid privata tillställningar.
– Det är ju en sådan helg då många ordnar privata fester och ofta med mycket alkohol också. Då finns det naturligtvis alltid en risk att det slutar tråkigt. Dock tycker jag att det brukar vara relativt lugnt på nyårsaftonen här i norra polisområdet jämfört med andra platser, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef för polisen i Lindesberg.
Han understryker dock att lugnet från tidigare nyårsaftnar inte är något man kan använda sig av som arbetsplan för detta årsslut.
– Man vet ju aldrig vad som kan inträffa, så det kan lika gärna bli fullt upp hela natten som att det är lugnt och sansat. Vi sätter ändå in resurser för att klara att hantera en eventuell stökig helg, förklarar Beijer.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.