INSÄNDARE/DEBATT: S och C saknar plan för hur integrationsarbetet i våra skolor ska genomföras.
Moderaterna inser givetvis att många aktörer i samhället måste arbeta med integration men anser att skolan har en mycket viktig funktion i detta arbete. Skolan är en naturlig mötesplats för barn och ungdomar och det är de som ska bygga vårt land i framtiden. Varför inte börja där?
Att dokumentera vilket integrationsarbete som görs i skolan behöver inte inkräkta särskilt mycket på den ordinarie undervisningen. Rektor kan helt enkelt sammanställa vad som görs och sedan delge kommunfullmäktige.
Det förvånar oss att ni som sitter i Barn- och utbildningsnämnden inte verkar känna till Lillemor Bodmans arbete med integration på Lindeskolan. Hon har till nyligen arbetat med detta i nästan 20 år i arbetet ”Skola utan gränser” och vet att hårt och målinriktat arbete ger resultat. Det kan nämnas att Lillemor nu erbjuder sig att återuppta detta arbete som legat nere några år för att hon anser att integrationsarbetet på Lindeskolan är så viktigt.
Integrationsarbetet i våra skolor kan inte enbart grunda sig på enskilda lärares enstaka initiativ. Huvudansvaret måste ligga hos skolledning och barn- och utbildningsförvaltningen som bör leda och stötta arbetet.
S och C säger ”…vi vill göra det på ett annat sätt.” och ” Socialdemokraterna och Centerpartiet är för integration och arbete som görs för att öka integrationen” Det vi undrar då är naturligtvis HUR DÅ? Vilka konkreta förslag har ni? Vi HAR ett konkret förslag.
Till att börja med vill vi undersöka vilket arbete som görs i våra skolformer men detta säger ni nej till. Man kan undra varför? Kan det vara så att ni är rädda att svaret blir att det görs alldeles för lite med dåligt eller inget resultat alls?
Moderaterna anser att integrationsarbetet måste tas på större allvar för att vi ska kunna bygga ett framtida Sverige där vi alla känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2020-01-05
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.