Att ungdomar begår grova brott som t ex rån är ovanligt i Sverige. Dock inträffar det ibland och det spekuleras ofta om vad det är som driver barn att göra så här. Vissa skyller på mediernas nyhetsinslag med våld och otäckheter som täcker löpsedlarna varje dag, andra på videovåld osv. Exakt vad som ligger till grund för denna skrämmande utveckling i samhället kan man troligtvis inte svara på med hundra procents säkerhet. Det finns ändå en misstanke om att ungdomarna inspireras av varandra. ”Kan han, så kan väl jag”. Utifrån detta tankesätt arbetar närpolisen i Lindesberg, som just nu utreder tre fall som ser snarlika ut.
I måndags skrev vi om hur två 15-åringar erkänt att de rånat ICA Stadsskogen tidigare i år. Sedan detta rån har två liknande fall inträffat. Ett försök till personrån och ett rånförsök mot ICA Östermalm. Även om polisens utredare ännu inte helt kan avfärda att pojkarna som rånade ICA Stadsskogen även kan vara delaktiga i de andra fallen, så arbetar man mer på teorin om att andra ungdomar ligger bakom dessa händelser. Troligtvis inspirerade av det första rånet.
Flera poliser, med erfarenhet av ungdomsbrott, LindeNytt talat med pratar om samma ”smittoeffekt” – det talas om rånet kompisar emellan och när det går från prat i skolan till att begå ett grovt brott – väpnat rån – förstår de inte allvaret i vad de gör. Att kalla det en ”innegrej” ligger inte långt borta. Signalementet på gärningsmännen vid det senaste rånet tyder på att gärningsmännen är i tonåren. Osäkra och med ett ganska klumpigt tillvägagångssätt. Vid ett rån är det gärningsmannen som har makt över offret. Vid de två senaste rånen har det mer eller mindre varit helt tvärtom. Offren har fått rånarna osäkra genom att hävda att några pengar inte finns till dem. Därefter avbryts rånet lika hastigt som det iscensattes. Den gemensamma nämnaren vid samtliga rån har varit att gärningsmännen visat tecken på osäkerhet och arbetat i par. Vid samtliga fall har kniv använts för att hota med. Vid två av fallen har rånet avbrutits direkt när offret sagt att rånarna inte ska få några pengar.
Utredningen angående rånet mot Östermalms pågår. Vittnen hörs fortfarande och många anonyma tips har inkommit. Dock finns fortfarande ingen misstänkt gärningsman.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.