Repetitionen gick som en dans för Leoparderna

Det var högt tempo, skratt och även en del nervositet när Leoparderna, en av de yngre grupperna inom Stråssa GF, repeterade dansen inför årets vårshow. Med coachning från tränarna Emma Nyberg och Alva Kretschmann finslipades rörelserna till svängiga toner av Abbas superhit ”Ring Ring”.
– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, säger Emma och Alva i munnen på varandra.

Just nu pågår träning och förberedelser för fullt inför Stråssa GF:s årliga vårshow med temat Abba som går av stapeln nu på lördag 6 maj i Lindesberg Arena. Här uppträder samtliga grupper inom föreningen, både dansgrupper med olika dansstilar och grupper inom rytmisk gymnastik med olika redskap inom åldersspannet 4 år upp till 20 år. Detta för att ge deltagarna chansen visa upp vad man har gjort under terminen, men även för att ge de mindre gymnasterna en chans att inspireras av de äldre i föreningen.

Foto: Jennie Einarsson

I gruppen Leoparderna för barn mellan 7-9 år tränas det för fullt inför helgens dansuppvisning och med stöd från föreningens yngsta tränare Emma Nyberg och Alva Kretschmann,15 år, gick repetitionen som en dans.

– Vi tog över gruppen förra terminen, i början var det lite svårt att få de att koncentrera sig men nu har det blivit mycket lättare, vi kan verkligen se resultat, säger Emma Nyberg glatt.

Emma Nyberg och Alva Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson

– Ja, det är jättekul att se hur de utvecklas, man ser på barnen att de har blivit mer bekväma också, det är jätteroligt, instämmer Alva Kretschmann.

Både Alva och Emma är medlemmar i dansgrupp Medium för ungdomar som går på högstadiet, och även de ska uppträda under vårshowen.

– Det blir lite små stressigt, vi är med och uppträder två gånger och sedan är barnen med två gånger också. Samtidigt blir det väldigt kul och vi blir inte lika nervösa för den egna dansen, vi har ju barnen att hålla koll på, förklarar Emma.

I mitten av vårshowen kommer Leoparderna göra sitt första uppträdande med låten ”Better When I’m Dancin’” av Meghan Trainor, och just nu tränar gruppen för fullt på att sätta slutpositionen.

– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, avslutar Emma och Alva i munnen på varandra.

Publicerad 5 maj 2023 klockan 12:38

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-14 08:01