På måndag i nästa vecka skall Mats Larsson, tidigare BMB-chef, inför kommunstyrelsens arbetsutskott (PU) lägga fram handlingarna gällande hur man får liv i Loppholmsbadet. I dessa handlingar finns en övergripande plan som ger området ett rekorderligt ansiktslyft.-Jag hoppas verkligen att politikerna tar till sig det här nu, kommenterar Mats Larsson.
Mats Larsson har sedan flera år tillbaka varit mycket engagerad i frågan om ett fungerande utomhusbad i Lindesberg. Det är sedan tidigare känt att man vill få ordning på vattenkvaliteten runt Loppholmarna genom att bygga en damm av den östra strömfåran, där dagvatten samlas upp, rensas och skickas långt ut i sjön. Dessutom tillkommer en ordentlig muddring för att förbättra vattenkvaliteten.
-Det kommer att kosta mellan 3-4 miljoner att få ordning på det här, men det är samtidigt ett krav om vi skall få liv i Loppholmsbadet igen. Det är ofrånkomligt, poängterar han.
Detta kommer Mats att lägga fram på PU-mötet i nästa vecka. Men han kommer också lyfta helhetskonceptet för att eventuellt fånga politikernas intresse.
-Det finns ett förslag från 2007 som visar upp en helt ny bild av Loppholmarna, något som naturligtvis är extra angeläget nu när den nya hallen står på plats. Loppholmarna kan – med relativt små medel – bli en fantastiskt fin plats, men då gäller det också att politikerna inser detta. Jag fick mycket lite medhåll senast jag lade fram förslaget, men nu har vi en ny mandatperiod och det är läge att lyfta fram det här igen anser jag, säger Mats Larsson.
Klicka här för större bild av visionen ”Lindebadet – en attraktion utmed Strandpromenaden”.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.