Första etappen av totalrenoveringen på Bättringsvägen är färdig. Det innebär att ett trapphus, eller nio lägenheter om man så vill, nu är inflyttningsklar. Och det är också hyrorna. En tvårummare på ”nya” Bättringsvägen höjs med drygt 12 procent, eller 430 kronor i månaden. Som mest höjs hyran med 16 procent.
Sammanlagt skall fem huskroppar genomgå en totalrenovering och i vissa fall också utrustas med hiss. Renoveringen sker stegvis, trapphus för trapphus. Detta för att underlätta för hyresgästerna, uppger Libo.
-Vi försöker i första hand tillgodose hyresgästernas behov. Det innebär att vi försöker erbjuda andra lägenheter i samma område under tiden deras egna lägenheter renoveras. För att göra det så smidigt som möjligt har vi då valt att göra ett trapphus i taget, förklarar Roger Sixtensson på Libo.
Lindesbergsbostäder har tillsammans med Hyresgästföreningen nu kommit överens om de nya hyrorna på Bättringsvägen. Hyrorna höjs mycket högre än vad en hyresgäst normalt är van vid, och därför har Libo även här valt ett ”lindrigare” tillmötesgående.
-Påslaget kommer att ske stegvis över en treårsperiod, säger Sixtensson.
Det innebär att man väljer att höja hyran lite i taget istället för att belasta hyresgästen med hela påslaget direkt. Trots detta innebär det att hyran på Bättringsvägen blir väldigt mycket högre än tidigare.
Boende i en tvåa betalade innan renoveringen från 3500 kronor i månaden. Nu höjs hyran till 3930 kronor, vilket är en höjning med 12 procent. En normal hyreshöjning, som vanligtvis sker vid årsskiftet, brukar i regel ligga runt 3 procent. Att hyran höjs med så här mycket beror naturligtvis på att lägenheternas standard höjts flera snäpp jämfört med hur där såg ut innan.
Hyrorna för lägenheter vars trapphus utrustats med hiss blir aningen dyrare än övriga. Dessa kommer få ytterligare ett påslag om 150 kr/mån, uppger Libo.
Så här ser hyreshöjningarna ut:
1 r o k
Tidigare hyra: 2813 kr/mån.
Höjs med 390 kr.
Ny hyra: 3203 kr/mån.
2 r o k
Tidigare hyra: 3500-3600 kr/mån.
Höjs med 430 kr.
Ny hyra: 3930-4030 kr/mån.
3 r o k
Tidigare hyra: 4187-4412 kr/mån.
Höjs med 500 kr.
Ny hyra: 4687-4912 kr/mån.
Bildspel:
Bilderna visar kök och badrum.
Fotnot: Renoveringen på Bättringsvägen beräknas ta tre år. Varje trapphus tar mellan 10-11 veckor.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.