Sedan drygt en månad tillbaka kan polisen utfärda böter direkt på plats till den som spelar hög musik och därmed stör allmänheten. Den gångna helgen utfärdades en sådan ordningsbot till en ungdom, som spelade hög musik i sin A-traktor i centrala Lindesberg.
– Det här kan också leda till att personen mister sitt körkort i slutändan, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I juni meddelade Riksåklagaren att man beslutat att ge polisen befogenhet att utfärda böter till personer som stör andra genom att spela hög musik, som framförallt drabbat många nattetid i samband med spontana sammankomster av motorburen ungdom i varierad omfattning. Lindesberg är en en av många orter i polisregionen där detta har inträffat frekvent under flera års tid.
Riksåklagarens beslut började att gälla 1 juli.
Mats Öhman, presstalesperson. Foto: Lars Hedelin
– Det här rubriceras som förargelseväckande beteende och det handlar om 1000 kronor i böter, säger Mats Öhman, polisen.
Öhman tror dock inte att bötesbeloppet är särskilt avskräckande för de allra flesta.
– Nej, om det är ett kompisgäng med kanske tio personer, och alla skramlar ihop till summan, så är det ju inte direkt något kännbart straff, menar han.
Istället poängterar han något annat som kan komma att drabba den som bötfälls.
– Det bör nämnas att Transportstyrelsen faktiskt ser detta som en belastning på körkortet också. Om det upprepas, eller ihop med andra trafikbrott, kan det resultera i att personen helt enkelt blir av med sitt körkort och det svider nog mer än de tusen kronor som utfärdas i böter, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till i söndags blev en ung förare av en A-traktor bötfälld för just att ha spelat musik på hög volym i centrala Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...