Första etappen av totalrenoveringen på Bättringsvägen är färdig. Det innebär att ett trapphus, eller nio lägenheter om man så vill, nu är inflyttningsklar. Och det är också hyrorna. En tvårummare på ”nya” Bättringsvägen höjs med drygt 12 procent, eller 430 kronor i månaden. Som mest höjs hyran med 16 procent.
Sammanlagt skall fem huskroppar genomgå en totalrenovering och i vissa fall också utrustas med hiss. Renoveringen sker stegvis, trapphus för trapphus. Detta för att underlätta för hyresgästerna, uppger Libo.
-Vi försöker i första hand tillgodose hyresgästernas behov. Det innebär att vi försöker erbjuda andra lägenheter i samma område under tiden deras egna lägenheter renoveras. För att göra det så smidigt som möjligt har vi då valt att göra ett trapphus i taget, förklarar Roger Sixtensson på Libo.
Lindesbergsbostäder har tillsammans med Hyresgästföreningen nu kommit överens om de nya hyrorna på Bättringsvägen. Hyrorna höjs mycket högre än vad en hyresgäst normalt är van vid, och därför har Libo även här valt ett ”lindrigare” tillmötesgående.
-Påslaget kommer att ske stegvis över en treårsperiod, säger Sixtensson.
Det innebär att man väljer att höja hyran lite i taget istället för att belasta hyresgästen med hela påslaget direkt. Trots detta innebär det att hyran på Bättringsvägen blir väldigt mycket högre än tidigare.
Boende i en tvåa betalade innan renoveringen från 3500 kronor i månaden. Nu höjs hyran till 3930 kronor, vilket är en höjning med 12 procent. En normal hyreshöjning, som vanligtvis sker vid årsskiftet, brukar i regel ligga runt 3 procent. Att hyran höjs med så här mycket beror naturligtvis på att lägenheternas standard höjts flera snäpp jämfört med hur där såg ut innan.
Hyrorna för lägenheter vars trapphus utrustats med hiss blir aningen dyrare än övriga. Dessa kommer få ytterligare ett påslag om 150 kr/mån, uppger Libo.
Så här ser hyreshöjningarna ut:
1 r o k
Tidigare hyra: 2813 kr/mån.
Höjs med 390 kr.
Ny hyra: 3203 kr/mån.
2 r o k
Tidigare hyra: 3500-3600 kr/mån.
Höjs med 430 kr.
Ny hyra: 3930-4030 kr/mån.
3 r o k
Tidigare hyra: 4187-4412 kr/mån.
Höjs med 500 kr.
Ny hyra: 4687-4912 kr/mån.
Bildspel:
Bilderna visar kök och badrum.
Fotnot: Renoveringen på Bättringsvägen beräknas ta tre år. Varje trapphus tar mellan 10-11 veckor.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.