INSÄNDARE/DEBATT: S och C saknar plan för hur integrationsarbetet i våra skolor ska genomföras.
Moderaterna inser givetvis att många aktörer i samhället måste arbeta med integration men anser att skolan har en mycket viktig funktion i detta arbete. Skolan är en naturlig mötesplats för barn och ungdomar och det är de som ska bygga vårt land i framtiden. Varför inte börja där?
Att dokumentera vilket integrationsarbete som görs i skolan behöver inte inkräkta särskilt mycket på den ordinarie undervisningen. Rektor kan helt enkelt sammanställa vad som görs och sedan delge kommunfullmäktige.
Det förvånar oss att ni som sitter i Barn- och utbildningsnämnden inte verkar känna till Lillemor Bodmans arbete med integration på Lindeskolan. Hon har till nyligen arbetat med detta i nästan 20 år i arbetet ”Skola utan gränser” och vet att hårt och målinriktat arbete ger resultat. Det kan nämnas att Lillemor nu erbjuder sig att återuppta detta arbete som legat nere några år för att hon anser att integrationsarbetet på Lindeskolan är så viktigt.
Integrationsarbetet i våra skolor kan inte enbart grunda sig på enskilda lärares enstaka initiativ. Huvudansvaret måste ligga hos skolledning och barn- och utbildningsförvaltningen som bör leda och stötta arbetet.
S och C säger ”…vi vill göra det på ett annat sätt.” och ” Socialdemokraterna och Centerpartiet är för integration och arbete som görs för att öka integrationen” Det vi undrar då är naturligtvis HUR DÅ? Vilka konkreta förslag har ni? Vi HAR ett konkret förslag.
Till att börja med vill vi undersöka vilket arbete som görs i våra skolformer men detta säger ni nej till. Man kan undra varför? Kan det vara så att ni är rädda att svaret blir att det görs alldeles för lite med dåligt eller inget resultat alls?
Moderaterna anser att integrationsarbetet måste tas på större allvar för att vi ska kunna bygga ett framtida Sverige där vi alla känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2020-01-05
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.