Som vi kunde berätta i måndags, togs då det första spadtaget för Lindesbergsbostäders byggprojekt i Frövi. Totalt 16 lägenheter fördelat på 4 huskroppar i två plan kommer att byggas ett mycket kort stenkast från sjön Väringen. Idag kan vi visa hur planlösningarna ser ut i lägenheterna samt vad hyran landar på i respektive lägenhet.
Det är med stort intresse många följer byggprojektet i Frövi. Inte bara branschfolk – utan också invånarna som redan står i kö för ett klimatsmart boende. Lågenergihusen kommer nämligen inte att ha något traditionellt system för uppvärmning av lägenheterna. Istället tas tillvara på den energi som människor, apparater och belysning avger.
Men om det verkligen är uppvärmningsmetoderna som lockar, är något som var och en får stå för. För enligt Libos fastighetschef, Roger Sixtensson, kommer bostäderna ha mycket ”vardagslyx” att erbjuda hyresgästerna. Och vem uppskattar inte sjöutsikt? Eller inglasad altan/balkong?
-Om man ska bygga nytt till dagens marknadspriser, måste man naturligtvis kunna erbjuda gästerna något lite extra. För det kostar ju lite mer att bo i dessa bostäder, då ska man ju känna att man får något extra för hyran man betalar, påpekar Sixtensson.
Ett annat inslag Libo försöker få in i helhetskonceptet, är en stor brygga åt de boende. Där skall alla även tilldelas en båtplats samt få tillgång till ett litet lusthus – om de får myndigheterna med sig vill säga.
-Ärendet ligger nu hos länsstyrelsen för utredning. Får vi avslag ska vi försöka finna en annan lösning för att få till något alternativ till denna idé, säger fastighetschefen.
På finns planlösningarna och övriga bilder att beskåda. Libo understryker att vissa mindre detaljförändringar kan komma att ske under byggets gång, men det rör sig mer om t ex köksskåp som flyttas en aning för att passa in bättre.
Så här kommer hyresbilden att se ut:
2 r o k (66 kvm). Hyra 6 700 kr/mån
3 r o k (82 kvm). Hyra 7 900 kr/mån
4 r o k (87 kvm). Hyra 8 500 kr/mån
Att man har valt bort enrummarna, beror på att efterfrågan är som allra störst efter treor och fyror.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.