Den maskerade rånare, som försökte råna en taxichaufför under pistolhot i lördags morse, väntade troligtvis in chauffören tills han var ensam kvar på stationen. Det berättar Håkan Einarsson, ordförande för Linde Taxi.
Klockan var cirka halv fyra då rånaren slog till. Taxichauffören var ensam kvar på stationen och skulle bara göra en sista check för att se om några körningar väntade på nästa pass. När han lämnade kontoret kom rånaren fram från den plats han gömt sig på.
-Han stod och väntade vid parkeringshuset, i mörkret under rampen. Han gick fram till chauffören och sa ”money, money”. Chauffören uppfattade det inte som ett rån då, utan trodde att mannen ville ha en taxi, berättar Håkan Einarsson.
Sekunden senare såg chauffören hur rånaren höll en pistol i ena handen. Då förstod han att det inte handlade om en vanlig kund som ville åka med.
-Det uppstod lite gruff, rånaren fick en spark eller knuff så att han föll omkull. Därefter sprang han därifrån, med riktning genom Flugparken. Det tog en stund innan polisen kom till platsen, men de hade ju hundar med sig. Men inte heller hundarna kunde spåra rånaren, säger Håkan.
Taxi är en yrkeskategori som ofta utsätts för situationer som kan vara hotfulla. Men att gardera sig mot sådant är nästan helt omöjligt, säger ordföranden för Linde Taxi.
-Det är ju väldigt svårt att förebygga och gardera sig för sådant här. Det blir allt vanligare med droger och missbrukare, människor som behöver snabba pengar. Att råna en taxi innebär inte något stort kap direkt, säger Håkan Einarsson.
Tack vare chaufförens agerande kom rånaren inte över några pengar.
Polisen har ännu inte gripit någon misstänkt för rånförsöket.
Tidigare artikel från i lördags>>
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.