I november drar kommunens näringslivsavdelning igång något de valt att kalla för ”Näringslivsfrukost”. Näringslivschef Åke Ström (bilden) informerar att detta blir ett avstamp in i vad man hoppas ska fungera som en bra kontakt mellan olika företag och kommunen.
I ett försök att skapa bättre kontakt företagare emellan, men också mellan företag och kommun, så drar det nya konceptet på frukostmöte igång i november. Om det sedan visar sig finnas intresse bland företagarna, så är det självklart att köra vidare på idén, meddelar näringslivschef Åke Ström.
Åke berättar vidare att syftet med frukostträffarna är att låta företagare träffas och dela med sig av sina tankar och idéer samt lära känna varandra bättre.
Det här med frukostmöten för företagare är dock inget nytt i sig. Men det som nu drar igång beskrivs som långt ifrån samma grej som förr.
-Vi har gjort om det helt och hållet. Nu låter vi först alla deltagare äta frukost tillsammans, mingla lite helt enkelt. Sedan kommer en moderator hålla i själva mötet, som pågår ca en timme. Moderatorn kommer att hålla i alla frågor och låta företagarna bli direkt delaktiga i mötet på ett helt nytt sätt. Det första mötets tema blir ”En kommun i utveckling”, säger Åke Ström.
Näringslivsfrukosten drar igång 8 november kl 07:30 på Lindesbergs Stadshotell.
Anmälan kan göras direkt på nätet på denna länk>>
Det går även att göra så via telefon: Turistbyrån 0581-811 70
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.