Tidigast om en vecka kan Lindesbergs invånare få besked om vilka som skall styra kommunen den kommande mandatperioden. Detta meddelar Socialdemokraternas gruppledare, Bengt Storbacka, efter gårdagskvällens medlemsmöte.-Vi hade en bra diskussion och bestämde att vi kommer att bjuda in Miljöpartiet och Vänsterpartiet för samtal om ett eventuellt samarbete, säger Storbacka.
Av ideologiska skäl ligger det närmast till hands att samarbeta med Miljöpartiet och Vänsterpartiet för Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun, som fick ett mandat mer än allianspartierna i valet. Socialdemokraternas övertag om alliansen innebär att de förväntas att göra nästa drag eftersom ett samarbete med det fjärde största partiet med fyra mandat, SD, är helt uteslutet för båda blocken.
-Ja, det känns som att bollen ligger hos oss nu. Efter onsdagskvällens medlemsmöte kan jag meddela att vi har bestämt oss för att bjuda in Mp och V för att diskutera ett samarbete med oss, säger Bengt Storbacka.
Ett rödgrönt samarbete är det mest självklara av många olika skäl.
-Vi har naturligtvis funderat i andra banor också, vad gäller ett samarbete med Moderaterna eller Centerpartiet. Men det skulle inte fungera så särskilt bra eftersom vår ideologi skiljer sig så mycket från deras, säger Bengt Storbacka.
Vidare poängterar han att man historiskt sett haft ett bra samarbete med Centerpartiet, men att det är just historia som man ser det i nuläget.
Bengt Storbacka anser att man snarast möjligt skall reda ut frågorna som kvarstår, det vill säga hur maktstyret skall se ut i Lindesberg under kommande fyra år.
-Det är viktigt att väljarna i kommunen får besked om hur det blir i framtiden, men det kommer alltså att dröja minst till torsdag-fredag i nästa vecka innan vi vet mer. Då förväntar vi oss ett svar från samarbetspartierna, berättar Bengt Storbacka, gruppledare för Socialdemokraterna i Lindesberg.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!