Nu på söndag drar äntligen SM-slutspelet igång för Lindesbergs otroligt starka volleybolltjejer. Lindesberg inleder kvartsfinalspelet på hemmaplan – mot ett lag som fått på nöten av Linde vid samtliga möten under seriespelet.-Kvarten skall vi ju bara ta, konstaterar sportchef Roger Larsson.
Under seriespelet har Lindesberg Volley visat gång på gång att man är ett av landets topplag i damernas elitserie och har kapacitet att nå hela vägen om formen håller i sig. Nu på söndag drar guldjakten igång på allvar och sportchef Roger Larsson siar om att publikrekord kommer noteras. Det vore nästan lite konstigt annars…
-Det är ju slutspel nu och vi tycker att det vore väldigt roligt om publiksiffran kunde stiga med åtminstone ett hundratal extra på läktaren. Vårt tidigare rekord ligger strax över 400-strecket, berättar Roger.
Lindesberg har fördelen att inleda kvartsfinalen (bäst av fem matcher) på hemmaplan. Linde har nämligen ett plumpfritt protokoll.
-Vi vet inte hur man förlorar på hemmaplan, för vi har inte gjort det hittills, ler Roger.
Samtliga möten i Lindesberg Arena har alltså inneburit vinster för Lindesberg Volley. När man nu går in i kvartsfinalen gör man det med enormt självförtroende. Inte bara med hemmaplan som energikick.
-Vi har ju mött Falköping sex gånger i seriespelet och ställningen är 6-0 till oss. Jag är ganska övertygad om att vi bara behöver tre matcher mot dem, sedan är det semifinal som gäller och då kan det bli lite mer att jobba på för då möter vi Katrineholm som har spelat otroligt bra i seriespelet, berättar sportchefen.
Så här spelas kvarten:
Söndag 13 mars kl. 17:00
Lindesberg Volley – RIG Falköping
Onsdag 16 mars kl. 19:00
RIG Falköping – Lindesberg Volley
Söndag 20 mars kl. 17:00
Lindesberg Volley – RIG Falköping
Tisdag 22 mars kl. 19:00
RIG Falköping – Lindesberg Volley
Torsdag 24 mars kl. 19:00
Lindesberg Volley – RIG Falköping
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.