Sedan drygt en månad tillbaka kan polisen utfärda böter direkt på plats till den som spelar hög musik och därmed stör allmänheten. Den gångna helgen utfärdades en sådan ordningsbot till en ungdom, som spelade hög musik i sin A-traktor i centrala Lindesberg.
– Det här kan också leda till att personen mister sitt körkort i slutändan, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I juni meddelade Riksåklagaren att man beslutat att ge polisen befogenhet att utfärda böter till personer som stör andra genom att spela hög musik, som framförallt drabbat många nattetid i samband med spontana sammankomster av motorburen ungdom i varierad omfattning. Lindesberg är en en av många orter i polisregionen där detta har inträffat frekvent under flera års tid.
Riksåklagarens beslut började att gälla 1 juli.
Mats Öhman, presstalesperson. Foto: Lars Hedelin
– Det här rubriceras som förargelseväckande beteende och det handlar om 1000 kronor i böter, säger Mats Öhman, polisen.
Öhman tror dock inte att bötesbeloppet är särskilt avskräckande för de allra flesta.
– Nej, om det är ett kompisgäng med kanske tio personer, och alla skramlar ihop till summan, så är det ju inte direkt något kännbart straff, menar han.
Istället poängterar han något annat som kan komma att drabba den som bötfälls.
– Det bör nämnas att Transportstyrelsen faktiskt ser detta som en belastning på körkortet också. Om det upprepas, eller ihop med andra trafikbrott, kan det resultera i att personen helt enkelt blir av med sitt körkort och det svider nog mer än de tusen kronor som utfärdas i böter, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till i söndags blev en ung förare av en A-traktor bötfälld för just att ha spelat musik på hög volym i centrala Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
- Mannen blev senare ...