Att ungdomar begår grova brott som t ex rån är ovanligt i Sverige. Dock inträffar det ibland och det spekuleras ofta om vad det är som driver barn att göra så här. Vissa skyller på mediernas nyhetsinslag med våld och otäckheter som täcker löpsedlarna varje dag, andra på videovåld osv. Exakt vad som ligger till grund för denna skrämmande utveckling i samhället kan man troligtvis inte svara på med hundra procents säkerhet. Det finns ändå en misstanke om att ungdomarna inspireras av varandra. ”Kan han, så kan väl jag”. Utifrån detta tankesätt arbetar närpolisen i Lindesberg, som just nu utreder tre fall som ser snarlika ut.
I måndags skrev vi om hur två 15-åringar erkänt att de rånat ICA Stadsskogen tidigare i år. Sedan detta rån har två liknande fall inträffat. Ett försök till personrån och ett rånförsök mot ICA Östermalm. Även om polisens utredare ännu inte helt kan avfärda att pojkarna som rånade ICA Stadsskogen även kan vara delaktiga i de andra fallen, så arbetar man mer på teorin om att andra ungdomar ligger bakom dessa händelser. Troligtvis inspirerade av det första rånet.
Flera poliser, med erfarenhet av ungdomsbrott, LindeNytt talat med pratar om samma ”smittoeffekt” – det talas om rånet kompisar emellan och när det går från prat i skolan till att begå ett grovt brott – väpnat rån – förstår de inte allvaret i vad de gör. Att kalla det en ”innegrej” ligger inte långt borta. Signalementet på gärningsmännen vid det senaste rånet tyder på att gärningsmännen är i tonåren. Osäkra och med ett ganska klumpigt tillvägagångssätt. Vid ett rån är det gärningsmannen som har makt över offret. Vid de två senaste rånen har det mer eller mindre varit helt tvärtom. Offren har fått rånarna osäkra genom att hävda att några pengar inte finns till dem. Därefter avbryts rånet lika hastigt som det iscensattes. Den gemensamma nämnaren vid samtliga rån har varit att gärningsmännen visat tecken på osäkerhet och arbetat i par. Vid samtliga fall har kniv använts för att hota med. Vid två av fallen har rånet avbrutits direkt när offret sagt att rånarna inte ska få några pengar.
Utredningen angående rånet mot Östermalms pågår. Vittnen hörs fortfarande och många anonyma tips har inkommit. Dock finns fortfarande ingen misstänkt gärningsman.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.