Under lördagskvällen gjorde polisen en insats mot motorburna ungdomar som i stort antal hade samlats i en spontan motorträff i Lindesberg. Enligt polisen var det extremt stökigt, störande och med mycket alkohol bland minderåriga.
– Vi räknade till cirka 250 fordon under kvällen. Det förekom även epa-traktorer med hembyggda släp med ett 30-tal ungdomar på, säger Lars Hedelin vid polisen.
Polisen inledde insatsen vid 21-tiden på lördagskvällen och hade att göra ända in på natten innan situationen hade lugnat sig. Enligt uppgift skall man ha utfärdat ett tiotal ordningsböter, genomfört två flygande besiktningar samt kontaktat många föräldrar med anledning av minderåriga som druckit alkohol.
– En blev omhändertagen enligt LOB på grund av kraftig berusning. Vi stötte på ett tiotal minderåriga som hade druckit alkohol – deras föräldrar tog vi kontakt med redan under kvällen. Alkoholen direktförverkades på platsen, säger Lars Hedelin vid polisen.
Enligt polisen skall en eller flera epa-traktorer ha haft hembyggda släp påkopplande – som fungerande som ”rullande festplats” med uppemot ett 30-tal ungdomar på. Något man menar är både farligt och olagligt.
– Ja, vad skall man säga. Det var rena vilda västern och det här tog naturligtvis mycket av våra resurser helt i onöndan, säger Hedelin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.