Ett 30-tal personer har skrivit in till redaktionen sedan vi i tisdags kunde berätta att trafikpolisen är missnöjd med hur bilisterna kör i den nya rondellen i stan. Många menar att cirkulationsplatsen kunde ha gjorts bättre, att den idag känns fel och att man inte upplever det som en rondell.
Men inte bara kritik finns att läsa bland läsarnas åsikter. En handfull menar att bilisterna brister i uppmärksamhet. Har man bara koll på vad som händer framför motorhuven så är det inte särskilt svårt att se att det kommer en rondell i korsningen, menar flera.
En läsare uppger hur en bekant från annan ort besökte stan och inte alls upptäckte rondellen i tid. Istället gick resan rakt fram, över rondellen.
Det polisen idag upprörs över är hur bilisterna inte använder blinkers i rondellkörningen. Det är man enligt lag skyldig att göra – vilket alltså efterlevs mycket sparsamt.
En läsare kom därför på idén att tillfälliga skyltar i rondellen, med uppmaning att använda blinkers, torde råda bot på problemet. Skyltarna kunde sedan tas bort efter ”inkörningsperioden” då alla vant sig.
Flera läsare uppger även att man sett busschaufförer som undviker nya Järnvägsgatan, en gata som faktiskt byggdes i första hand för att underlätta för busstrafiken. Istället verkar busstrafiken sky gatan, skriver de.
En insändare menar dessutom att självaste ordningsmakten borde vara bättre på att föregå med gott exempel och använda blinkers i rondellen. Något som slarvats med, enligt insändaren. Ser man på…
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.