Som vi kunde berätta i måndags, togs då det första spadtaget för Lindesbergsbostäders byggprojekt i Frövi. Totalt 16 lägenheter fördelat på 4 huskroppar i två plan kommer att byggas ett mycket kort stenkast från sjön Väringen. Idag kan vi visa hur planlösningarna ser ut i lägenheterna samt vad hyran landar på i respektive lägenhet.
Det är med stort intresse många följer byggprojektet i Frövi. Inte bara branschfolk – utan också invånarna som redan står i kö för ett klimatsmart boende. Lågenergihusen kommer nämligen inte att ha något traditionellt system för uppvärmning av lägenheterna. Istället tas tillvara på den energi som människor, apparater och belysning avger.
Men om det verkligen är uppvärmningsmetoderna som lockar, är något som var och en får stå för. För enligt Libos fastighetschef, Roger Sixtensson, kommer bostäderna ha mycket ”vardagslyx” att erbjuda hyresgästerna. Och vem uppskattar inte sjöutsikt? Eller inglasad altan/balkong?
-Om man ska bygga nytt till dagens marknadspriser, måste man naturligtvis kunna erbjuda gästerna något lite extra. För det kostar ju lite mer att bo i dessa bostäder, då ska man ju känna att man får något extra för hyran man betalar, påpekar Sixtensson.
Ett annat inslag Libo försöker få in i helhetskonceptet, är en stor brygga åt de boende. Där skall alla även tilldelas en båtplats samt få tillgång till ett litet lusthus – om de får myndigheterna med sig vill säga.
-Ärendet ligger nu hos länsstyrelsen för utredning. Får vi avslag ska vi försöka finna en annan lösning för att få till något alternativ till denna idé, säger fastighetschefen.
På finns planlösningarna och övriga bilder att beskåda. Libo understryker att vissa mindre detaljförändringar kan komma att ske under byggets gång, men det rör sig mer om t ex köksskåp som flyttas en aning för att passa in bättre.
Så här kommer hyresbilden att se ut:
2 r o k (66 kvm). Hyra 6 700 kr/mån
3 r o k (82 kvm). Hyra 7 900 kr/mån
4 r o k (87 kvm). Hyra 8 500 kr/mån
Att man har valt bort enrummarna, beror på att efterfrågan är som allra störst efter treor och fyror.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.