Som tidigare rapporterats, har polisens passtation i Lindesberg inte kunnat hantera id- och passärenden på grund av ett tekniskt fel under de senaste dagarna. Vid lunchtid på tisdagen meddelades dock att tekniker kunnat lokalisera felet och att stationen är öppen som vanligt igen med start i morgon, onsdag.
– Alla som haft fått sina tider avbokade, måste nu boka en ny tid, meddelar Anna Ullbrand, administratör hos polisen i Lindesberg.
Problemet med passtationen i Lindesberg uppstod redan i fredags och drabbade då 15 personer vars ärenden ej kunde hanteras. Felet yttrade sig på sådant sätt, att när ett fotografi skulle tas – så blev resultatet minst sagt färgstarkt.
– Alla bilder fick en rosa ton, det var ungefär som att man hade lagt ett färgfilter på bilderna. Så skall det ju naturligtvis inte se ut, säger Anna Ullbrand vid polisen.
Samtliga inbokade ärenden för måndagen och tisdagen ställdes in, vilket sammantaget är 60 ärenden utöver de 15 från i fredags.
– Så det är ju ganska många som har drabbats av det här, men det är tyvärr inte mycket vi kunde göra åt saken mer än att vänta på att teknikerna skulle lösa felet, säger Ullbrand.
Vid lunchtid idag fick man äntligen ett besked.
– Man har nu lokaliserat felet till en hårddisk, det här innebär att vi är igång igen med start i morgon. Alla som haft fått sina tider avbokade, måste nu boka en ny tid. Det gör man på polisen.se eller via telefon 114 14, avslutar Anna Ullbrand, polisen i Lindesberg.
Övriga bokningar gäller alltså enligt tidigare utsatt datum och tid. Det är endast avbokade tider som måste bokas om.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.