Slutpositionen till Better When I'm Dancin sitter för Leoparderna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Repetitionen gick som en dans för Leoparderna
Slutpositionen till Better When I'm Dancin sitter för Leoparderna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Repetitionen gick som en dans för Leoparderna
Det var högt tempo, skratt och även en del nervositet när Leoparderna, en av de yngre grupperna inom Stråssa GF, repeterade dansen inför årets vårshow. Med coachning från tränarna Emma Nyberg och Alva Kretschmann finslipades rörelserna till svängiga toner av Abbas superhit ”Ring Ring”.
– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, säger Emma och Alva i munnen på varandra.
Just nu pågår träning och förberedelser för fullt inför Stråssa GF:s årliga vårshow med temat Abba som går av stapeln nu på lördag 6 maj i Lindesberg Arena. Här uppträder samtliga grupper inom föreningen, både dansgrupper med olika dansstilar och grupper inom rytmisk gymnastik med olika redskap inom åldersspannet 4 år upp till 20 år. Detta för att ge deltagarna chansen visa upp vad man har gjort under terminen, men även för att ge de mindre gymnasterna en chans att inspireras av de äldre i föreningen.
Foto: Jennie Einarsson
I gruppen Leoparderna för barn mellan 7-9 år tränas det för fullt inför helgens dansuppvisning och med stöd från föreningens yngsta tränare Emma Nyberg och Alva Kretschmann,15 år, gick repetitionen som en dans.
– Vi tog över gruppen förra terminen, i början var det lite svårt att få de att koncentrera sig men nu har det blivit mycket lättare, vi kan verkligen se resultat, säger Emma Nyberg glatt.
Emma Nyberg och Alva Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson
– Ja, det är jättekul att se hur de utvecklas, man ser på barnen att de har blivit mer bekväma också, det är jätteroligt, instämmer Alva Kretschmann.
Både Alva och Emma är medlemmar i dansgrupp Medium för ungdomar som går på högstadiet, och även de ska uppträda under vårshowen.
– Det blir lite små stressigt, vi är med och uppträder två gånger och sedan är barnen med två gånger också. Samtidigt blir det väldigt kul och vi blir inte lika nervösa för den egna dansen, vi har ju barnen att hålla koll på, förklarar Emma.
I mitten av vårshowen kommer Leoparderna göra sitt första uppträdande med låten ”Better When I’m Dancin’” av Meghan Trainor, och just nu tränar gruppen för fullt på att sätta slutpositionen.
– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, avslutar Emma och Alva i munnen på varandra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...