Gårdagskvällens regn följt av nattens fallande temperaturer, har orsakat extrem halka på många håll. Bergslagens Kommunalteknik meddelar att halkbekämpning kommer att prioriteras högt idag.
Blixthalka råder på många håll i länet och polisen varnar nu alla trafikanter för halkan och uppmanar att anpassa hastigheten till väglaget. Uppgifter till LindeNytt bekräftar att många av vägarna i Lindesbergs kommun är mycket besvärliga.
Halkan har även bitit sig fast i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från Bergslagens Kommunalteknik är det just centrum som är värst drabbat av halkan.
– Det beror på att fler bilar kör och polerar isen och snön. Vi har fått rapporter från t ex Stadsskogsområdet, att där inte är alls samma halka som nere i staden, berättar Henrik Pettersson, arbetsledare på BKT:s gatuavdelning.
Dock är även trottoarer och öppna torgytor täckta av is.
Fotnot: BKT har nu närmare ett 20-tal mannar igång för att råda bot på halkan.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.