Ett 30-tal personer har skrivit in till redaktionen sedan vi i tisdags kunde berätta att trafikpolisen är missnöjd med hur bilisterna kör i den nya rondellen i stan. Många menar att cirkulationsplatsen kunde ha gjorts bättre, att den idag känns fel och att man inte upplever det som en rondell.
Men inte bara kritik finns att läsa bland läsarnas åsikter. En handfull menar att bilisterna brister i uppmärksamhet. Har man bara koll på vad som händer framför motorhuven så är det inte särskilt svårt att se att det kommer en rondell i korsningen, menar flera.
En läsare uppger hur en bekant från annan ort besökte stan och inte alls upptäckte rondellen i tid. Istället gick resan rakt fram, över rondellen.
Det polisen idag upprörs över är hur bilisterna inte använder blinkers i rondellkörningen. Det är man enligt lag skyldig att göra – vilket alltså efterlevs mycket sparsamt.
En läsare kom därför på idén att tillfälliga skyltar i rondellen, med uppmaning att använda blinkers, torde råda bot på problemet. Skyltarna kunde sedan tas bort efter ”inkörningsperioden” då alla vant sig.
Flera läsare uppger även att man sett busschaufförer som undviker nya Järnvägsgatan, en gata som faktiskt byggdes i första hand för att underlätta för busstrafiken. Istället verkar busstrafiken sky gatan, skriver de.
En insändare menar dessutom att självaste ordningsmakten borde vara bättre på att föregå med gott exempel och använda blinkers i rondellen. Något som slarvats med, enligt insändaren. Ser man på…
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).