Slutpositionen till Better When I'm Dancin sitter för Leoparderna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Repetitionen gick som en dans för Leoparderna
Slutpositionen till Better When I'm Dancin sitter för Leoparderna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Repetitionen gick som en dans för Leoparderna
Det var högt tempo, skratt och även en del nervositet när Leoparderna, en av de yngre grupperna inom Stråssa GF, repeterade dansen inför årets vårshow. Med coachning från tränarna Emma Nyberg och Alva Kretschmann finslipades rörelserna till svängiga toner av Abbas superhit ”Ring Ring”.
– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, säger Emma och Alva i munnen på varandra.
Just nu pågår träning och förberedelser för fullt inför Stråssa GF:s årliga vårshow med temat Abba som går av stapeln nu på lördag 6 maj i Lindesberg Arena. Här uppträder samtliga grupper inom föreningen, både dansgrupper med olika dansstilar och grupper inom rytmisk gymnastik med olika redskap inom åldersspannet 4 år upp till 20 år. Detta för att ge deltagarna chansen visa upp vad man har gjort under terminen, men även för att ge de mindre gymnasterna en chans att inspireras av de äldre i föreningen.
Foto: Jennie Einarsson
I gruppen Leoparderna för barn mellan 7-9 år tränas det för fullt inför helgens dansuppvisning och med stöd från föreningens yngsta tränare Emma Nyberg och Alva Kretschmann,15 år, gick repetitionen som en dans.
– Vi tog över gruppen förra terminen, i början var det lite svårt att få de att koncentrera sig men nu har det blivit mycket lättare, vi kan verkligen se resultat, säger Emma Nyberg glatt.
Emma Nyberg och Alva Kretschmann. Foto: Jennie Einarsson
– Ja, det är jättekul att se hur de utvecklas, man ser på barnen att de har blivit mer bekväma också, det är jätteroligt, instämmer Alva Kretschmann.
Både Alva och Emma är medlemmar i dansgrupp Medium för ungdomar som går på högstadiet, och även de ska uppträda under vårshowen.
– Det blir lite små stressigt, vi är med och uppträder två gånger och sedan är barnen med två gånger också. Samtidigt blir det väldigt kul och vi blir inte lika nervösa för den egna dansen, vi har ju barnen att hålla koll på, förklarar Emma.
I mitten av vårshowen kommer Leoparderna göra sitt första uppträdande med låten ”Better When I’m Dancin’” av Meghan Trainor, och just nu tränar gruppen för fullt på att sätta slutpositionen.
– Vi ser verkligen fram emot vårshowen, framförallt att få se barnen uppträda, vi känner oss som stolta mammor, avslutar Emma och Alva i munnen på varandra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.