Elena Auréns paket kom fram först efter elva månader. Foto: Camilla Lagerman
Postpaket försvann – dök upp efter elva månader
När Elena Aurén i Lindesberg hämtade posten förra veckan blev hon minst sagt förvånad. I ett av paketen i brevlådan låg nämligen barnkläderna hon hade beställt åt sin lilla dotter Lovisa – för närmare ett år sedan.
– Några veckors försening är väl helt okej, men nästan ett år, man undrar ju vart det har varit, säger hon.
Inför den stundande våren 2023 köpte Elena Aurén ett par söta blommiga hängselbyxor, som hon tänkte att dottern skulle passa fint i lagom till värmen kom. Hon gjorde upp affären med säljaren på Facebook och fick kort därefter besked om att hennes paket var skickat och skulle anlända inom kort.
Efter en vecka hade dock paketet inte dykt upp, varpå Elena kontaktade säljaren på nytt.
– Hon kunde inte förstå vad som hade hänt. Hon skickade både foton och film på när hon lämnade in paketet hos det lokala postombudet, så jag tänkte väl att det dyker upp, berättar hon.
Efter ett tag föll beställningen i glömska, tills Elena hämtade posten i början av förra veckan. Där låg plötsligt paketet, elva månader senare, tillsammans med ett brev från PostNord som beklagade att det tagit så lång tid.
– Några veckors försening är väl helt okej, men nästan ett år, man undrar ju vart det har varit. I brevet står det att de arbetar hårt för att hålla högsta tänkbara kvalitet, jag vet inte vad jag tycker om det, skrattar hon.
PostNords terminalchef Christian Westerdahl. Foto: Camilla Lagerman/Privat
PostNords terminalchef Christian Westerdahl, som signerat brevet, förklarar vad som inträffat:
– Vi har en stor maskin som sorterar mindre paket och större brev, när vi gjorde en besiktning för två veckor sedan hittade vi några stora brev som låg gömda under maskinen, som man inte ser med blotta ögat, i utrymmen där vi ska ha som rutin att titta på. De rutinerna har inte funnits i Hallsberg.
Westerdahl har endast jobbat på terminalen i Hallsberg i några månader men vill inte på något sätt skylla ifrån sig gällande det kraftigt försenade paketet.
– Det är naturligtvis inte okej, nu har vi rutiner där vi varje vecka går igenom och tittar så det inte ligger något under stora band och liknande. Det är ju inget som våra kunder ska bli lidande av, som det tyvärr har blivit i det här fallet. Vi vet ju vad vi har för uppdrag, vi ska leverera saker, säger han och avslutar:
– Det är oerhört olyckligt och inget vi är stolta över naturligtvis. Samtidigt så är det ju viktigt att vi som företag är ärliga också, och det är därför vi skickade med det här följebrevet. Det är inget vi smusslar undan, utan har vi gjort fel måste vi stå för det
Kommer hon få någon ekonomisk kompensation för det?
– I varje enskilt ärende kan man ta kontakt med vår kundtjänst så får vi hantera det internt. Men det är oerhört olyckligt, både du och jag och alla andra beställer ju varor för att vi vill få dem, och gärna hyfsat fort också. Jag kan inte göra annat än att beklaga.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...