Som vi kunde berätta i måndags, togs då det första spadtaget för Lindesbergsbostäders byggprojekt i Frövi. Totalt 16 lägenheter fördelat på 4 huskroppar i två plan kommer att byggas ett mycket kort stenkast från sjön Väringen. Idag kan vi visa hur planlösningarna ser ut i lägenheterna samt vad hyran landar på i respektive lägenhet.
Det är med stort intresse många följer byggprojektet i Frövi. Inte bara branschfolk – utan också invånarna som redan står i kö för ett klimatsmart boende. Lågenergihusen kommer nämligen inte att ha något traditionellt system för uppvärmning av lägenheterna. Istället tas tillvara på den energi som människor, apparater och belysning avger.
Men om det verkligen är uppvärmningsmetoderna som lockar, är något som var och en får stå för. För enligt Libos fastighetschef, Roger Sixtensson, kommer bostäderna ha mycket ”vardagslyx” att erbjuda hyresgästerna. Och vem uppskattar inte sjöutsikt? Eller inglasad altan/balkong?
-Om man ska bygga nytt till dagens marknadspriser, måste man naturligtvis kunna erbjuda gästerna något lite extra. För det kostar ju lite mer att bo i dessa bostäder, då ska man ju känna att man får något extra för hyran man betalar, påpekar Sixtensson.
Ett annat inslag Libo försöker få in i helhetskonceptet, är en stor brygga åt de boende. Där skall alla även tilldelas en båtplats samt få tillgång till ett litet lusthus – om de får myndigheterna med sig vill säga.
-Ärendet ligger nu hos länsstyrelsen för utredning. Får vi avslag ska vi försöka finna en annan lösning för att få till något alternativ till denna idé, säger fastighetschefen.
På finns planlösningarna och övriga bilder att beskåda. Libo understryker att vissa mindre detaljförändringar kan komma att ske under byggets gång, men det rör sig mer om t ex köksskåp som flyttas en aning för att passa in bättre.
Så här kommer hyresbilden att se ut:
2 r o k (66 kvm). Hyra 6 700 kr/mån
3 r o k (82 kvm). Hyra 7 900 kr/mån
4 r o k (87 kvm). Hyra 8 500 kr/mån
Att man har valt bort enrummarna, beror på att efterfrågan är som allra störst efter treor och fyror.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.