Sedan drygt en månad tillbaka kan polisen utfärda böter direkt på plats till den som spelar hög musik och därmed stör allmänheten. Den gångna helgen utfärdades en sådan ordningsbot till en ungdom, som spelade hög musik i sin A-traktor i centrala Lindesberg.
– Det här kan också leda till att personen mister sitt körkort i slutändan, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I juni meddelade Riksåklagaren att man beslutat att ge polisen befogenhet att utfärda böter till personer som stör andra genom att spela hög musik, som framförallt drabbat många nattetid i samband med spontana sammankomster av motorburen ungdom i varierad omfattning. Lindesberg är en en av många orter i polisregionen där detta har inträffat frekvent under flera års tid.
Riksåklagarens beslut började att gälla 1 juli.
Mats Öhman, presstalesperson. Foto: Lars Hedelin
– Det här rubriceras som förargelseväckande beteende och det handlar om 1000 kronor i böter, säger Mats Öhman, polisen.
Öhman tror dock inte att bötesbeloppet är särskilt avskräckande för de allra flesta.
– Nej, om det är ett kompisgäng med kanske tio personer, och alla skramlar ihop till summan, så är det ju inte direkt något kännbart straff, menar han.
Istället poängterar han något annat som kan komma att drabba den som bötfälls.
– Det bör nämnas att Transportstyrelsen faktiskt ser detta som en belastning på körkortet också. Om det upprepas, eller ihop med andra trafikbrott, kan det resultera i att personen helt enkelt blir av med sitt körkort och det svider nog mer än de tusen kronor som utfärdas i böter, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till i söndags blev en ung förare av en A-traktor bötfälld för just att ha spelat musik på hög volym i centrala Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.