Att ungdomar begår grova brott som t ex rån är ovanligt i Sverige. Dock inträffar det ibland och det spekuleras ofta om vad det är som driver barn att göra så här. Vissa skyller på mediernas nyhetsinslag med våld och otäckheter som täcker löpsedlarna varje dag, andra på videovåld osv. Exakt vad som ligger till grund för denna skrämmande utveckling i samhället kan man troligtvis inte svara på med hundra procents säkerhet. Det finns ändå en misstanke om att ungdomarna inspireras av varandra. ”Kan han, så kan väl jag”. Utifrån detta tankesätt arbetar närpolisen i Lindesberg, som just nu utreder tre fall som ser snarlika ut.
I måndags skrev vi om hur två 15-åringar erkänt att de rånat ICA Stadsskogen tidigare i år. Sedan detta rån har två liknande fall inträffat. Ett försök till personrån och ett rånförsök mot ICA Östermalm. Även om polisens utredare ännu inte helt kan avfärda att pojkarna som rånade ICA Stadsskogen även kan vara delaktiga i de andra fallen, så arbetar man mer på teorin om att andra ungdomar ligger bakom dessa händelser. Troligtvis inspirerade av det första rånet.
Flera poliser, med erfarenhet av ungdomsbrott, LindeNytt talat med pratar om samma ”smittoeffekt” – det talas om rånet kompisar emellan och när det går från prat i skolan till att begå ett grovt brott – väpnat rån – förstår de inte allvaret i vad de gör. Att kalla det en ”innegrej” ligger inte långt borta. Signalementet på gärningsmännen vid det senaste rånet tyder på att gärningsmännen är i tonåren. Osäkra och med ett ganska klumpigt tillvägagångssätt. Vid ett rån är det gärningsmannen som har makt över offret. Vid de två senaste rånen har det mer eller mindre varit helt tvärtom. Offren har fått rånarna osäkra genom att hävda att några pengar inte finns till dem. Därefter avbryts rånet lika hastigt som det iscensattes. Den gemensamma nämnaren vid samtliga rån har varit att gärningsmännen visat tecken på osäkerhet och arbetat i par. Vid samtliga fall har kniv använts för att hota med. Vid två av fallen har rånet avbrutits direkt när offret sagt att rånarna inte ska få några pengar.
Utredningen angående rånet mot Östermalms pågår. Vittnen hörs fortfarande och många anonyma tips har inkommit. Dock finns fortfarande ingen misstänkt gärningsman.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.