Trafiksignalerna vid Prästbron har så föråldrad teknik att de inte kan justeras att motsvara dagens behov. Konsekvensen blir dagliga rödljuskörningar och en och annan tvärnit från mötande trafik. Nu lyfter centerpolitikern Kurt Scharnke denna fråga i kommunstyrelsen.
Att trafiken flyter mycket dåligt vid trafiksignalerna vid Prästbron är inget nytt, men att det varit känt så länge och utan åtgärder, är något som retar centerpartisten Kurt Scharnke.
– Det måste ju lösas. Man har ju konstaterat att elektroniken är gammal. Att man sedan inte vidtar de åtgärder som behövs för att lösa det är mycket märkligt, säger Kurt Scharnke.
Centerpartisten tycker också att man bör tänka på trafiksäkerheten. Korsningen är hårt trafikerad och med många oskyddade trafikanter (läs fotgängare och cyklister).
I och med att frågan ställs till kommunstyrelsen, hoppas Kurt Scharnke få gehör.
– Någon måste ju ta tag i det här och äska pengar för att uppgradera tekniken så att den kan justeras. Det måste bli bättre flyt i korsningen, för nu är det rena vilda västern där, kommenterar han.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.