Idag kommer kommunstyrelsen ta upp Socialdemokraternas förslag att avsätta 1,5 miljoner kronor till elitidrotten i Lindesbergs kommun. Med elitidrott menar man Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssa Gymnastikförening. Förslaget har mötts av såväl ris som ros.
När LindeNytt kontaktade ett flertal KS-ledamöter under måndagen, var det lite si och så med hur man såg på denna föreslagna satsning på idrotten. Långt ifrån alla var helt på det klara med hur det egna partiet resonerade. Bland dem som visade sig stötta förslaget – men med viss reservation – fanns Moderaternas Pär-Ove Lindqvist och Miljöpartiets Inger Griberg. Bägge uppgav på eftermiddagen att man ställer sig positivt till satsningen, men att man har önskemål att diskutera vissa punkter i förslaget.
-Med anledning av att vi samarbetar med Socialdemokraterna kan jag inte gärna uttala mig om vad det är som vi i Miljöpartiet önskar diskutera innan vi tar ställning, berättade Inger Griberg som räknade med att få sätta sig ned med S innan KS-sammanträdet.
Inte heller Moderaterna kunde uttala sig i detalj men gav S visst stöd.
-Vi är positiva till förslaget men har vissa synpunkter på hur det här skall läggas upp. Det hoppas vi få möjlighet att reda ut innan KS-mötet, sade P-O Lindqvist.
Två ledamöter som var betydligt mer på det klara med hur man ställer sig till detta förslag, var Folkpartiets Göran Gustavsson och Vänsterpartiets Ulf Axelsson.
-Det här stöttar vi inte. Ena dagen pratar man om att höja skatten med en krona, nästa dag vill man avsätta stora summor till föreningarna. Det är mycket märkligt, konstaterar Göran Gustavsson som anser att den skattehöjning S har flaggat för är ren provokation mot invånarna. Att sedan toppa med detta förslag är bara osmakligt.
Vänsterns Ulf Axelsson är lika tydlig med hur hans parti ställer sig till detta.
-Vi kommer inte att säga ja till den här satsningen. Vänsterpartiet ser ingen möjlighet till det och dessutom är det ett mycket orättvist förslag, säger Axelsson.
Han understryker orättvisan med att pengarna bara tillfaller klubbar verksamma i Lindesberg Arena.
-Arenan har redan kostat skattebetalarna mer än beräknat. Nu får ju arenan ytterligare drygt två miljoner kronor till driften, det får räcka nu. Föreningarna måste lära sig att klara ekonomin själva i fortsättningen och inte ständigt vara beroende av kommunala medel, säger Ulf Axelsson.
Socialdemokraternas förslag motiveras med att satsningen ger avkastning i form av bra marknadsföring av namnet Lindesberg. Man skriver att elitidrotten är ett ansikte utåt som får massmedialt intresse och kan bidra till att kommunen synliggörs.
Exakt hur pengarna skall fördelas över de fyra elitföreningarna är oklart.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.