Igår, tisdag, bjöd Linde Ridskola in till en intressant, lärorik och underhållande föreläsning. Föreläsaren var ingen mindre än Moa Molitor, en tjej med en mängd olika utbildningar och meriter på listan. Kvällens tema var ”Ridrädsla och nervösa hästar”, ett viktigt men något tabulagt ämne.
Omkring tjugo hästmänniskor har dykt upp under onsdagskvällen för att lyssna på Moa Molitors föreläsning om ”Ridrädsla och nervösa hästar”. Det riktar sig först och främst till hästintresserade, de som ständigt hanterar hästar, rider och hamnar i olika situationer med dessa stora, ibland oförutsägbara djur. Men rädsla är än dock något som vi alla upplever då och då, en del mer ofta än andra. Och det skadar inte att lära sig hur man på bästa sätt hanterar sin egen rädsla, men också andras. Därför var den här föreläsningen något att ta med sig, både i vistelsen omkring hästar, men också annars. Moa har koll på hur både människor och djur fungerar, ett ämne som engagerar henne mycket.
– Rädsla är ett ämne man inte tar upp så ofta på ridskolor och ridklubbar. Jag har nyligen börjat jobba som ridlärare och jag märker att barnen inte alltid får hjälp med sina rädslor, man ber bara barnet eller hästen att skärpa sig. Då slutar barnen istället. Man behöver förstå hur rädsla fungerar och hur man ska träna det, alla är rädda någon gång, säger Moa.
Kerstin Manderstedt, Linde Ridskola, hälsar inledningsvis alla välkomna och berättar varför hon tycker att den här föreläsningen är så viktig:
– Man tar lektioner och utvecklas inom själva ridaktiviteten, men det finns också andra saker som man behöver utveckla. Jag märker dessutom att ju äldre man blir, desto räddare blir man, och det begränsar oss. Därför behöver man bearbeta och få hjälp med det, någon som berättar och ger tips.
Moa talar om att hon tränat alltifrån bläckfiskar till björnar i Orsas Björnpark, delfiner och så förstås hennes största intresse, hästar. Och renarna i den senaste Sune-filmen, ja, dessa har Moa tränat. Ganska direkt går Moa in på rädsla, och på whiteboardtavlan skrivs olika känslor och tillstånd som publiken förknippar med rädsla.
– Det första steget är att erkänna att man är rädd. Det är tabu inom ridsporten att bli rädd, det är inte okej i många sammanhang att vara rädd, säger Moa.

Moa berättar att inte förrän 1990 hade man den första forskarkonferensen in hästars känslor. Dessförinnan trodde man inte att det här otroliga djuren hade några känslor, man utgick ifrån att de var fullständigt känslolösa. Så småningom kommer man också in på hur man kan träna bort sin egen, och hästens, rädsla.
– Individen bestämmer om den där är rädd. Punkt Slut. Vi kan inte säga att individen fjantar sig. Om en häst visar osäkerhet är det bara att acceptera, annars får man en otrygg relation. Vi kan ge kontroll till hästen istället för att ta kontroll, vi låter de rädda hästarna styra övningen, inte tvinga. Vi har jättesvårt att kontrollera, men vi behöver tänka baklänges. Vill vi själva bli knuffade framåt i processen, eller själva ta ett steg i rätt riktning? Traditionen är en bov många gånger, konstaterar Moa och publiken sitter knäpptyst och tar in de nya, kloka tankarna.

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.