Polisen kommer att ha betydligt fler mannar i tjänst under nyårsnatten jämfört med en vanlig helg. Morgan Beijer, operativ chef i Lindesberg, uppger att resursförstärkningen är motiverad för att finnas tillgänglig för allmänheten vid händelse av exempelvis bråk på grund av överkonsumtion av alkohol.- Vår målsättning är att det alltid skall finnas minst en patrull i varje kommun som snabbt kan ingripa, säger Beijer.
Polisen vill inte redogöra för hur man kommer att arbeta eller fördelar resurserna, men bekräftar att det är en kraftig resursförstärkning som skall hålla ordning i samhället när 2013 blir 2014. I första hand ser man risk för bråk vid privata tillställningar.
– Det är ju en sådan helg då många ordnar privata fester och ofta med mycket alkohol också. Då finns det naturligtvis alltid en risk att det slutar tråkigt. Dock tycker jag att det brukar vara relativt lugnt på nyårsaftonen här i norra polisområdet jämfört med andra platser, kommenterar Morgan Beijer, operativ chef för polisen i Lindesberg.
Han understryker dock att lugnet från tidigare nyårsaftnar inte är något man kan använda sig av som arbetsplan för detta årsslut.
– Man vet ju aldrig vad som kan inträffa, så det kan lika gärna bli fullt upp hela natten som att det är lugnt och sansat. Vi sätter ändå in resurser för att klara att hantera en eventuell stökig helg, förklarar Beijer.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran