Sedan drygt en månad tillbaka kan polisen utfärda böter direkt på plats till den som spelar hög musik och därmed stör allmänheten. Den gångna helgen utfärdades en sådan ordningsbot till en ungdom, som spelade hög musik i sin A-traktor i centrala Lindesberg.
– Det här kan också leda till att personen mister sitt körkort i slutändan, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I juni meddelade Riksåklagaren att man beslutat att ge polisen befogenhet att utfärda böter till personer som stör andra genom att spela hög musik, som framförallt drabbat många nattetid i samband med spontana sammankomster av motorburen ungdom i varierad omfattning. Lindesberg är en en av många orter i polisregionen där detta har inträffat frekvent under flera års tid.
Riksåklagarens beslut började att gälla 1 juli.
Mats Öhman, presstalesperson. Foto: Lars Hedelin
– Det här rubriceras som förargelseväckande beteende och det handlar om 1000 kronor i böter, säger Mats Öhman, polisen.
Öhman tror dock inte att bötesbeloppet är särskilt avskräckande för de allra flesta.
– Nej, om det är ett kompisgäng med kanske tio personer, och alla skramlar ihop till summan, så är det ju inte direkt något kännbart straff, menar han.
Istället poängterar han något annat som kan komma att drabba den som bötfälls.
– Det bör nämnas att Transportstyrelsen faktiskt ser detta som en belastning på körkortet också. Om det upprepas, eller ihop med andra trafikbrott, kan det resultera i att personen helt enkelt blir av med sitt körkort och det svider nog mer än de tusen kronor som utfärdas i böter, understryker Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till i söndags blev en ung förare av en A-traktor bötfälld för just att ha spelat musik på hög volym i centrala Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln