Elena Auréns paket kom fram först efter elva månader. Foto: Camilla Lagerman
Postpaket försvann – dök upp efter elva månader
När Elena Aurén i Lindesberg hämtade posten förra veckan blev hon minst sagt förvånad. I ett av paketen i brevlådan låg nämligen barnkläderna hon hade beställt åt sin lilla dotter Lovisa – för närmare ett år sedan.
– Några veckors försening är väl helt okej, men nästan ett år, man undrar ju vart det har varit, säger hon.
Inför den stundande våren 2023 köpte Elena Aurén ett par söta blommiga hängselbyxor, som hon tänkte att dottern skulle passa fint i lagom till värmen kom. Hon gjorde upp affären med säljaren på Facebook och fick kort därefter besked om att hennes paket var skickat och skulle anlända inom kort.
Efter en vecka hade dock paketet inte dykt upp, varpå Elena kontaktade säljaren på nytt.
– Hon kunde inte förstå vad som hade hänt. Hon skickade både foton och film på när hon lämnade in paketet hos det lokala postombudet, så jag tänkte väl att det dyker upp, berättar hon.
Efter ett tag föll beställningen i glömska, tills Elena hämtade posten i början av förra veckan. Där låg plötsligt paketet, elva månader senare, tillsammans med ett brev från PostNord som beklagade att det tagit så lång tid.
– Några veckors försening är väl helt okej, men nästan ett år, man undrar ju vart det har varit. I brevet står det att de arbetar hårt för att hålla högsta tänkbara kvalitet, jag vet inte vad jag tycker om det, skrattar hon.
PostNords terminalchef Christian Westerdahl. Foto: Camilla Lagerman/Privat
PostNords terminalchef Christian Westerdahl, som signerat brevet, förklarar vad som inträffat:
– Vi har en stor maskin som sorterar mindre paket och större brev, när vi gjorde en besiktning för två veckor sedan hittade vi några stora brev som låg gömda under maskinen, som man inte ser med blotta ögat, i utrymmen där vi ska ha som rutin att titta på. De rutinerna har inte funnits i Hallsberg.
Westerdahl har endast jobbat på terminalen i Hallsberg i några månader men vill inte på något sätt skylla ifrån sig gällande det kraftigt försenade paketet.
– Det är naturligtvis inte okej, nu har vi rutiner där vi varje vecka går igenom och tittar så det inte ligger något under stora band och liknande. Det är ju inget som våra kunder ska bli lidande av, som det tyvärr har blivit i det här fallet. Vi vet ju vad vi har för uppdrag, vi ska leverera saker, säger han och avslutar:
– Det är oerhört olyckligt och inget vi är stolta över naturligtvis. Samtidigt så är det ju viktigt att vi som företag är ärliga också, och det är därför vi skickade med det här följebrevet. Det är inget vi smusslar undan, utan har vi gjort fel måste vi stå för det
Kommer hon få någon ekonomisk kompensation för det?
– I varje enskilt ärende kan man ta kontakt med vår kundtjänst så får vi hantera det internt. Men det är oerhört olyckligt, både du och jag och alla andra beställer ju varor för att vi vill få dem, och gärna hyfsat fort också. Jag kan inte göra annat än att beklaga.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...