Under denna vecka genomför Polisen en nationell trafikinsats med särskilt fokus på hastigheten i tätbebyggda områden som till exempel stadskärna, skolområden, parker och bostadsområden med mera. Även på vägar där hastighetsbegränsningen är 70 km/h kommer att ingå i bevakningen.
Det är i första hand på platser där mycket människor är i rörelse som polisen gör extra kontroller. På just sådana platser är hastigheten direkt avgörande för konsekvenserna vid händelse av en trafikolycka.
– Det är inte ovanligt att barn börjar gå och cykla själva till skolan i tidig ålder, även innan de är helt trafikmogna. Detta ställer stora krav på bilisters beteende i dessa miljöer, säger Ursula Edström, trafikstrateg hos polisen i ett pressmeddelande på polisens hemsida.
”Utanför skolor är det vanligt med hastighetsbegränsning på 30 km/h. Anledningen till den låga hastighetsbegränsningen är att det är väldigt hög sannolikhet att människor rör sig på gatan. Begränsningen gäller då hela dygnet om det inte finns någon tilläggsskylt med särskilda tidsangivelser. Bostadsområden har ibland särskilda skyltar med varningstext för lekande barn. Avsaknad av en sådan skylt betyder däremot inte det att det inte finns barn som bor och rör sig i området, vilket är ännu en påminnelse om vikten av att hålla skyltad hastighet i dessa miljöer.”, skriver polisen.
– I villaområden saknas exempelvis ofta trottoar vilket gör att både bilister och fotgängare måste använda samma yta. Vid 30 km/h är chansen god att du som förare hinner stanna i tid men att som oskyddad trafikant bli påkörd av en bil i 50 km/h motsvarar däremot ett fall från tredje våningen. Att hålla skyltad hastighet är ett enkelt sätt att bidra till att rädda liv, säger Ursula Edström.
Om polisens trafikveckor
Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år. Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik. Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Självklart arbetar polisen med alla andra veckor på året också. Källa: Polisen
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.