Att ungdomar begår grova brott som t ex rån är ovanligt i Sverige. Dock inträffar det ibland och det spekuleras ofta om vad det är som driver barn att göra så här. Vissa skyller på mediernas nyhetsinslag med våld och otäckheter som täcker löpsedlarna varje dag, andra på videovåld osv. Exakt vad som ligger till grund för denna skrämmande utveckling i samhället kan man troligtvis inte svara på med hundra procents säkerhet. Det finns ändå en misstanke om att ungdomarna inspireras av varandra. ”Kan han, så kan väl jag”. Utifrån detta tankesätt arbetar närpolisen i Lindesberg, som just nu utreder tre fall som ser snarlika ut.
I måndags skrev vi om hur två 15-åringar erkänt att de rånat ICA Stadsskogen tidigare i år. Sedan detta rån har två liknande fall inträffat. Ett försök till personrån och ett rånförsök mot ICA Östermalm. Även om polisens utredare ännu inte helt kan avfärda att pojkarna som rånade ICA Stadsskogen även kan vara delaktiga i de andra fallen, så arbetar man mer på teorin om att andra ungdomar ligger bakom dessa händelser. Troligtvis inspirerade av det första rånet.
Flera poliser, med erfarenhet av ungdomsbrott, LindeNytt talat med pratar om samma ”smittoeffekt” – det talas om rånet kompisar emellan och när det går från prat i skolan till att begå ett grovt brott – väpnat rån – förstår de inte allvaret i vad de gör. Att kalla det en ”innegrej” ligger inte långt borta. Signalementet på gärningsmännen vid det senaste rånet tyder på att gärningsmännen är i tonåren. Osäkra och med ett ganska klumpigt tillvägagångssätt. Vid ett rån är det gärningsmannen som har makt över offret. Vid de två senaste rånen har det mer eller mindre varit helt tvärtom. Offren har fått rånarna osäkra genom att hävda att några pengar inte finns till dem. Därefter avbryts rånet lika hastigt som det iscensattes. Den gemensamma nämnaren vid samtliga rån har varit att gärningsmännen visat tecken på osäkerhet och arbetat i par. Vid samtliga fall har kniv använts för att hota med. Vid två av fallen har rånet avbrutits direkt när offret sagt att rånarna inte ska få några pengar.
Utredningen angående rånet mot Östermalms pågår. Vittnen hörs fortfarande och många anonyma tips har inkommit. Dock finns fortfarande ingen misstänkt gärningsman.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.