INSÄNDARE/DEBATT: S och C saknar plan för hur integrationsarbetet i våra skolor ska genomföras.
Moderaterna inser givetvis att många aktörer i samhället måste arbeta med integration men anser att skolan har en mycket viktig funktion i detta arbete. Skolan är en naturlig mötesplats för barn och ungdomar och det är de som ska bygga vårt land i framtiden. Varför inte börja där?
Att dokumentera vilket integrationsarbete som görs i skolan behöver inte inkräkta särskilt mycket på den ordinarie undervisningen. Rektor kan helt enkelt sammanställa vad som görs och sedan delge kommunfullmäktige.
Det förvånar oss att ni som sitter i Barn- och utbildningsnämnden inte verkar känna till Lillemor Bodmans arbete med integration på Lindeskolan. Hon har till nyligen arbetat med detta i nästan 20 år i arbetet ”Skola utan gränser” och vet att hårt och målinriktat arbete ger resultat. Det kan nämnas att Lillemor nu erbjuder sig att återuppta detta arbete som legat nere några år för att hon anser att integrationsarbetet på Lindeskolan är så viktigt.
Integrationsarbetet i våra skolor kan inte enbart grunda sig på enskilda lärares enstaka initiativ. Huvudansvaret måste ligga hos skolledning och barn- och utbildningsförvaltningen som bör leda och stötta arbetet.
S och C säger ”…vi vill göra det på ett annat sätt.” och ” Socialdemokraterna och Centerpartiet är för integration och arbete som görs för att öka integrationen” Det vi undrar då är naturligtvis HUR DÅ? Vilka konkreta förslag har ni? Vi HAR ett konkret förslag.
Till att börja med vill vi undersöka vilket arbete som görs i våra skolformer men detta säger ni nej till. Man kan undra varför? Kan det vara så att ni är rädda att svaret blir att det görs alldeles för lite med dåligt eller inget resultat alls?
Moderaterna anser att integrationsarbetet måste tas på större allvar för att vi ska kunna bygga ett framtida Sverige där vi alla känner delaktighet och ansvar för vår demokrati.
2020-01-05
Lillemor Bodman
Pär-Ove Lindqvist
Tomas Klockars
Ledamöter i Barn- och utbildningsnämnden
Moderaterna, Lindesberg
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.