Polisen kommer att ha betydligt fler mannar i tjänst under nyårsnatten jämfört med en vanlig helg. Morgan Beijer, operativ chef i Lindesberg, uppger att resursförstärkningen är motiverad för att finnas tillgänglig för allmänheten vid händelse av exempelvis bråk på grund av överkonsumtion av alkohol.- Vår målsättning är att det alltid skall finnas minst en patrull i varje kommun som snabbt kan ingripa, säger Beijer.
Polisen vill inte redogöra för hur man kommer att arbeta eller fördelar resurserna, men bekräftar att det är en kraftig resursförstärkning som skall hålla ordning i samhället när 2013 blir 2014. I första hand ser man risk för bråk vid privata tillställningar.
– Det är ju en sådan helg då många ordnar privata fester och ofta med mycket alkohol också. Då finns det naturligtvis alltid en risk att det slutar tråkigt. Dock tycker jag att det brukar vara relativt lugnt på nyårsaftonen här i norra polisområdet jämfört med andra platser, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef för polisen i Lindesberg.
Han understryker dock att lugnet från tidigare nyårsaftnar inte är något man kan använda sig av som arbetsplan för detta årsslut.
– Man vet ju aldrig vad som kan inträffa, så det kan lika gärna bli fullt upp hela natten som att det är lugnt och sansat. Vi sätter ändå in resurser för att klara att hantera en eventuell stökig helg, förklarar Beijer.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.