Sedan något år tillbaka har det funnits planer på att bygga en rondell i korsningen vid Bergslagens Bil. Detta med anledning av att det planeras en ny genomfartsled längsmed Järnvägsgatan för att underlätta för kollektivtrafiken. Ärendet behandlas denna vecka i kommunens arbetsutskott där utredningsingenjör Jan Gustavsson föreslår att projektet genomförs efter vintern. Den uppskattade kostnaden på en miljon kronor betalas till hälften av bidrag från Vägverket. Utöver detta kommer den fortsatta utbyggnaden av Kristinavägen föreslås för 2004. Detta till en kostnad av 11 miljoner kronor, varav lite drygt 4,5 miljoner är beviljade av Vägverket.
För en vecka sedan kunde vi berätta om Bergslagens Bils planer på en flytt till industriområdet är högaktuellt. Kommunen vill därför passa på tillfället att köpa fastigheten för att kunna genomföra ombyggnaden i kvarteret med den nya ”bussgatan”. Det skulle betyda att de äldre delarna av bilfirmans fastigheter kommer att rivas.
Bra eller dåligt?
Kommunens rondellbygge har varit omdebatterat ända sedan det blev känt att planerna fanns. Kritikerna menar att trafiksituationen bara försämras. Närpolisens trafikansvarige Pekka Kirsijärvi tycker det ännu är för tidigt att uttala sig, men är inte direkt negativ till en rondell.
-Jag måste nog se hur det är tänkt att rondellen ska se ut innan jag kan ge min åsikt om det här. Jag tycker ändå inte att en rondell är en nackdel, men visst kan det bli både bra och dåligt. Allt hänger på hur rondellen utformas, säger Kirsijärvi.
Tycker du att en rondell är ett måste för trafiken i centrum? Debattera här>>
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.