Spöka gärna ut er och ha trevligt, men gör det rätt och håll det inom den aktuella festlokalen ni tänkt besöka för festligheterna. Så lyder uppmaningen från polisen, som menar att just Halloweenfiranden har en tråkig baksida som slår över till att bli polisiära ärenden helt i onödan.
– Vi får massor av samtal runt Halloween, där utklädda personer har agerat ut och skrämt personer. Vi vill att man tänker sig för, kommenterar polisens presstalesperson Mats Öhman.
På torsdag i nästa vecka infaller Halloween. Det innebär att spökbetingade festligheter, där klädkoden sällan är frack och blåsa, kommer att arrangeras såväl denna som nästkommande helg runt om i landet.
Polisen i region Bergslagen ser dock inte helt glatt på fenomenet. Med facit efter tidigare års Halloweenfiranden, konstaterar man att polisen får åka ut på ärenden helt i onödan. Det handlar i regel om att någon utklädd person får för sig att vandra genom samhället eller bostadsområden utklädd till en skrämmande gestalt – och i värsta fall också lever sig in i rollen alldeles för mycket.
– Vi har redan nu fått ett första sådant här ärende, där någon har skrämt människor. Det här var i Värmland, berättar Mats Öhman vid polisregion Bergslagen.
Öhman menar att det är ett ytterst olämpligt beteende att ge sig på och skrämma människor. Speciellt om det görs på ett sätt som kan uppfattas som ett direkt hot, till exempel om man har ”accessoarer” till förklädnaden som stärker hotbilden.
– Det kan ju till exempel vara en pilbåge eller något liknande som någon får för sig att gå omkring med utomhus. Och det är naturligtvis inte lämpligt alls. Det allra bästa är om man kan ta sig till och från festen utan att vara utklädd. Vi vill att man tänker sig för, menar Mats Öhman.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.