Under Lions möte i förra veckan spikades de sista detaljerna inför årets Lindemarken och precis som i fjol blir det vid Charlottenlunds Handelsområde man håller marknaden. Detta uppmärksammades snabbt av Vasselhyttans Taxi & Buss som ännu en gång beslutade sig för att erbjuda besökare en möjlighet att åka med deras buss kostnadsfritt under hela dagen upp till marknadsområdet.
– Vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Det var när beslutet togs att flytta Lindemarken upp till Charlottenlunds Handelsområde i fjol som Vasselhyttans Taxi & Buss insåg att det skulle innebära problem för många att ta sig dit. Man beslutade sig då för att ge tillbaka till samhället och invånarna som man byggt upp en nära relation till under de närmare 28 år som företaget varit verksamt i bygden genom att erbjuda besökare en gratis bussresa till och från marknadsområdet.
Initiativet blev väldigt uppskattat och bussen körde fulla lass med tacksamma besökare till och från handelsområdet under marknadsdagen.
– Det är svårt att säga hur många varv vi körde förra året men vi stod aldrig stilla, det var fullt upp, berättar Kenth Persson från Vasselhyttans Taxi & Buss.
Efter att beslutet togs att anordna Lindemarken på Charlottenlunds Handelsområde ännu en gång tvekade man inte en sekund över att bjuda på bussresan ännu en gång.
– Det blev så pass lyckat förra året så att vi kände direkt att det här är något vi måste göra igen, det får bli en favorit i repris, säger Anders Södergren.
Bussen kommer avgå kontinuerligt från Lindesbergs busstation under fredagen 22 september till handelsområdet, och sedan återgå tillbaka busstationen. Första avgång från Lindesbergs busstation är 10.00 och den sista turen från handelsområdet avgår klockan 16.30.
– Alla som vill åka med är välkomna och det går bra att ta med sig rollator, det är många som har frågat och det är inga problem att ta den med, förklarar Håkan Einarsson.
Nu håller man tummarna för att det blir ett fint marknadsväder och många bussresenärer under dagen.
– Vi får hoppas att det blir lite bättre väder än vad vi har idag avslutar Håkan och kikar upp mot den grå himlen.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.