Under helgen gjorde Linde Volley säsongspremiär i Division 1, efter att förlorat sin plats i Elitserien till Göteborg. Lindelaget slog direkt på en seger i säsongens första match som spelades på bortaplan. Trots ett steg neråt i divisionstrappan så blev det ingen hämtningsseger då man fick bjuda på fem jämna set.
För första gången på otroligt många år, så hittas inte Linde Volley i Elitserien. Den tidigare SM-klubben håller sig denna säsong i division 1, där man får visa nya krafter om man vill tillbaka till volleybollens finrum.
Inför säsongens seriespel i ”ettan” så syns en stor ändring i truppen, där enbart fem av lagets tolv spelare är igenkända från tidigare spel i Elitserien. Förutom en svensk trupp så har klubben även tagit in två damer från Ukraina, Daria Hriazina och Karolina Pidhurska.
Med den nya truppen så fick man inleda säsongens seriespel på bortaplan, där man fick gästa Västerås i säsongspremiären. Premiären slutade med seger för det tidigare Elitlaget, men trots ett kliv neråt i divisionstrappan så blev inte segern varken enkel eller överlägsen.
Efter två mycket jämna set och ställningen 1-1, så höll Västerås en stor fördel mot det fjärde setet där hemmalaget tog en relativt stor seger med 25-19 i det tredje setet. Linde Volley kämpade sig tillbaka i matchen och lyckades tvinga in ett avgörande, femte set.
Västerås visade sig starka och höll i en matchboll mot slutet, där setsiffrorna visade 14-13. Linde Volley krigade med de avgörande bollarna och kunde vända matchen till sin fördel, där man på kort tid fick med sig fyra setpoäng.
Seriens premiärmatch slutade 2-3 (25-23, 23-25, 25-19, 21-25, 15-17), vilket lägger Linde Volley på en fjärde plats i en tidig tabell med tio lag. Nästa match sker på hemmaplan mot Sollentuna C den 1:a oktober, ett av två Sollentunalag i serien.
Sollentuna C kommer däremot från förlust mot Umeålaget Stöcke, som segrade med 3-0.
Det nordiska energibolaget Cloudberry har för avsikt att bygga en vindpark i Munkhyttan strax utanför Lindesberg. I ett pressmeddelande uppger företaget, att arbetet påbörjas under hösten 2023.
I höstas kontaktade Linde energi arbetsmarknadsenhetens snickeri i Lindesberg, för att lägga en beställning på ett nytt insektshotell med en specifik utformning, något som inspirerats av den tävling som kommunen tidigare haft. Under måndagen, på Världsmiljödagen, avtäcktes det nya hotellet, föreställande Linde energis enorma silo, som fått sin plats hos just det kommunala energibolaget.
– Det är ett mästerverk som ni har byggt! säger tillträdande vd Joakim Johansson.
Företaget WA3RM, som haft för avsikt att etablera en stor tomatodling samt en odlingsanläggning för jätteräkor i Frövi, har beslutat att inte fullfölja den ursprungliga planen. Företaget har informerat att räkodlingen kommer etableras på annan plats istället – detta med hänsyn till närliggande vattendrag.
I hela 10 år har den talangfulle Rickard Larsson varit ledare för den så högt älskade Manskören Harmoni. För hans mycket uppskattade arbete med kören och den årliga Capricen, fick han i samband med LindeDagen ta emot Lindesbergs Rotaryklubbs kulturstipendium på 10.000 kronor.
Han var favorit i uppsnacket om att få den sista inbjudan till Elitloppet. Den rosa biljetten gick istället till Norge, vilket fick tränare Stefan Melander att anmäla startkatapulten, Click Bait, till Fornaboda när STL Sommar inledde sin långa turné. Trots en lugn start så blev det en klar seger med gott om krafter kvar hos den tidigare Elitloppsfinalisten.
Imorgon, torsdag, är det stor premiäröppning hos Brasserie All in i Lindesberg, men redan nu kan LindeNytt bjuda på några glimtar inifrån stans nya restaurang och nattklubb.
– På torsdag smäller det! säger Oliver Lindberg med ett stort leende.
Historien om Tormek startade i ett gammalt cykelgarage i Storvik 1973, fyra år senare gick flytten till Lindesberg, till samma lokaler man huserar i än idag. Berättelsen om hur Torgny Jansson startade sitt företag delar man nu med sig av, för att markera det stora 50-årsfirande man är mitt uppe i.
– Vi ville skapa ett litet besöksmål istället för att bara ha fest en kväll, säger vd Samuel Stenheim.
Om det var de varma, men blåsiga, sommarvindarna eller de rekordmånga utställarna som fick Lindesbergarna att gå man ur huse går det endast att spekulera i, men det man med säkerhet kan fastslå är att LindeDagen 2023 blev en riktig dundersuccé! LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den soliga folkfesten.