Under Lions möte i förra veckan spikades de sista detaljerna inför årets Lindemarken och precis som i fjol blir det vid Charlottenlunds Handelsområde man håller marknaden. Detta uppmärksammades snabbt av Vasselhyttans Taxi & Buss som ännu en gång beslutade sig för att erbjuda besökare en möjlighet att åka med deras buss kostnadsfritt under hela dagen upp till marknadsområdet.
– Vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Det var när beslutet togs att flytta Lindemarken upp till Charlottenlunds Handelsområde i fjol som Vasselhyttans Taxi & Buss insåg att det skulle innebära problem för många att ta sig dit. Man beslutade sig då för att ge tillbaka till samhället och invånarna som man byggt upp en nära relation till under de närmare 28 år som företaget varit verksamt i bygden genom att erbjuda besökare en gratis bussresa till och från marknadsområdet.
Initiativet blev väldigt uppskattat och bussen körde fulla lass med tacksamma besökare till och från handelsområdet under marknadsdagen.
– Det är svårt att säga hur många varv vi körde förra året men vi stod aldrig stilla, det var fullt upp, berättar Kenth Persson från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Efter att beslutet togs att anordna Lindemarken på Charlottenlunds Handelsområde ännu en gång tvekade man inte en sekund över att bjuda på bussresan ännu en gång.
– Det blev så pass lyckat förra året så att vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren.
Bussen kommer avgå kontinuerligt från Lindesbergs busstation under fredagen 22 september till handelsområdet, och sedan återgå tillbaka busstationen. Första avgång från Lindesbergs busstation är 10.00 och den sista turen från handelsområdet avgår klockan 16.30.
– Alla som vill åka med är välkomna och det går bra att ta med sig rollator, det är många som har frågat och det är inga problem att ta den med, förklarar Håkan Einarsson.
Nu håller man tummarna för att det blir ett fint marknadsväder och många bussresenärer under dagen.
– Vi får hoppas att det blir lite bättre väder än vad vi har idag avslutar Håkan och kikar upp mot den grå himlen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.