Sedan något år tillbaka har det funnits planer på att bygga en rondell i korsningen vid Bergslagens Bil. Detta med anledning av att det planeras en ny genomfartsled längsmed Järnvägsgatan för att underlätta för kollektivtrafiken. Ärendet behandlas denna vecka i kommunens arbetsutskott där utredningsingenjör Jan Gustavsson föreslår att projektet genomförs efter vintern. Den uppskattade kostnaden på en miljon kronor betalas till hälften av bidrag från Vägverket. Utöver detta kommer den fortsatta utbyggnaden av Kristinavägen föreslås för 2004. Detta till en kostnad av 11 miljoner kronor, varav lite drygt 4,5 miljoner är beviljade av Vägverket.
För en vecka sedan kunde vi berätta om Bergslagens Bils planer på en flytt till industriområdet är högaktuellt. Kommunen vill därför passa på tillfället att köpa fastigheten för att kunna genomföra ombyggnaden i kvarteret med den nya ”bussgatan”. Det skulle betyda att de äldre delarna av bilfirmans fastigheter kommer att rivas.
Bra eller dåligt?
Kommunens rondellbygge har varit omdebatterat ända sedan det blev känt att planerna fanns. Kritikerna menar att trafiksituationen bara försämras. Närpolisens trafikansvarige Pekka Kirsijärvi tycker det ännu är för tidigt att uttala sig, men är inte direkt negativ till en rondell.
-Jag måste nog se hur det är tänkt att rondellen ska se ut innan jag kan ge min åsikt om det här. Jag tycker ändå inte att en rondell är en nackdel, men visst kan det bli både bra och dåligt. Allt hänger på hur rondellen utformas, säger Kirsijärvi.
Tycker du att en rondell är ett måste för trafiken i centrum? Debattera här>>
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.