Under onsdagskvällen avgjordes den andra upplagan av Lasarettscampen, med start och målgång på Loppholmarna i Lindesberg. Totalt medverkade 152 deltagare, och de allra flesta verksamheter inom Lasarettet fanns representerade.
Över 150 lasarettsanställda samlades under onsdagen för att genomföra årets upplaga av Lasarettscampen, ett motionslopp där man tävlar i lag med 4-6 lagkamrater och tillsammans går, joggar eller springer man en på förhand bestämd bana. Varje team får sedan ett antal utmaningar och ledtrådar längs vägen att lösa, och efter målgång avslöjas vinnarna under festliga former.
Årets camp blev en minst sagt blöt tillställning, då ett envist regnväder ställde till det något för deltagarna, men det var dock inget som påverkade den härliga stämningen i startfältet. Det skojades och skrattades mellan lagen, och många lade upp en strategi inför loppet innan det var dags att ge sig iväg.
Lasarettscampen genomfördes för första gången förra hösten, då hade man ett hundratal deltagare som tillsammans samlade in 8700 kronor i startavgifter som oavkortat gick till Cancer-rehab-fonden. Det här året genomfördes aktiviteten till förmån för MIND, en välgörenhetsorganisation som arbetar med att förebygga psykisk ohälsa, och vid 18-tiden hade man samlat in nästan 13 000 kronor.
– Jag blir helt rörd av allas engagemang! Flera har sagt att de bidrar även om de inte kan vara med under själva campen. Det känns jättekul med så bra respons från alla, både deltagare och alla sponsorer som har hjälpt till, det är helt otroligt! sade Jenny Alenback, en av initiativtagarna i Lasarettscampen.
Kvällens vinnare blev ett blött, men glatt gäng från paramedicinska enheten, som gick under namnet ”Karins hjärngäng”. Priset för bästa lagnamn gick till Akutmottagningens gäng ”Räddningspatrullen”.
Totalt delades priser ut till åtta lag under kvällen, de övriga pristagarna var:
2:a Iva ”The Ivas”
3:a Avd 3 ” Avdelning 3″
4:a Ambulansen ”Rakel”
5:a Iva ”Resp & Recond AB”
6:a Allmänpsykiatrin ” Lag Hippocampus”
7:a Ledningstöd ”Ledningskraft 2”
Insamlingen till MIND pågår hela året, ända fram till 31 december, och vill man bidraga kan man göra det HÄR.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.