Under Lions möte i förra veckan spikades de sista detaljerna inför årets Lindemarken och precis som i fjol blir det vid Charlottenlunds Handelsområde man håller marknaden. Detta uppmärksammades snabbt av Vasselhyttans Taxi & Buss som ännu en gång beslutade sig för att erbjuda besökare en möjlighet att åka med deras buss kostnadsfritt under hela dagen upp till marknadsområdet.
– Vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Det var när beslutet togs att flytta Lindemarken upp till Charlottenlunds Handelsområde i fjol som Vasselhyttans Taxi & Buss insåg att det skulle innebära problem för många att ta sig dit. Man beslutade sig då för att ge tillbaka till samhället och invånarna som man byggt upp en nära relation till under de närmare 28 år som företaget varit verksamt i bygden genom att erbjuda besökare en gratis bussresa till och från marknadsområdet.
Initiativet blev väldigt uppskattat och bussen körde fulla lass med tacksamma besökare till och från handelsområdet under marknadsdagen.
– Det är svårt att säga hur många varv vi körde förra året men vi stod aldrig stilla, det var fullt upp, berättar Kenth Persson från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Efter att beslutet togs att anordna Lindemarken på Charlottenlunds Handelsområde ännu en gång tvekade man inte en sekund över att bjuda på bussresan ännu en gång.
– Det blev så pass lyckat förra året så att vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren.
Bussen kommer avgå kontinuerligt från Lindesbergs busstation under fredagen 22 september till handelsområdet, och sedan återgå tillbaka busstationen. Första avgång från Lindesbergs busstation är 10.00 och den sista turen från handelsområdet avgår klockan 16.30.
– Alla som vill åka med är välkomna och det går bra att ta med sig rollator, det är många som har frågat och det är inga problem att ta den med, förklarar Håkan Einarsson.
Nu håller man tummarna för att det blir ett fint marknadsväder och många bussresenärer under dagen.
– Vi får hoppas att det blir lite bättre väder än vad vi har idag avslutar Håkan och kikar upp mot den grå himlen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.