Spöka gärna ut er och ha trevligt, men gör det rätt och håll det inom den aktuella festlokalen ni tänkt besöka för festligheterna. Så lyder uppmaningen från polisen, som menar att just Halloweenfiranden har en tråkig baksida som slår över till att bli polisiära ärenden helt i onödan.
– Vi får massor av samtal runt Halloween, där utklädda personer har agerat ut och skrämt personer. Vi vill att man tänker sig för, kommenterar polisens presstalesperson Mats Öhman.
På torsdag i nästa vecka infaller Halloween. Det innebär att spökbetingade festligheter, där klädkoden sällan är frack och blåsa, kommer att arrangeras såväl denna som nästkommande helg runt om i landet.
Polisen i region Bergslagen ser dock inte helt glatt på fenomenet. Med facit efter tidigare års Halloweenfiranden, konstaterar man att polisen får åka ut på ärenden helt i onödan. Det handlar i regel om att någon utklädd person får för sig att vandra genom samhället eller bostadsområden utklädd till en skrämmande gestalt – och i värsta fall också lever sig in i rollen alldeles för mycket.
– Vi har redan nu fått ett första sådant här ärende, där någon har skrämt människor. Det här var i Värmland, berättar Mats Öhman vid polisregion Bergslagen.
Öhman menar att det är ett ytterst olämpligt beteende att ge sig på och skrämma människor. Speciellt om det görs på ett sätt som kan uppfattas som ett direkt hot, till exempel om man har ”accessoarer” till förklädnaden som stärker hotbilden.
– Det kan ju till exempel vara en pilbåge eller något liknande som någon får för sig att gå omkring med utomhus. Och det är naturligtvis inte lämpligt alls. Det allra bästa är om man kan ta sig till och från festen utan att vara utklädd. Vi vill att man tänker sig för, menar Mats Öhman.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.