Under Lions möte i förra veckan spikades de sista detaljerna inför årets Lindemarken och precis som i fjol blir det vid Charlottenlunds Handelsområde man håller marknaden. Detta uppmärksammades snabbt av Vasselhyttans Taxi & Buss som ännu en gång beslutade sig för att erbjuda besökare en möjlighet att åka med deras buss kostnadsfritt under hela dagen upp till marknadsområdet.
– Vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Det var när beslutet togs att flytta Lindemarken upp till Charlottenlunds Handelsområde i fjol som Vasselhyttans Taxi & Buss insåg att det skulle innebära problem för många att ta sig dit. Man beslutade sig då för att ge tillbaka till samhället och invånarna som man byggt upp en nära relation till under de närmare 28 år som företaget varit verksamt i bygden genom att erbjuda besökare en gratis bussresa till och från marknadsområdet.
Initiativet blev väldigt uppskattat och bussen körde fulla lass med tacksamma besökare till och från handelsområdet under marknadsdagen.
– Det är svårt att säga hur många varv vi körde förra året men vi stod aldrig stilla, det var fullt upp, berättar Kenth Persson från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Efter att beslutet togs att anordna Lindemarken på Charlottenlunds Handelsområde ännu en gång tvekade man inte en sekund över att bjuda på bussresan ännu en gång.
– Det blev så pass lyckat förra året så att vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren.
Bussen kommer avgå kontinuerligt från Lindesbergs busstation under fredagen 22 september till handelsområdet, och sedan återgå tillbaka busstationen. Första avgång från Lindesbergs busstation är 10.00 och den sista turen från handelsområdet avgår klockan 16.30.
– Alla som vill åka med är välkomna och det går bra att ta med sig rollator, det är många som har frågat och det är inga problem att ta den med, förklarar Håkan Einarsson.
Nu håller man tummarna för att det blir ett fint marknadsväder och många bussresenärer under dagen.
– Vi får hoppas att det blir lite bättre väder än vad vi har idag avslutar Håkan och kikar upp mot den grå himlen.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.