INSÄNDARE/DEBATT: S och C saknar plan för hur integrationsarbetet i våra skolor ska genomföras.
Moderaterna inser givetvis att många aktörer i samhället måste arbeta med integration men anser att skolan har en mycket viktig funktion i detta arbete. Skolan är en naturlig mötesplats för barn och ungdomar och det är de som ska bygga vårt land i framtiden. Varför inte börja där?
Att dokumentera vilket integrationsarbete som görs i skolan behöver inte inkräkta särskilt mycket på den ordinarie undervisningen. Rektor kan helt enkelt sammanställa vad som görs och sedan delge kommunfullmäktige.
Det förvånar oss att ni som sitter i Barn- och utbildningsnämnden inte verkar känna till Lillemor Bodmans arbete med integration på Lindeskolan. Hon har till nyligen arbetat med detta i nästan 20 år i arbetet ”Skola utan gränser” och vet att hårt och målinriktat arbete ger resultat. Det kan nämnas att Lillemor nu erbjuder sig att återuppta detta arbete som legat nere några år för att hon anser att integrationsarbetet på Lindeskolan är så viktigt.
Integrationsarbetet i våra skolor kan inte enbart grunda sig på enskilda lärares enstaka initiativ. Huvudansvaret måste ligga hos skolledning och barn- och utbildningsförvaltningen som bör leda och stötta arbetet.
S och C säger ”…vi vill göra det på ett annat sätt.” och ” Socialdemokraterna och Centerpartiet är för integration och arbete som görs för att öka integrationen” Det vi undrar då är naturligtvis HUR DÅ? Vilka konkreta förslag har ni? Vi HAR ett konkret förslag.
Till att börja med vill vi undersöka vilket arbete som görs i våra skolformer men detta säger ni nej till. Man kan undra varför? Kan det vara så att ni är rädda att svaret blir att det görs alldeles för lite med dåligt eller inget resultat alls?
Moderaterna anser att integrationsarbetet måste tas på större allvar för att vi ska kunna bygga ett framtida Sverige där vi alla känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2020-01-05
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.