Spöka gärna ut er och ha trevligt, men gör det rätt och håll det inom den aktuella festlokalen ni tänkt besöka för festligheterna. Så lyder uppmaningen från polisen, som menar att just Halloweenfiranden har en tråkig baksida som slår över till att bli polisiära ärenden helt i onödan.
– Vi får massor av samtal runt Halloween, där utklädda personer har agerat ut och skrämt personer. Vi vill att man tänker sig för, kommenterar polisens presstalesperson Mats Öhman.
På torsdag i nästa vecka infaller Halloween. Det innebär att spökbetingade festligheter, där klädkoden sällan är frack och blåsa, kommer att arrangeras såväl denna som nästkommande helg runt om i landet.
Polisen i region Bergslagen ser dock inte helt glatt på fenomenet. Med facit efter tidigare års Halloweenfiranden, konstaterar man att polisen får åka ut på ärenden helt i onödan. Det handlar i regel om att någon utklädd person får för sig att vandra genom samhället eller bostadsområden utklädd till en skrämmande gestalt – och i värsta fall också lever sig in i rollen alldeles för mycket.
– Vi har redan nu fått ett första sådant här ärende, där någon har skrämt människor. Det här var i Värmland, berättar Mats Öhman vid polisregion Bergslagen.
Öhman menar att det är ett ytterst olämpligt beteende att ge sig på och skrämma människor. Speciellt om det görs på ett sätt som kan uppfattas som ett direkt hot, till exempel om man har ”accessoarer” till förklädnaden som stärker hotbilden.
– Det kan ju till exempel vara en pilbåge eller något liknande som någon får för sig att gå omkring med utomhus. Och det är naturligtvis inte lämpligt alls. Det allra bästa är om man kan ta sig till och från festen utan att vara utklädd. Vi vill att man tänker sig för, menar Mats Öhman.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn