En äldre herre i Storå har polisanmält att denne blivit bestulen på kontanter. Detta av en falsk tavelförsäljare som under onsdagen uppehöll sig i Storå och besökte mannen flera gånger i hans bostad.
– Vi är tacksamma för alla tips vi kan få, kommenterar Christina Hahne, Lindesbergspolisen.
Den äldre mannen har uppgett för polisen, att han fick påhälsning av den misstänkt falske tavelförsäljaren igår kväll hemma i sin bostad i ett villaområde mitt i Storå. Den så kallade försäljaren skall ha gjort flera korta besök hos mannen inom loppet av ett par ögonblick.
– Bland annat kom han tillbaka för att be om vatten och växla pengar, berättar Christina Hahne vid polisen i Lindesberg.
Den äldre mannen skall ha blivit av med kontanter under tavelförsäljarens besök.
Polisen vädjar till allmänheten om hjälp.
– Vi är tacksamma för alla vittnesuppgifter vi kan få, påpekar Hahne.
Hon är övertygad om att fler måste ha fått besök av den misstänkte gärningsmannen – eller kan ha sett en person som stämmer in på signalementet.
– Vi har bara ett vagt signalement på den misstänkte, som uppfattades som minst 180 cm lång och kraftigt byggd, muskulös och med ljust hår. Han uppges vara helt renrakad i ansiktet och presenterar sig som norsk student och försäljare av tavlor, uppger Christina Hahne.
Polisen är även intresserad av uppgifter gällande fordon som använts under brottet. Polisen tar gärna tips direkt på tel 114 14, men menar att det också går bra att gå via media.
Se mailkontakt nedan. OBS! Det går bra att tipsa anonymt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.