Rickard Åbyhammar har byggt en egen brandbil till sonen Folke. Foto: Camilla Lagerman
Folke är en riktig liten brandman. Foto: Camilla Lagerman
Det har tagit ungefär ett år att bygga Folkes lekstuga. Foto: Camilla Lagerman
Alla detaljer är väl genomtänkta. Bilens registreringsplåt lyder FPH019, vilket står för Folke Per Henry som är född 2019. Foto: Camilla Lagerman
Brandbilens kommunikationssystem i form av blommor som sitter på varsin sida av bilen. Foto: Camilla Lagerman
När Folke vrider på nyckeln startar sirenerna. Foto: Camilla Lagerman
En riktigt brandbil måste ju ha en tuta. Foto: Camilla Lagerman
Inne i brandbilen kan man tända lampor och lyssna på musik. Foto: Camilla Lagerman
Utryckning på gång. Foto: Camilla Lagerman
Folke gillar verkligen sin brandbil. Foto: Camilla Lagerman
Pappa Rickard tillsammans med sonen Folke. Foto: Camilla Lagerman
Rickard byggde en egen brandbil till sonen Folke
Rickard Åbyhammar har byggt en egen brandbil till sonen Folke. Foto: Camilla Lagerman
Folke är en riktig liten brandman. Foto: Camilla Lagerman
Det har tagit ungefär ett år att bygga Folkes lekstuga. Foto: Camilla Lagerman
Alla detaljer är väl genomtänkta. Bilens registreringsplåt lyder FPH019, vilket står för Folke Per Henry som är född 2019. Foto: Camilla Lagerman
Brandbilens kommunikationssystem i form av blommor som sitter på varsin sida av bilen. Foto: Camilla Lagerman
När Folke vrider på nyckeln startar sirenerna. Foto: Camilla Lagerman
En riktigt brandbil måste ju ha en tuta. Foto: Camilla Lagerman
Inne i brandbilen kan man tända lampor och lyssna på musik. Foto: Camilla Lagerman
Utryckning på gång. Foto: Camilla Lagerman
Folke gillar verkligen sin brandbil. Foto: Camilla Lagerman
Pappa Rickard tillsammans med sonen Folke. Foto: Camilla Lagerman
Rickard byggde en egen brandbil till sonen Folke
Folke Åbyhammar är 1,5 år gammal och har Sveriges bästa lekstuga. Åtminstone om man får tro Folkes pappa Rickard, som också är upphovsmakare till den drygt 3 meter långa, lekfulla brandbilen i trä som nu är sonens favorit.
– Jag vill påstå att det är den bästa tills motsatsen är bevisad, skrattar Rickard skämtsamt.
För ungefär ett år sedan såg Rickard Åbyhammar en säljesannons på nätet, något som blev startskottet för det fantasifulla bygge som sonen Folke nu leker glatt i.
– Varje vår börjar det klia i fingrarna för att jag vill snickra något. Det var en förskola som skulle sälja sin lek-brandbil i trä, men jag tyckte att den var lite dyr, och började istället fundera på om jag kunde bygga en egen, förklarar Rickard.
Hemma i lägenheten började Rickard stega upp hur stor den skulle bli, och sedan tog bygget fart på svärföräldrarnas gård strax utanför Frövi. Ett år senare står brandbilen i det närmsta färdig, det enda som saknas är någon form av tak, men även det finns med i planerna.
– Det har blivit många kvällar och helger här ute på gården, men nu ska det bara på ett tak så att den klarar väder och vind. Jag har även köpt solpaneler så att den ska kunna driva sig själv när den kommer ut, säger Rickard entusiastiskt.
Rickard och Folke hjälps åt att mäta brandbilen, som är ca 3,5 meter lång, 1,5 meter bred och nästan 1,8 meter hög. Foto: Camilla Lagerman
Folkes brandbil är så nära en riktigt brandbil man kan komma, och har alla finesser en liten 1,5-åring kan tänkas behöva ha på utryckning. Här finns ratt, belysning, både in- och utvändigt, högtalare så han kan spela sin favoritmusik, och så klart blinkande sirener på taket. Men den har även en del funktioner som han ännu inte riktigt upptäckt, och som kommer mana till lek under flera år framöver.
– Folke gillar att trycka på knappar, så det finns det gott om, och han börjar lära sig vad som händer när man trycker på dem. Sedan finns ett kommunikationssystem som fortfarande är lite svårt, men det kommer han uppskatta när han blir lite större. Tanken är att det ska vara lite utmaning och att den ska kunna växa med honom. Det är ju en brandbil, så den ska ju blinka och låta, skrattar Rickard.
Folke visar mer än gärna upp sin fantasifulla brandbil för LindeNytts reporter, och demonstrerar även hur det går till när det är utryckning på gång.
– Hallå? Vill du prata med Folke? Är det utryckning? frågar Rickard och pratar i den gula leksakstelefonen som Folke lagt i hans hand.
Folke springer sedan bort till brandbilen för att starta alla lamporna, och utryckningen är igång.
– Tanken är att vi ska ha någon form av invigning med Folkes kompisar här sedan. Men nu är projektet klart, och det är vår igen, så frågan är vad jag ska bygga nu? skrattar Rickard.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.