Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

Blåsmusikens dag arrangeras varje år och syftet är att synliggöra den viktiga musiktradition som blåsmusiken representerar. I Lindesberg finns ett starkt engagemang för blåsmusiken, från unga musikanter till erfarna orkestermedlemmar, och dagen blir ett tillfälle att visa upp den bredd, spelglädje och gemenskap som finns i kommunens musikliv.
Under dagen kommer hela staden att fyllas av musik när kommunens samtliga blåsorkestrar sluter upp för att lyfta fram blåsmusikens betydelse, både lokalt och nationellt. Efter lunch kommer mindre konserter att hållas, bland annat på torg och i parker. På så sätt vill man ge invånare och besökare möjlighet att möta musiken på flera olika platser i staden.

– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen, och annars kanske man inte har så många tillfällen att göra det. Det ska dessutom bli fint och varmt väder, så vi får säkert en väldigt fin dag. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrar och njuta av solen, säger Simon Enström.
Dagen avslutas med en parad till Loppholmarna, där samtliga blåsorkestrar strålar samman för en gemensam konsert. Det blir ett unikt tillfälle att höra alla orkestrar bidra till en musikalisk final där blåsmusiken står i centrum och där publiken får uppleva kraften i att många musiker spelar tillsammans.
– Det är väldigt sällan som vi spelar ihop med andra orkestrar, så det är väldigt roligt att vi får tillfället att ha en konsert tillsammans. Det har nog faktiskt aldrig hänt tidigare att alla orkestrar har spelat ihop. Det blir en pampig avslutningskonsert, det blir det absolut, säger Simon.
Med arrangemanget hoppas man också kunna väcka nyfikenhet och få fler att söka sig till en orkester.
– Kanske kan vi inspirera någon att börja spela i en orkester också. Vi vill gärna få fler musiker, och då behöver vi synas, avslutar Simon.
Schema för Blåsmusikens dag (med reservation för mindre ändringar):
Flugparken 12:00-12:30 Lindeblecket
Norrtullstorget 12:50-13:20 Frövifors musikkår
Oscarsparken 13:50- 14:20 Guldsmedshyttans musikkår
Loppholmarna 14:40-15:10 Linde Junior Band
Flugparken 14:40-15:10 Hyttsextetten
Parad: Kungsgatan – Loppholmarna 15:30- 15:40
Loppholmarna 16:00-17.00 Massband












































